Aktualności

Weekend majowy 2018 – zaplanuj już dziś wyprawę do Wrocławia na 3-Majówkę i inne atrakcje!

Majówka 2018 we Wrocławiu

Weekend majowy w 2018 roku stwarza naprawdę doskonałą okazję na długi, niczym niezakłócony wypoczynek. Wystarczy, że zaplanujemy 3 dni urlopu, aby cieszyć się wolnym czasem od 28 kwietnia aż do 6 maja. Jeśli nie zastanawialiście się jeszcze, gdzie spędzić tegoroczną majówkę, najwyższa pora na zaplanowanie niezapomnianej zabawy, której z pewnością nie zabraknie we Wrocławiu. Miasto Stu Mostów przyciąga w tym okresie przede wszystkim miłośników dobrej muzyki. Warto się tu wybrać nie tylko ze względu na organizowaną corocznie 3-majówkę i próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Wrocław zapewnia również wiele innych atrakcji. Poznajcie je wszystkie!

Spis treści:
Co świętujemy podczas weekendu majowego?
Wrocławskie atrakcje kulturalne podczas weekendu majowego 2018
Gitarowy Rekord Guinnessa 2018
Wrocławska 3-Majówka
Ceny biletów na 3-Majówkę
Gdzie smacznie zjeść podczas majówki we Wrocławiu?

Co świętujemy podczas długiego weekendu majowego?

Weekend majowy 2018 zbliża się wielkimi krokami, stwarzając doskonałą okazję nie tylko do wypoczynku, ale też do chwili refleksji nad tym, co tak naprawdę świętujemy w tym czasie. Dwa wolne dni stanowią bowiem wspomnienie niezwykle istotnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych. I choć pewnie każdy z nas zna te daty, nie każdy dziś pamięta, skąd wywodzi się tradycja świętowania tzw. Święta Pracy oraz jak duże znaczenie miało przyjęcie Konstytucji 3 Maja. Często zapominamy również o tym, że nasi przodkowie nie zawsze mieli możliwość obchodzenia tak istotnych dla nich rocznic.

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Tradycja świętowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, znanego powszechnie jako Święto pracy sięga 1889 roku. Właśnie wtedy II Międzynarodówka postanowiła upamiętnić strajki pracowników, którzy w 1886 roku w Chicago sprzeciwili się panującym wówczas warunkom pracy. Walczono przede wszystkim o zniesienie dwunastogodzinnego dnia roboczego i zastąpienie go ośmioma godzinami. Podobne ruchy budziły się w tym okresie na terenie całych Stanów Zjednoczonych, jednak w Chicago przybrały szczególnie brutalny charakter. 1 maja 1886 roku doszło do pierwszych poważnych starć między strajkującymi a policją. Ostatecznie strajkujący pracownicy osiągnęli cel, zapewniając sobie ośmiogodzinny dzień pracy, czym możemy się cieszyć również obecnie. W Polsce Święto Pracy obchodzone jest od 1950 roku, w związku z czym często postrzegane jest jako relikt komunizmu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zostało ono poświęcone przede wszystkim pamięci osób, które poświęciły naprawdę wiele, aby zapewnić sobie godziwe warunki pracy.

