Blog

Sylwester 2018 we Wrocławiu z restauracją Okrasa

Sylwester we Wrocławiu z Restauracją Okrasa

Dlaczego Sylwester we Wrocławiu warto zacząć od wyśmienitej kolacji w restauracji Okrasa? Choćby dlatego, żeby mieć siłę na wszystkie pozostałe atrakcje, których z pewnością nie zabraknie w Mieście Stu Mostów. Nie bez powodu przecież co roku Rynek gości setki osób, które mimo chłodu z radością witają Sylwester przy doskonałej muzyce. Jaka jest tradycja zabaw sylwestrowych i czy Nowy Rok zawsze rozpoczynał się 1 stycznia? Dlaczego współcześnie świętujemy właśnie w tę grudniową noc i jakich atrakcji możemy się w tym roku spodziewać we Wrocławiu nie tylko na Rynku, ale i w miejscowych klubach i teatrach? Sprawdźmy to razem!

Spis treści
Kilka słów o tradycji
Nowy Rok na wrocławskim Rynku
Powitanie Nowego Roku w klubie
Kolacja w restauracji na pożegnanie roku

Dlaczego świętujemy Sylwestra? Restauracja Okrasa we Wrocławiu opowiada o tradycji powitania Nowego Roku. Czy zawsze wyprawiano bale?

Noc sylwestrowa, zwiastująca nadejście Nowego Roku, nie zawsze była świętowana tak hucznie, jak robimy to współcześnie między innymi we Wrocławiu. Nie zawsze też za przełom lat uznawano ostatni dzień grudnia i pierwszy dzień stycznia. Na przestrzeni wieków naprawdę wiele się zmieniło, a świętowanie w znanej nam współcześnie formie ma w rzeczywistości dość krótką tradycję, która sięga zaledwie końca XIX stulecia. Jak było wcześniej?

Sylwestrowa legenda

Jedną z teorii dotyczących hucznego powitania Nowego Roku przedstawia opowieść o laterańskim smoku. Otóż wiele lat temu wśród ludności krążyła legenda, zgodnie z którą w 317 roku papież Sylwester I uwięził w lochach Watykanu smoka – Lewiatana. Bestia przez wiele lat pozostawała w zamknięciu, jednak zgodnie z przepowiednią mitologicznej wieszczki Sybilli w roku 1000 miał nastąpić koniec świata. Proroctwo miało się dokonać właśnie za sprawą rzeczonego smoka. Ludność była przekonana o tym, że bestia zostanie wypuszczona przez ówczesnego papieża Sylwestra II. Pod koniec 999 roku przerażenie sięgało zenitu. Jednak wraz z nadejściem roku 1000 świat nie uległ zagładzie, wszystko nadal toczyło się swoim torem. Ludzie odczuli ogromną ulgę i radość. Wpadli w euforię i rozpoczęli huczną zabawę na ulicach miast. Dziś nietrudno zweryfikować, ile wspólnego z rzeczywistością ma przytoczona legenda. Wystarczy odwołać się do źródeł historycznych i archeologicznych. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Starożytne tradycje świętowania Nowego Roku

Ludzkość od niepamiętnych czasów świętowała nadejście Nowego Roku. Kalendarz, którego podstawę stanowił rok słoneczny, czyli okres, w jakim Ziemia obiega Słońce, znano już w starożytności na terenie Mezopotamii i Egiptu. I tak dawni Egipcjanie za początek roku uznawali 21 września, czyli czas kiedy na niebie wschodził Syriusz – jedna z czczonych przez nich gwiazd. W wielu innych kulturach starożytnych początek roku związany był z cyklem przyrody. Obchodzono go często podczas wiosennego zrównania dnia z nocą, kiedy świat budził się do życia z zimowego snu. Jeszcze inne pobudki kierowały starożytnymi Rzymianami, którzy za początek roku obrali 1 marca – dzień poświęcony bogowi wojny Marsowi. Początek marca był bowiem okresem, kiedy wojska rzymskie z uwagi na bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne mogli znów wyruszyć na podbój nowych terytoriów.

