Aktualności

Zasady savoir-vivre w restauracji podczas pierwszej randki we Wrocławiu i nie tylko

Zasady savoir-vivre w restauracji podczas pierwszej randki

Zasady savoir-vivre w restauracji mają o wiele większe znaczenie niż wielu z nas mogłoby przypuszczać, zwłaszcza podczas pierwszej randki – zarówno we Wrocławiu, jak i w każdym innym mieście. Mając to na uwadze, Okrasa wyjaśnia dziś, jak możemy wykorzystać zasady dobrego zachowania w sytuacjach, które są dla nas ważne. Czym się kierować przy wyborze lokalu i jak się zachować przy stole, aby wieczór był naprawdę udany? Dlaczego zasady dobrego zachowania nadal funkcjonują i jak możemy je wykorzystać? Odpowiadamy!

Spis treści
Definicja pojęcia
Wybór miejsca na randkę
Jak się zachować w restauracji podczas randki?

Wrocławska restauracja Okrasa wyjaśnia, czym są zasady savoir-vivre oraz jakie mają zastosowanie podczas randki

Zasady savoir-vivre dla niektórych osób stanowią codzienne nawyki, objawiające się nie tylko podczas randki w restauracji, ale też w wielu innych sytuacjach prywatnych i zawodowych. Inni natomiast kojarzą je jedynie z nazwy i przypominają sobie o nich wówczas, gdy czują się niepewnie w sytuacji, w której chcą wypaść dobrze, ale nie do końca wiedzą, jak należy się zachować. Aby tego uniknąć, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam się poczuć swobodnie bez względu na okoliczności.

Definicja i pochodzenie pojęcia

Pojęcie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i stanowi połączenie dwóch czasowników w formie bezokolicznikowej, a mianowicie: savoir, czyli wiedzieć, oraz vivre, co znaczy żyć. W wolnym przekładzie może to zatem oznaczać znajomość życia czy też sztukę życia. Takie tłumaczenie stanowi ważną podpowiedź dla wszystkich tych, którzy chcieliby zrozumieć, czym właściwie są te zasady i dlaczego warto się do nich odwoływać w codziennych sytuacjach. Znajomość czy też sztuka życia mogą się wydawać frazami nieco górnolotnymi, przynależącymi niegdyś do etosu tzw. wyższych sfer, gdzie pojęcie to, określane także jako ogłada, dobre maniery, konwenans towarzyski czy bon-ton, odnosiło się do znajomości obyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności. Stosowanie się do nich pozwalało zatem przetrwać w świecie, w którym pozornie drobne uchybienie mogło się wiązać z naprawdę poważnymi konsekwencjami, w tym między innymi z wykluczeniem ze społeczności, a w skrajnym przypadku nawet koniecznością przystąpienia do honorowego pojedynku. W tym kontekście sztuka życia okazuje się określeniem zdecydowanie adekwatnym. Pamiętajmy jednak o tym, że zasady dobrego zachowania nigdy nie były jednolite. Funkcjonowały bowiem w różnych warunkach kulturowych i społecznych, dostosowując się do potrzeb i możliwości członków poszczególnych grup. Co innego zatem mogło oznaczać bycie grzecznym dla przedstawiciela arystokracji, inaczej rozumieli tę ideę mieszczanie, a jeszcze inny wymiar zyskiwała ona w społecznościach chłopskich. Zawsze jednak dobre maniery odnosiły się do kilku głównych dziedzin życia, wśród których można wskazać:

  • nakrywanie do stołu i serwowanie jedzenia oraz picia,
  • formy towarzyskie,
  • komunikację,
  • wygląd, prezencję i właściwy ubiór,
  • zachowanie się w szczególnych sytuacjach.

Współcześnie znajomość dobrych manier również odnosi się do wymienionych powyżej sfer życia. Jednak od momentu, gdy zaczynały się one kształtować, a później rozkwitać i przybierać rozmaite odcienie, minęło sporo czasu. Co się zmieniło?

