Aktualności

Jak zorganizować wigilię firmową we wrocławskiej restauracji Okrasa?

Jak zorganizować wigilię firmową we wrocławskiej restauracji Okrasa?

Wigilie firmowe, organizowane między innymi we wrocławskiej restauracji Okrasa, to wydarzenia wzbudzające czasem dość niejednoznaczne odczucia wśród pracowników, którzy nie zawsze traktują takie wydarzenia jako okazję do miłego spędzenia czasu, lecz jako kolejny służbowy obowiązek. Co zrobić, aby odczarować przedświąteczne spotkania? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią organizację i świadomie nawiązuj do bożonarodzeniowych tradycji. Pokaż całemu zespołowi, że zależy Ci na spotkaniu w miłej atmosferze. Dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści
Tradycje i zalety pracowniczych spotkań świątecznych
Jak zorganizować?
Przedświąteczne spotkanie pracownicze w lokalu
Dodatkowe atrakcje

Wrocławska restauracja Okrasa opowiada o tradycjach wieczerzy wigilijnej. Czy można je przenieść na grunt spotkań firmowych?

Święta Bożego Narodzenia to czas, który zaczyna nas otaczać ciepłą i magiczną atmosferą już na początku grudnia. Właśnie wtedy wiele firm zaczyna organizować spotkania wigilijne dla pracowników. Ich konwencja w oczywisty sposób nawiązuje do katolickiej tradycji obchodzenia wigilii Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to wiele polskich rodzin spotyka się podczas uroczystej wieczerzy, aby złożyć sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem, i spędzić wieczór w oczekiwaniu na jeden z najważniejszych dni w katolickim kalendarzu liturgicznym. Jakie są źródła tej tradycji?

Tradycja wieczerzy wigilijnej

Słowo wigilia pochodzi od z języka łacińskiego, w którym „vigilia” oznacza czuwanie, straż, a „vigilare” – czuwać. Etymologia tego słowa doskonale oddaje charakter dnia, który w tradycji chrześcijańskiej kończy okres adwentu przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę narodzin Chrystusa. Tak podniosłym okolicznościom towarzyszą liczne obrzędy i zwyczaje, które sprawiają, że ten dzień staje się naprawdę wyjątkowy. Co ciekawe, choć święta Bożego Narodzenia obchodzone są w wielu krajach europejskich i nie tylko, uroczysta kolacja wigilijna jest znacznie mniej powszechna. Podobnie jak w Polsce celebruje się ją jedynie na Litwie, w Czechach i na Słowacji, przy czym zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest powszechny tylko w Polsce i na Litwie. W wielu krajach w tym dniu nie przestrzega się także postu. Jakie jeszcze zwyczaje towarzyszą nam w wigilię Bożego Narodzenia?

Pierwsza gwiazdka

Obecnie wigilia obchodzona jest zawsze tego samego dnia – 24 grudnia. Jednak nie zawsze tak było. Według tradycji ludowej, o której pamięta się jeszcze między innymi na Kielecczyźnie, dzień wieczerzy bywał niegdyś przesuwany, jeśli wypadał w niedzielę, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. Wówczas wigilię urządzano w sobotę, a Boże Narodzenie można było świętować przez trzy dni. Niezmienne pozostawało jednak to, że do wieczerzy zasiadano dopiero wtedy, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka, co stanowi nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej.

Opłatek

Ważnym elementem wieczerzy jest również przełamanie się opłatkiem, co zazwyczaj następuje po wspólnej modlitwie i odczytaniu fragmentu Ewangelii. Opłatek wigilijny, który zgodnie z łacińską etymologią (oblatum) oznacza dar ofiarny, stanowi symbol pojednania i przebaczenia; jest również znakiem miłości i przyjaźni. Osoby dzielące się nim przy wigilijnym stole wyrażają chęć spędzenia ze sobą czasu w serdecznej, pełnej zrozumienia atmosferze.