Święto flagi polskiej podczas majówki 2018 we Wrocławiu

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Choć 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, warto pamiętać, że również wtedy mamy powód do świętowania. W 2004 roku 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Co ciekawe, wspomniana data stanowi również rocznicę zatknięcia polskich barw narodowych na berlińskim Reichstagu w 1945 roku, po zdobyciu stolicy III Rzeszy. Nie był to jednak zasadniczy powód, dla którego czcimy flagę właśnie tego dnia. Głównym uzasadnieniem była chęć wykorzystania podniosłych nastrojów towarzyszących dwóm pozostałym dniom, podczas których wspominamy wydarzenia istotne z punktu widzenia tożsamości narodowej.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja to kolejny wolny dzień, dzięki któremu dziś możemy się cieszyć wolnym czasem. Właśnie tego dnia obchodzimy rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie, ustanowionej jedynie dwa lata po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że nasze święto narodowe ma tradycję równie długą co sama konstytucja. Ustanowiono je już 5 maja 1791 roku. Wraz z utratą niepodległości w 1795 roku święto zostało uchylone, znikając z kalendarzy na 123 lata, aby powrócić w 1919 roku. Kolejną przerwę w odchodach tej rocznicy spowodowała II wojna światowa. Już w 1946 roku Polacy próbowali ponownie powrócić do tradycji, co jednak w okresie PRL okazało się niemożliwe. Grupy świętujących były rozpędzane przez milicję, a sama rocznica w 1951 roku nie została umieszczona na liście dni ustawowo wolnych od pracy, co po raz kolejny oznaczało jej oficjalne zniesienie przez władze. Obchody zaczęto wznawiać dopiero trzydzieści lat później, w 1981 roku, a oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja ponownie ustanowiono świętem państwowym w 1990 roku. Korzystamy z niego zatem stosunkowo od niedawna, warto więc już teraz odpowiednio zaplanować weekend majowy i cieszyć się nie tylko wolnym od pracy. Możemy w tym czasie wybrać się choćby do Wrocławia, gdzie naprawdę sporo się dzieje.

Wrocławskie atrakcje dla miłośników kultury podczas weekendu majowego 2018

Jeśli podczas weekendu majowego w 2018 roku chcemy się nie tylko beztrosko bawić, ale też odczuć wymiar patriotyczny obchodzonego wówczas święta narodowego, warto wybrać się choćby do Opery Wrocławskiej. Właśnie tam 3 maja odbędzie się szczególne wydarzenie przygotowane z okazji odchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Opera Wrocławska we współpracy z Operą Lwowską przygotowała spektakl „Krakowiacy i Górale”, wystawiony po raz pierwszy w marcu 1794 roku, niedługo przed utratą niepodległości przez nasz kraj na 123 lata. Po upływie 100 lat od jej odzyskania możemy zobaczyć spektakl ponownie. Autorem muzyki do libretta Wojciecha Bogusławskiego jest Jan Stefani, który na przełomie XVIII i XIX wieku piastował stanowisko dyrygenta polskiej Opery Narodowej.

Nie będzie to jednak jedyny spektakl, który możemy zobaczyć na scenie Opery Wrocławskiej podczas długiego weekendu. Majówkę rozpoczną tu bowiem już 28 i 29 kwietnia dwa spektakle idealne na romantyczny wieczór dla dwojga. Mowa oczywiście o przedstawieniach inspirowanych nieśmiertelnym dziełem Williama Szekspira – „Romeo i Julia”. Na podstawie właśnie tej sztuki Vincenzo Bellini skomponował operę „I Capuletti e i Montecchi”, którą zobaczymy w reżyserii Krystiana Lady. Ponadto na deskach Opery Wrocławskiej będziemy mieli okazję obejrzeć niezwykłe widowisko baletowe „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Jacka Tyskiego. Pierwszy spektakl zaplanowano na sobotę o godzinie 19:00, a drugi na niedzielę o godzinie 18:00.

Teatr Muzyczny Capitol

Wyjątkowe atrakcje czekają na nas również w Teatrze Muzycznym Capitol. Będąc we Wrocławiu podczas weekendu majowego, możemy się wybrać na cieszący się ogromną popularnością spektakl muzyczny „Frankenstein” przygotowany na podstawie powieści Mary Wollstonecraft Shelley. Kompozycje muzyczne do do tekstów Rafała Dziwisza stworzył Piotr Dziubek. Wymowna scenografia została zaprojektowana przez Damiana Styrnę. Wszystkie te osoby były zaangażowane w tworzenie innego doskonałego spektaklu wystawianego na deskach Capitolu – „Mistrz i Małgorzata”. Dodatkowym argumentem, który powinien nas zachęcić do obejrzenia „Frankensteina” są niezwykle przychylne recenzje krytyków zgodnie twierdzących, że jest to jeden z najbardziej spektakularnych spektakli wystawianych na scenie Capitolu. Przedstawienie możemy zobaczyć na Dużej Scenie w następujących terminach:

 • w sobotę 28 kwietnia o 18:00,
 • w niedzielę 29 kwietnia o 17:00,
 • w piątek 4 maja o 19:00,
 • w sobotę 5 maja o 18:00,
 • w niedzielę 6 maja o 17:00.