Sztuka życia współcześnie

Współczesny świat podlega bardzo dynamicznym zmianom, zdając się przy tym dążyć do unifikacji. W takim procesie część obecnych dotychczas zjawisk czy idei odchodzi w zapomnienie, inne natomiast zaczynają funkcjonować w nieco odmienionej formie, odnajdując się dzięki temu w nowym otoczeniu. Nie inaczej jest ze sztuką życia. Fakt, że chyba każdy z nas słyszał o tym, żeby nie trzymać łokci na stole, przepuścić w drzwiach kobietę czy pozwolić usiąść osobie starszej, świadczy o tym, że zasady dobrego zachowania stały się na pewnym poziomie powszechne. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że te wyniesione z domu czy ze szkoły nawyki to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jednocześnie niemal każdy z nas jest świadom tego, jak ważne jest pierwsze wrażenie – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W dobie mediów społecznościowych dobrze wiemy też, czym jest kreowanie wizerunku. Sposób, w jaki jesteśmy postrzegani, ma bowiem ogromny wpływ na całe nasze życie. I właśnie w tym kontekście sztuka życia okazuje się bardzo pomocna. Jakie zastosowanie może ona mieć podczas randki w restauracji? Odpowiadamy!

Romantyczne spotkanie na kawie

Jak wybrać lokal na pierwszą randkę zgodnie z zasadami savoir-vivre? Wrocławska restauracja Okrasa podpowiada

Znajomość zasad savoir-vivre obowiązujących w restauracji okazuje się przydatna przede wszystkim w sytuacjach, które wymagają od nas dobrej prezencji i pewności siebie, czyli na przykład podczas randki. Ich teoretyczne opanowanie może się jednak okazać niewystarczające. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest codzienne praktykowanie dobrych manier. Tylko wtedy nasze zachowanie będzie autentyczne, pozwalając nam osiągnąć pewność siebie, która pomoże nam oczarować niedawno poznaną osobę podczas pierwszego spotkania w restauracji. Nic dziwnego, że chcielibyśmy wówczas wypaść jak najlepiej i zrobić na towarzyszu bądź towarzyszce dobre wrażenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinniśmy się czuć swobodnie w miejscu, w którym spędzimy pierwszy wspólny wieczór. I już na tym etapie możemy się odwołać do zasad dobrego zachowania. Ich przejawem z pewnością będzie znalezienie lokalu, który przypadnie do gustu osobie, której upodobań kulinarnych możemy jeszcze nie znać. Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji, najlepiej postawić na to co znane, sprawdzone i uniwersalne.

Menu

Wybierając lokal, zwróćmy uwagę na serwowane w nim dania. Jeśli nie znamy preferencji kulinarnych towarzyszącej nam osoby, dobrze jest poczekać z eksperymentami kulinarnymi do czasu, kiedy będziemy wiedzieć o sobie nieco więcej. Zapraszanie nowo poznanej kobiety bądź mężczyzny do lokalu serwującego wyłącznie kuchnię azjatycką może się zakończyć niepowodzeniem w sytuacji, gdy on lub ona nie przepada za takimi daniami. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie tradycyjna kuchnia polska, którą wszyscy doskonale znamy. Właśnie takie dania serwujemy w Okrasie we Wrocławiu, gdzie nasi kucharze smaki znane z dzieciństwa wzbogacają o inspiracje kuchniami europejskimi. Dzięki temu goście restauracji mogą poznać tradycyjną kuchnię polską w nowej odsłonie. Co ważne, w naszym menu znajdują się również dania wegetariańskie. Dzięki temu pierwsza randka u nas nie skończy się fiaskiem, nawet w sytuacji, gdy zapraszając kogoś na kolację, nie wiedzieliśmy, że nasz towarzysz nie je mięsa.

Wystrój wnętrza i wybór stolika

Wybierając się na pierwszą randkę, powinniśmy pamiętać również o tym, że takie spotkanie ma zazwyczaj charakter niezobowiązujący. Dopiero się poznajemy i nie mamy pewności co do tego, w jakim kierunku rozwinie się ta relacja. W związku z tym wybierając miejsce pierwszego spotkania, warto zwrócić uwagę także na jego wystrój. Kierując się zasadami dobrego zachowania, pamiętajmy o tym, że zaproszona przez nas osoba powinna się czuć komfortowo. Jeśli wybierzemy restaurację wyróżniającą się zanadto ekskluzywnym wystrojem wnętrza, nasz gość może być nieco onieśmielony i przytłoczony, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na atmosferę podczas randki. Dlatego też lepiej postawić na nieco bardziej przytulny lokal, w którym panuje swobodna i serdeczna atmosfera. Właśnie taki efekt uzyskaliśmy w Okrasie, stawiając na klasyczne rozwiązania aranżacyjne. Nie zapomnieliśmy jednocześnie o tym, że nasi goście potrzebują nieco prywatności. Osoby chcące spędzić u nas miły wieczór we dwoje mogą zatem zarezerwować stolik ustawiony w ustronnej wnęce, gdzie nie docierają spojrzenia innych gości. Dzięki temu rozmowa będzie się mogła toczyć swobodnie, dając nam możliwość przełamania pierwszych lodów i być może nawiązania nieco bliższej więzi. Nie zapominajmy w tym miejscu o podstawowej zasadzie. Otóż zgodnie z zasadami sztuki życia wybór lokalu i rezerwacja stolika spoczywa na osobie zapraszającej na randkę.