Stół

Mówiąc o wieczerzy poprzedzającej Boże Narodzenie, nie sposób nie wspomnieć o stole, wokół którego gromadzi się cała rodzina. Uroczysty charakter wieczoru podkreśla wówczas biały obrus, na którym tradycyjnie kładzie się wiązkę siana. Przy stole wigilijnym pozostawia się jedno wolne nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się zawsze także to, co stawiamy na stole, czyli potrawy wigilijne, których zgodnie z tradycją powinno być dwanaście. Zestaw dań może się różnić w zależności od regionu, jednak zwyczajowo na stole powinny się znaleźć wszystkie płody ziemi. Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, należy skosztować każdej potrawy. Wśród dań, które najczęściej pojawiają się na polskich stołach wigilijnych, można wymienić między innymi przyrządzane na różne sposoby ryby, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, kapustę z grzybami, kompot z suszonych owoców, gołąbki, kutię, kluski z makiem czy kapustę z grochem. Wszystkie dania są postne. Tradycja wieczerzy wigilijnej jest zatem bardzo bogata i wielowymiarowa, a w pełni przeżywamy ją dopiero w domowym zaciszu, ciesząc się spotkaniem w rodzinnym gronie. Pewne jej elementy możemy jednak przenieść również na grunt zawodowy, organizując firmowe spotkanie świąteczne. Jak nawiązać do tak ważnych dla wielu osób zwyczajów podczas spotkania pracowniczego i czy warto to robić?

Świąteczne ciasteczka ze wstążką

Na co zwrócić uwagę podczas organizacji wigilii firmowej? Wrocławska restauracja Okrasa podpowiada, jak przygotować zaproszenia i ustalić szczegóły

Mając świadomość znaczenia wigilijnych tradycji, możemy poważnie zacząć się zastanawiać nad tym, jak przenieść je na grunt świątecznego spotkania firmowego, aby wszyscy pracownicy czuli się komfortowo. Zwyczajowo wieczerzy poprzedzającej Boże Narodzenie towarzyszy bowiem bardzo intymna, rodzinna atmosfera, której nie sposób odtworzyć w gronie osób znanych nam jedynie z pracy. Właśnie dlatego do wigilii firmowej dobrze jest podejść w nieco inny sposób. Takie spotkanie można wykorzystać jako okazję do wzajemnego poznania się i budowania dobrych relacji między pracownikami. I właśnie to są największe zalety płynące ze świątecznych spotkań pracowniczych, które mogą stanowić kolejny element dobrze zaplanowanej strategii integracyjnej przynoszącej ogromne korzyści nie tylko firmie, ale przede wszystkim samym pracownikom. Jak zrobić to dobrze?

Organizacja

Aby firmowe spotkanie świąteczne zakończyło się powodzeniem, z inicjatywą powinien wyjść pracodawca. To właśnie do niego należy dbanie o morale pracowników. Nie ma jednak jednej sprawdzonej recepty. To, o czym nie można zapomnieć, to uwzględnienie upodobań pracowników i dostosowanie charakteru spotkania do typu organizacji. Inne rozwiązania sprawdzą się bowiem w międzynarodowej korporacji, a inne będą odpowiednie dla niewielkiej firmy zatrudniającej zaledwie kilku pracowników, którzy dość dobrze zdążyli się poznać. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych aspektów, dzięki którym organizacja wydarzenia będzie prostsza i przyniesie lepsze efekty.

Zaproszenia

Tym, czego nie należy nigdy pomijać, jest zaproszenie pracowników. Wydaje się oczywiste, ale czy na pewno wiemy, jak to zrobić? Otóż przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której wieść o spotkaniu świątecznym rozchodzi się pocztą pantoflową. Będzie to oznaczało nie tylko brak poszanowania dla pracowników, ale też spowoduje, że nie poczują się oni odpowiednio zaangażowani. W najgorszym wariancie takiego scenariusza spotkanie może się zakończyć całkowitym fiaskiem. Aby tego uniknąć, wystarczy odrobina kreatywności. Jak często współcześnie zdarza się, że otrzymujemy tradycyjne zaproszenia w papierowej formie? Z pewnością jest to gest wyjątkowy, związany z wydarzeniami tak doniosłymi jak przyjęcie ślubne czy przyjęcie komunijne. Dlaczego mielibyśmy tego nie wykorzystać? Wystarczy kupić pakiet gustownych kartek świątecznych i odręcznie wypisać na nich zaproszenie dla każdego pracownika. W przypadku większych firm wykonanie zaproszeń można zlecić komuś, kto się w tym specjalizuje. Tak prosty gest pozwoli nam osiągnąć naprawdę zdumiewające efekty. Każdy z pracowników poczuje się dzięki temu doceniony i zdecydowanie chętniej weźmie udział w świątecznym spotkaniu. Samo wydarzenie również zyska dzięki temu wyjątkowy status, odróżniający je od standardowej firmowej imprezy integracyjnej. I właśnie o to chodzi! Czar świąt możemy poczuć także w miejscu pracy.