Wrocławski Teatr Współczesny

Weekend majowy we Wrocławskim Teatrze współczesnym to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników surrealistycznych wrażeń, które zapewnią dwa spektakle. Pierwszy z nich, zaplanowany na 29 kwietnia w niedzielę o godzinie 18:00, to performatywne czytanie „Zakupu z dostawą na miejsce” Tymoteusza Karpowicza. Spektakl, osadzony w latach 60. i 70. XX wieku, ma tragikomiczny charakter i porusza temat zdrady małżeńskiej. Zostanie wystawiony na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego, przy ul. Rzeźniczej.

Drugi ze wspomnianych spektakli – „Zamek” na podstawie powieści Franza Kafki – odbędzie się 5 maja w sobotę o godzinie 19:00 oraz 6 maja w niedzielę o godzinie 18:00. na Scenie na Strychu. Spektakl zaprasza nas do świata rządzonego przez hierarchiczne reguły – jednocześnie niemożliwe do odrzucenia i zrealizowania.

Koncerty podczas majówki 2018 we Wrocławiu

Jak Wrocław świętuje weekend majowy w 2018 roku? Dołącz do muzycznego wyzwania na Rynku, czyli bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa

Weekend majowy 2018 we Wrocławiu tradycyjnie rozpocznie się 1 maja na Rynku próbą pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Wydarzenie to już od 2003 roku, czyli od 16 lat, stanowi uroczystą inaugurację wrocławskiej majówki, na którą zjeżdżają miłośnicy dobrej zabawy z całej Polski. Tysiące gitarzystów zgromadzą się w jednym miejscu, aby wspólnie odegrać melodię z piosenki „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Czy uda im się po raz kolejny pobić rekord, czego dokonali po raz pierwszy w 2006 roku, kiedy piosenkę zagrało 1581 osób? Najlepiej sprawdzić to, odwiedzając Miasto Stu Mostów i kibicując zebranym tam gitarzystom! Organizatorzy są niemal pewni, że wydarzenie ponownie przyciągnie tysiące osób. I choć trudno będzie pobić rekord z 2016 roku, kiedy na Rynku we Wrocławiu zgromadziło się 7256 osób z gitarami, warto podjąć próbę – najlepiej z własną gitarą! Wystarczy znać jedynie pięć podstawowych akordów: C, G, D, A i E, aby przyłączyć się do doskonałej zabawy. Wszyscy zainteresowani Gitarowym Rekordem Guinnessa powinni się zjawić na wrocławskim Rynku 1 maja o godzinie 10:00. Dwie godziny później, o 12:00 w tym samym miejscu, odbędzie się niebiletowany koncert Sebastiana Riedla i zespołu Cree. Muzycy chcą w ten sposób uczcić 25 rocznicę śmierci Ryszarda Riedla, która przypada na 2019 rok. Po zakończeniu koncertu rozpocznie się wiele innych wydarzeń muzycznych związanych z corocznym wrocławskim festiwalem, znanym jako 3-Majówka. Kogo usłyszymy na scenie?

Poznajmy gości wrocławskiej 3-Majówki występujących na Pergoli podczas długiego majowego weekendu!

Wrocławska 3-Majówka jest kolejnym obok Gitarowego Rekordu Guinnessa wydarzeniem, które podczas weekendu majowego przyciąga do stolicy Dolnego Śląska tysiące fanów dobrej muzyki. Nic dziwnego, stanowi ona bowiem największy tego typu festiwal we Wrocławiu. Wszystkie koncerty, podczas których możemy usłyszeć nie tylko doskonałych polskich wykonawców, ale też gwiazdy światowego formatu, odbywają się na Pergoli, w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia. Kogo będziemy mogli usłyszeć w tym roku? Pełen plan 3-Majówki nie jest jeszcze znany, jednak możemy być pewnie, że na scenie usłyszymy i zobaczymy między innymi:

 • Kreator,
 • The Dead Daisies,
 • Perfect,
 • Sinfonity,
 • Ayo,
 • Pidżama Porno,
 • Nocny kochanek,
 • Jelonek,
 • Vader,
 • Coma,
 • Me and that man,
 • Bokka,
 • Krzysztof Zalewski,
 • Organek,
 • O.S.T.R.,
 • Bass Astral x Igo,
 • Miuosh Akustycznie,
 • Kult,
 • Dubioza Kolektiv,
 • The Dumplings,
 • Percival Schuttenbach „Wild Hunt Live”,
 • Waglewski Fisz Emade,
 • Grubson,
 • Mikromusic,
 • Kortez,
 • Happysad,
 • Ralph Kaminski.