Jaki alkohol zamówić na randce?

Okrasa we Wrocławiu opowiada o zasadach savoir-vivre w restauracji. Jak się zachować przy stole podczas randki? Wskazówki dla kobiet i mężczyzn

Jeśli postępując zgodnie z zasadami savoir-vivre, udało nam się znaleźć odpowiednią restaurację na randkę i wybrać stolik, przy którym miło upłynie nam wieczór, pora zadbać o maniery podczas samego spotkania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą się okazać przydatne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jak się zachować w restauracji? Zacznijmy od początku!

Jak się ubrać?

Pierwsze wyzwanie czeka na nas jeszcze w domu i zazwyczaj postrzegane jest jako odwieczny problem kobiet. Nie kierujmy się jednak stereotypami. Nie tylko panie powinny bowiem zadbać o odpowiedni wygląd podczas spotkania. Te same zasady dotyczą mężczyzn. Jak się zatem ubrać, aby zrobić dobre wrażenie i czuć się komfortowo? Powinniśmy w tym miejscu wrócić do tego, że pierwsza randka ma charakter niezobowiązujący. Jeśli wybraliśmy restaurację zgodnie z tą wskazówką, ze strojem również nie powinniśmy mieć problemu. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się bowiem styl casualowy. Panowie mogą odetchnąć z ulgą i zapomnieć o pełnym garniturze, a panie mogą zrezygnować z wieczorowej sukni. Pamiętajmy o tym, że strój ma pomóc nam poczuć się pewnie, a nie sprawiać, że będziemy się wiercić i nerwowo poprawiać jego poszczególne elementy, myśląc o tym, czy wszystko jest na swoim miejscu i wygląda dobrze.

Wchodzimy do restauracji

Udało nam się wyjść z domu i dotrzeć do restauracji, gdzie umówiliśmy się z naszym gościem? Pora zacząć niezapomniany wieczór! Ażeby zrobić to dobrze, sięgnijmy po zasady sztuki życia. Kto wchodzi pierwszy? Odruchowo odpowiemy – kobieta! Nie zawsze jednak jest to tak proste. Kobietę należy bowiem nie tyle puścić przodem, co wyręczyć w otwarciu drzwi. Jeśli te otwierają się do wewnątrz, to mężczyzna mimowolnie pierwszy przekroczy próg lokalu, aby przytrzymać drzwi i wpuścić kobietę do środka. Jeśli trzymamy się tradycyjnego podziału ról, mężczyzna, zapraszając kobietę do restauracji, staje się gospodarzem. Skoro do niego należał wybór lokalu i rezerwacja stolika, to również on powinien zaprowadzić kobietę do odpowiedniego miejsca. Wcześniej jednak warto skierować się do najbliższego wieszaka i pomóc kobiecie zdjąć okrycie wierzchnie, jeśli oczywiście jest taka konieczność.

Zajmujemy miejsca przy stole

Jeśli już znaleźliśmy się przy stoliku, pora zająć miejsca. Gospodarz, czyli osoba zapraszająca na randkę, powinien zapytać gościa o to, gdzie chce usiąść. Jeśli ta kwestia jest już rozwiązana, mężczyzna staje za krzesłem wybranym przez kobietę, odsuwa je od stolika i pozwala kobiecie usiąść, delikatnie przysuwając krzesło w kierunku stolika. Następnie sam zajmuje miejsce tak, aby móc wygodnie prowadzić rozmowę. W tym miejscu kobieta, po zajęciu miejsca, zaczyna się zastanawiać, co zrobić z torebką. Pamiętajmy, że nietaktem jest zawieszenie jej na oparciu krzesła, czy też położenie na stoliku, gdzie nie powinniśmy rozkładać żadnych swoich rzeczy. Najlepszym miejscem na torebkę jest pobliski mebel, a jeśli brakuje takiego obok naszego stolika, torebkę można położyć na przykład pod krzesłem.