Ustalanie szczegółów

Dużo większym wyzwaniem niż zaproszenie pracowników okaże się ustalenie szczegółów spotkania tak, aby sprostać ich upodobaniom. Jak to zrobić? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nie obejdzie się bez kompromisów. Nawet w kilkuosobowym zespole zdania mogą być podzielone, dlatego dobrze jest z góry określić ramy całego wydarzenia, a z pracownikami skonsultować szczegóły. Dzięki temu unikniemy chaosu, a jednocześnie wszyscy poczują się zaangażowani i potraktowani z należytym szacunkiem. Warto zatem zapytać pracowników między innymi o to, jaki termin byłby dla nich odpowiedni i czy podczas spotkania chcieliby się wymienić symbolicznymi prezentami. Odpowiedzi można zebrać w formie prostego głosowania, dzięki czemu unikniemy niedomówień. Po ustaleniu tego typu szczegółów pora przejść do kolejnego etapu. Jakie miejsce będzie odpowiednie na nasze spotkanie?

Zgrani pracownicy firmy

W jakiej restauracji we Wrocławiu zorganizować firmową wigilię i jakimi atrakcjami urozmaicić wieczór? Poznaj świąteczne menu Okrasy

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, w jakiej restauracji we Wrocławiu zorganizować firmową wigilię i jakie atrakcje mogą umilić nam wieczór, poznajmy zalety tego rozwiązania. Kwestią najistotniejszą wydaje się w tym przypadku komfort, dzięki któremu wszyscy będą się mogli poczuć swobodnie i miło spędzić ze sobą czas. Właśnie z tego powodu powinniśmy zrezygnować z organizowania spotkania świątecznego w miejscu pracy czy klubie muzycznym. Nawet jeśli w naszej firmie znajduje się obszerna sala konferencyjna i podstawowe zaplecze kuchenne, czy na pewno chcemy poświęcać energię swoją i pracowników na zorganizowanie całego wydarzenia? Z pewnością znajdziemy lepsze zastosowanie dla takich pokładów kreatywności. Kolejną kwestią jest atmosfera. Ani w siedzibie firmy, ani w klubie nie stworzymy ciepłego świątecznego klimatu, który pozwoli nam się rozluźnić i poczuć choćby namiastkę bożonarodzeniowej magii. Jak uzyskać to wszystko w restauracji? Otóż wystarczy wybrać odpowiednie miejsce! Zobaczcie, czym wyróżnia się pod tym względem nasza restauracja Okrasa.

Menu na świąteczne spotkanie pracownicze

Nie da się zaprzeczyć temu, że jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów rodzinnej kolacji wigilijnej jest wyśmienite jedzenie, którego aromat przyprawia nas o zawrót głowy już na kilka dni przed wieczorną wieczerzą. Nie inaczej wygląda to w przypadku spotkań pracowniczych, podczas których oczekujemy wyśmienitych dań stanowiących kulinarne preludium do tej właściwej świątecznej uczty. Aby nie zawieść kubków smakowych całego zespołu, warto postawić na restaurację, która specjalizuje się w tradycyjnej kuchni polskiej. W końcu to z niej wywodzą się świąteczne rarytasy. Właśnie takie dania znajdziecie w menu naszej restauracji Okrasa, w której potrawy przyrządzane są z najlepszych, specjalnie wyselekcjonowanych składników. Ich smak i aromat wzbogacamy jedynie naturalnymi przyprawami. Z myślą o organizowanych u nas firmowych spotkaniach świątecznych przygotowaliśmy trzy propozycje tradycyjnych potraw starannie skomponowanych przez naszych kucharzy, którzy nie tylko skwapliwie korzystają z polskich receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale też wzbogacają je inspiracjami z kuchni europejskich. Wszystkie gorące dania serwujemy na niewielkich, podgrzewanych półmiskach. Dzięki temu przez długi czas zachowują one odpowiednią temperaturę, a goście mają możliwość wyboru ulubionych potraw i samodzielnego nakładania ich na talerze.