Szampanówki obsypane konfetti

Nowy Rok w tradycji chrześcijańskiej

Wyznawcy religii chrześcijańskiej – podobnie jak kultury starożytne – początkowo wiązali nadejście Nowego Roku z narodzinami swojego Boga, Jezusa Chrystusa. Data 25 grudnia została oficjalnie wskazana jako dzień Bożego Narodzenia w 325 roku na soborze w Nicei. Właśnie wtedy w wielu regionach zaczęto uznawać ten dzień za początek roku. Teolodzy nie byli jednak co do tego zgodni. Niektórzy z nich twierdzi, że powitanie roku należy przesunąć o dziewięć miesięcy wcześniej, na moment Zwiastowania, czyli 25 marca. Jednocześnie rozpowszechniało się liczenie Nowego Roku od Wielkanocy, mimo że jest to święto ruchome. Tego typu istotne dla wiernych wydarzenia stanowiły bowiem pewne okresy przełomowe, które nawiązywały do idei nowego życia doskonale wpasowującej się w naturalny cykl świata. Było to na tyle niejednoznaczne, że nie tylko w poszczególnych krajach europejskich Nowy Rok świętowano w różnym czasie, ale nawet w obrębie jednego kraju stary rok żegnano o innych porach, czego doskonałym przykładem może być Francja. Aby do świętowania wprowadzić nieco ładu, król Francji – Karol IX w 1563 roku wydał w tej sprawie edykt, wskazując jako datę zakończenia roku ostatni dzień grudnia. Z czasem zmianę tę zaczęły przejmować także inne kraje europejskie, dzięki czemu dziś możemy świętować wspólnie.

Pożegnanie roku w Polsce

W Polsce obrzędy związane z pożegnaniem roku zaczęły zyskiwać na znaczeniu dopiero w XIX wieku pod wpływem trendów napływających do nas z Europy Zachodniej. Początkowo na huczne powitanie Nowego Roku mogły sobie pozwolić jedynie bogatsze grupy społeczne, w tym przede wszystkim arystokracja, do której wszelkie nowinki zawsze docierały najszybciej. Przedstawiciele tej grupy społecznej wznosili wówczas toast Tokajem, czyli białym winem deserowym sprowadzanym z Węgier. Ziemianie ucztowali zazwyczaj w gronie rodziny, urządzali polowania, strzelali z batów na szczęście i składali sobie noworoczne życzenia. Dziś świętujemy nieco inaczej, co jednak niezmiennie pozostaje efektem napływania do nas wzorców zachodnich. Zabawa jednak zawsze pozostaje na najwyższym poziomie. Jak będziemy świętować przełom lat 2018/2019 we Wrocławiu? Sprawdźmy!

Restauracja Okrasa opowiada o sylwestrowych planach na wrocławskim Rynku. Czego możemy się spodziewać na przełomie lat 2018/2019?

Hasłem przewodnim tegorocznego Sylwestra na wrocławskim Rynku będzie „Wrocław Respect”. Zabawie będzie przyświecała idea zjednoczenia w sercu miasta przedstawicieli różnych narodowości, kultur, wyznań i ras. Wiąże się to z faktem, że właśnie w tym roku Miasto Stu Mostów zwyciężyło w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018, zdobywając aż 41 tysięcy głosów. Władze miasta chcą zatem uczynić stolicę województwa dolnośląskiego jeszcze bardziej przyjazną i atrakcyjną dla gości z całego świata. Co ważne, Wrocław chce pokazać, że różnorodność kulturowa wcale nie stoi w sprzeczności z postawami patriotycznymi. Właśnie dlatego organizatorzy podczas imprezy nawiążą także do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkich gości zachęca się zatem do zabrania ze sobą narodowych flag i szalików, których z pewnością nie zabraknie między innymi w strefie kibica wzajemnego szacunku, która zostanie w tym czasie utworzona. Zabawa ma bowiem sprzyjać budowaniu i rozpowszechnianiu wartości takich jak szacunek, tolerancja i otwartość. Jaki klimat muzyczny będzie nam przy tym towarzyszył?

Show w klimacie disco

Zabawa na Rynku zostanie utrzymana w klimacie disco. Koncerty mają być połączone z miejską imprezą taneczną, na której nie zabraknie nawet ogromnej kuli dyskotekowej. Po raz pierwszy jako dodatkowa atrakcja zostanie wykorzystana fontanna na pl. Gołębim. Na scenie wystąpią zarówno lokalni artyści, jak i muzycy z innych zakątków Polski, a także gwiazdy światowego formatu. Dzięki nim będziemy sobie mogli przypomnieć największe muzyczne przeboje, przy których doskonale będą się bawić przedstawiciele różnych kultur.

Kto poprowadzi imprezę?

Choć nie znamy jeszcze nazwisk wszystkich gwiazd, które będą z nami podczas powitania Nowego Roku, wiemy już, że na wrocławskiej scenie łączenie wystąpi około 100 wokalistów, instrumentalistów, tancerzy i gości specjalnych. Całe wydarzenie poprowadzi Paweł Gołębski – konferansjer znany między innymi jako prowadzący i komentator Otwarcia i Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ogromne wrażenie na gościach z pewnością zrobi kilkudziesięcioosobowa Wroclaw Respect Orchestra, której będzie przewodził showman dyrygentury, „latający” Mariusz Dziubek. Dowodzenie nad sceną taneczną przejmie Maciej Turowski, znany jako DJ Gambit – jeden z najlepszych w kraju specjalistów zajmujących się oprawą imprez masowych. Co ciekawe, utwór, przy którym zgromadzeni na Rynku goście przywitają Nowy Rok, wybiorą w tym roku internauci w specjalnym głosowaniu. Zapowiada się naprawdę świetna zabawa!