Czy możemy próbować swoich dań na randce?

Składamy zamówienie

Kiedy już udało nam się wygodnie usiąść, pora zajrzeć do menu i złożyć zamówienie. Tu również osoba zapraszająca powinna przyjąć rolę gospodarza i podjąć rozmowę z kelnerem przyjmującym zamówienie. Mężczyzna powinien najpierw wskazać potrawy wybrane przez kobietę, a później własne. Zanim kucharz przyrządzi wybrane przez nas dania, możemy się zdecydować na lekki aperitif lub szklankę wody. To również dobry moment na to, aby przełamać pierwsze lody i zacząć rozmowę. Pamiętajmy, że w tej kwestii również obowiązują pewne zasady. Jedną z nich jest zachowanie odpowiedniego tonu głosu. Powinniśmy prowadzić rozmowę tak, abyśmy się wzajemnie słyszeli, a jednocześnie tak, aby nie słyszeli nas inni goście. Wypracowanie takiego tonu będzie miało dodatkową zaletę – pozwoli nam zbudować intymną atmosferę, która będzie sprzyjała powolnemu poznawaniu się. Dzięki temu wieczór może być naprawdę udany!

Smacznego!

Kolejne wyzwanie to samo zjedzenie zamówionych posiłków. Jeśli jednak nie wybraliśmy wyjątkowo ekskluzywnej restauracji i nie zamówiliśmy na przykład homara, nie musimy się martwić, że nie poradzimy sobie ze sztućcami. Kuchnia polska nie jest bowiem zbyt skomplikowana pod tym względem. Pozostaje pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest odkładanie sztućców w trakcie posiłku i po jego zakończeniu. Jeśli chcemy zaznaczyć, że jeszcze nie skończyliśmy jeść, sztućce kładziemy na talerzu, krzyżując je ze sobą. Jeśli natomiast, chcemy zasygnalizować, że skończyliśmy i kelner może zabrać talerz, sztućce odkładamy w poprzek talerza, równolegle do siebie.

Czy możemy próbować wzajemnie swoich dań?

Jak najbardziej! Co więcej, może się to okazać elementem, który pomoże nam przełamać lody na pierwszej randce i nieco się do siebie zbliżyć, dzięki czemu łatwiej będzie nam prowadzić swobodną rozmowę. Jak to jednak zrobić zgodnie z zasadami dobrego zachowania? Przede wszystkim zapytajmy towarzyszącą nam osobę, czy nie ma nic przeciwko i zaproponujmy, aby skosztowała tego, co sami mamy na talerzu. Jeśli nasza propozycja zostanie przyjęta, możemy się zamienić talerzami lub poprosić kelnera o przyniesienie dodatkowego talerzyka. Obsługa Okrasy z pewnością chętnie spełni nasze życzenie.

Skupcie się na sobie

Pamiętajmy również o tym, że randka to czas dla dwojga. Powinniśmy całkowicie poświęcić sobie uwagę i dołożyć wszelkich starań ku temu, abyśmy się czuli dobrze w swoim towarzystwie. Budowaniu takiej atmosfery z pewnością nie będzie sprzyjało ciągłe zerkanie na telefon lub – co gorsza – odpisywanie na wiadomości lub odbieranie przychodzących połączeń. Podczas takiego spotkania powinniśmy po prostu wyłączyć telefon i zapomnieć o jego istnieniu. Niedopuszczalne jest także robienie zdjęć i publikowanie ich na portalach społecznościowych, co jest współcześnie popularną praktyką. Pamiętajmy, że poznanie się wymaga zainteresowania i uwagi.

Jak zakończyć kolację?

Jeśli czujemy, że wieczór zbliża się ku końcowi, musimy sobie poradzić z jeszcze jedną sytuacją, która dla wielu osób okazuje się kłopotliwa. Zasady dobrego zachowania rozwiewają tu jednak wszelkie wątpliwości. Chodzi o uregulowanie rachunku, co zgodnie ze wspomnianymi wskazówkami leży w gestii gospodarza, czyli osoby inicjującej spotkanie. Pamiętajmy również o tym, że przy wyjściu mężczyzna powinien pomóc kobiecie wstać od stolika, założyć okrycie wierzchnie i przytrzymać drzwi. W dobrym tonie byłoby również dopilnowanie, aby bezpiecznie dotarła ona do domu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, taki wieczór z pewnością będziemy miło wspominać.