Atmosfera

Nie mniej ważna niż menu jest – jak już wspominaliśmy – odpowiednia atmosfera. Stanowi ona jeden z głównych elementów wpływających na nastroje gości, a na tym przecież szczególnie nam zależy. Pamiętajmy, że organizując spotkanie świąteczne, zdecydowanie możemy, a nawet powinniśmy nawiązać do tradycyjnej konwencji bożonarodzeniowej. Nie oznacza to jednak, że mamy za wszelką cenę próbować budować rodzinną atmosferę. W tej sytuacji musimy przede wszystkim trzymać się złotego środka, mając na uwadze to, że naszych pracowników nie łączą aż tak zażyłe relacje. Warto zatem postawić na spotkanie w nieco bardziej neutralnym, ale i kameralnym otoczeniu, które jednocześnie zapewni gościom poczucie swobody i komfortu. Właśnie taka jest restauracja Okrasa. Klasyczna aranżacja wnętrza i pięknie nakryte stoły zapewnią odświętny charakter podczas firmowej kolacji, a dzięki serdecznej obsłudze i przyjaznej atmosferze każdy poczuje się u nas komfortowo. Jeśli zdecydujecie się właśnie na takie rozwiązanie, pamiętajcie o tym, aby odpowiednio wcześniej ustalić termin firmowego spotkania świątecznego z zarządcą Okrasy. Co jeszcze możemy zrobić, aby takie wydarzenie było naprawdę udane?

Kobieta w eleganckiej sukience

Wrocławska restauracja Okrasa podpowiada, jakimi atrakcjami można urozmaicić firmową wigilię

Organizując wigilię firmową we wrocławskiej restauracji Okrasa, pamiętajmy o tym, że wcale nie musi to być wyjątkowo eleganckie spotkanie ograniczające się do uroczystej kolacji, podczas której będą obowiązywały stroje wieczorowe. Większość pracowników z pewnością liczy przede wszystkim na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków i odrobinę rozrywki utrzymanej w miłym świątecznym klimacie. Jak to zrobić? Otóż organizując całe wydarzenie, warto omówić z zarządcą restauracji możliwość przeprowadzenia w restauracji kilku prostych zabaw, które spowodują, że rzeczywiście zapomnimy o służbowych obowiązkach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji!

Muzyka

Jednym z elementów, które z pewnością pomogą doskonale wpłynąć za nastrój całego zespołu, jest odpowiednia muzyka. I choć domowe święta kojarzą nam się przede wszystkimi z pięknymi polskimi kolędami, nie zapominajmy o zasadzie złotego środka, czyli o tym, że nie organizujemy spotkania w rodzinnym gronie. Aby pozostać w świątecznym klimacie, a jednocześnie nie wchodzić zbyt mocno w konwencję domowej wieczerzy, możemy zdecydować się na popularne świąteczne piosenki, które serwowane są przez wiele radiostacji już od początku grudnia. Urządzając firmowe spotkanie świąteczne w Okrasie, wystarczy przynieść ze sobą pendrive z wybranymi wcześniej utowrami i poprosić obsługę właśnie o taką oprawę muzyczną.

Prezenty

Kolejnym elementem, który może znacząco uatrakcyjnić przedświąteczne spotkanie są prezenty. W końcu wszyscy zaczynamy ich niecierpliwie wyczekiwać już na początku grudnia! Pamiętajmy, że żaden z pracowników nie oczekuje, że podczas firmowego spotkania otrzyma wymarzony podarunek. Chodzi jedynie o symboliczny gest, który może stanowić miłą pamiątkę. Co ważne, możemy tę kwestię rozstrzygnąć na dwa sposoby. Jeden z nich wchodzi w grę wówczas, gdy pracownicy zechcą wzajemnie obdarować się drobnymi upominkami. Wówczas możemy zorganizować loterię pozwalającą każdej osobie wylosować kogoś, kto zostanie obdarowany podczas spotkania. W takim wariancie wato również ustalić maksymalną wartość prezentu, aby nikt nie poczuł się rozczarowany. Drugi sposób zakłada, że to sam pracodawca przygotowuje drobne upominki dla pracowników. Wówczas może on ustalić z zarządcą restauracji, aby przygotowane wcześniej paczuszki zostały ułożone na stole, obok nakryć. Dzięki temu już na początku spotkania cały zespół zostanie mile zaskoczony. Tak drobne gesty potrafią naprawdę wiele zmienić, a wspólnie spędzony czas jeszcze długo będzie można miło wspominać.