Wśród tak wielu wykonawców i zróżnicowanych grup muzycznych z pewnością odnajdą się osoby o bardzo odmiennych gustach muzycznych. Warto zatem już teraz sprawdzić dostępność biletów i zaplanować niezapomniany wyjazd.

Majówka we Wrocławiu na świeżym powietrzu

Jakie są ceny biletów na wrocławską 3-Majówkę i inne atrakcje podczas weekendu majowego oraz gdzie można je kupić, aby doskonale się bawić?

Bilety na wrocławską 3-Majówkę dostępne są w różnych cenach, w zależności od tego, na ile koncertów chcemy się wybrać podczas weekendu majowego. Jeżeli interesuje nas trzydniowy karnet na wszystkie koncerty odbywające się na Pergoli, za karnet zapłacimy 165 złotych. Karnety jednodniowy i dwudniowy to odpowiednio koszt 80 i 130 złotych. Możemy je kupić zarówno na oficjalnej stronie wydarzenia, jak i w serwisach BiletIn, BiletyNa, TicketMaster czy eBilet, a także w sieciach salonów Empik, Saturn i MediaMarkt. Warto przy tym pamiętać, że uczestnictwo w próbie pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa i koncercie Sebastiana Riedla z zespołem Cree jest bezpłatne.

Osoby zainteresowane innymi atrakcjami kulturalnymi, w tym spektaklami w Operze Wrocławskiej, mogą kupić bilety zarówno w kasie instytucji, jak przez jej stronę internetową. Druga możliwość jest szczególnie wygodna, ponieważ nie wymaga naszej wcześniejszej obecności we Wrocławiu, a ponadto umożliwia nam wybranie komfortowego miejsca, dzięki planowi widowni dostępnemu podczas zakupu czy rezerwacji biletu przez Internet. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy możliwe jest samodzielne wydrukowanie zakupionego biletu, czy też należy go odebrać przed spektaklem z kasy stacjonarnej.

Masz już plan na weekend majowy 2018 we Wrocławiu? Sprawdź, gdzie możesz smacznie zjeść w Mieście Stu Mostów i ponad 200 restauracji

Wybierając się na weekend majowy 2018 do Wrocławia, warto zadbać nie tylko o komfortowy nocleg i bilety na interesujące nas wydarzenia, ale też sprawdzić, gdzie będziemy mogli zjeść smaczny posiłek podczas dnia pełnego wrażeń. Zarówno na wrocławskim Rynku, jak i oddalonych od niego dzielnicach miasta znajdziemy naprawdę wiele lokali gastronomicznych oferujących dania wywodzące się z tradycji kulinarnych różnych zakątków świata. Mając tak szeroki wybór, a jednocześnie nie znając miasta, trudno będzie podjąć decyzję. W takiej sytuacji warto postawić na sprawdzone, swojskie rozwiązanie i spróbować lokalnych przysmaków przygotowywanych ze świeżych składników. Właśnie takie dania znajdziemy we wrocławskiej restauracji Okrasa, która specjalizuje się w kuchni polskiej. Lokal znajduje się przy ul. Igielnej 8, w bardzo bliskim sąsiedztwie Rynku. Od razu po zakończeniu próby pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa i następującego po niej koncertu, możemy się posilić i odpocząć w serdecznej atmosferze kameralnego wnętrza Okrasy. W menu restauracji znajdziemy zarówno dania mięsne, rybne, jak i wegetariańskie, a także napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Okrasa chętnie przyjmuje rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalne menu. Dania dla dzieci składają się z mniejszych porcji, a co za tym idzie mają niższą cenę. Dodatkowo najmłodsi goście otrzymają w lokalu kolorowanki, kredki oraz bajeczki dostosowane do ich wieku, które skutecznie pochłoną ich uwagę, dzięki czemu rodzice będą mieli chwilę na spokojne zjedzenie posiłku i odpoczynek po majówkowym zwiedzaniu miasta czy muzycznych szaleństwach.