Dyskotekowe kule na zabawę noworoczną w klubie

Jakie atrakcje sylwestrowe zapewnią nam wrocławskie kluby? Restauracja Okrasa podpowiada, gdzie warto zajrzeć!

Pamiętajmy, że Sylwester we Wrocławiu to nie tylko zabawa w sercu miasta. Wiele ciekawych atrakcji przygotowały także kluby muzyczne, których w Mieście Stu Mostów jest naprawdę wiele. Zazwyczaj są to imprezy zamknięte, które wymagają wcześniejszego zakupu biletów, z czym nie warto zwlekać. Do Nowego Roku pozostało już naprawdę niewiele czasu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji klubowych utrzymanych w różnych konwencjach muzycznych i tematycznych.

Bal sylwestrowy 2018/19 w Vertigo Jazz Club & Restaurant

Vertigo – jak wskazuje nazwa – jest klubem jazzowym o długiej tradycji, a zaplanowana tam impreza noworoczna nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem. Organizatorzy mają doświadczenie w zapewnianiu gościom szampańskiej zabawy. W tym roku o doskonałe wrażenia muzyczne zadbają The Karpeta Jazz Brothers – profesjonalny zespół jazzowy prowadzony przez czterech braci, którzy w ostatni dzień roku zabiorą nas w podróż po muzycznym świecie lat 20. XX wieku. Aby jak najpełniej odczuć tę atmosferę, goście mogą nawiązać do tego okresu poprzez odpowiednie stroje. Po koncercie zacznie się zabawa na parkiecie, prowadzona przez DJ Martę Malinowską. Największe przeboje z pewnością zachęcą do zabawy nawet tych nieco mniej śmiałych gości. Zabawa w Vertigo nie obejdzie się także bez wyśmienitego poczęstunku. Goście będą mieli zapewnione przystawki, danie główne, deser, zupę o północy oraz szwedzki stół. Nie zabraknie też lampki wina musującego o północy.

Behind The LAS 2019

Miłośnikom szalonych przygód z pewnością spodoba się propozycja Behind The LAS 2019, czyli kończąca rok impreza utrzymana w klimacie morskiej wyprawy. Zabawa odbędzie się w trzech ogromnych salach starego młyna Sułkowice. Organizatorzy zapewniają imprezę po brzegi wypełnioną muzyką oraz wyśmienity poczęstunek.

Sylwester w stylu Jamesa Bonda w Times Event Center

Wszyscy miłośnicy agenta 007 – szpiega brytyjskiej Secret Intelligence Service – z pewnością z radością przywitają Nowy Rok właśnie w takim otoczeniu. Panowie będą się mogli wcielić w samego Jamesa Bonda, a panie w zmysłowe, eleganckie i odważne towarzyski jego niezwykłych przygód. Impreza rozpocznie się oczywiście od legendarnego już martini, a wystrój sali będzie nawiązywał do tajnych misji, które znamy z serii filmów. Organizatorzy zapewniają gościom poczęstunek i napoje. A co jeśli tę jedną noc w roku chcielibyśmy spędzić w nieco spokojniejszych okolicznościach?

Kolacja sylwestrowa we wrocławskiej restauracji Okrasa oraz noworoczne propozycje operowe, teatralne i muzyczne

Wrocław nie zapomina również o tych, dla których Sylwester jest przede wszystkim czasem refleksji. Takie osoby, stroniąc od szalonych zabaw muzycznych i tanecznych, poszukują raczej miejsc, w których mogą spędzić ten czas w gronie najbliższych, rozkoszując się spokojną rozmową. Właśnie taką przestrzeń zapewnia restauracja Okrasa – choć położona nieopodal wrocławskiego Rynku, pozostaje z dala od wielkomiejskiego zgiełku, zaszyta przy niewielkiej uliczce Igielnej. Właśnie dzięki takiej lokalizacji nasi goście mogą posmakować wyśmienitej kuchni polskiej w spokojnej i serdecznej atmosferze. Wystarczy odpowiednio wcześniej zarezerwować stolik, aby ostatni wieczór roku spędzić dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Uroczysta kolacja sylwestrowa kończy się u nas o godzinie 23:00, kiedy to wspólnie możemy wznieść ostatni toast w roku, a później udać się do domu lub na szaloną zabawę organizowaną na Rynku. Kolację w naszej restauracji można też połączyć z wizytą w teatrze, oprze czy filharmonii. Każda z tych wrocławskich instytucji przygotowała specjalne programy na wieczór poprzedzający rozpoczęcie Nowego Roku. Przyjrzyjmy im się bliżej!

Zimne ognie na Nowy Rok

Rewia Sylwestrowa na Scenie Kamienica

Scena Kamienica to miejsce powołane w zabytkowej kamienicy przy ul. Lelewela w 2016 roku, kiedy Wrocław pełnił zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Szczególna instytucja tworzona przez miłośników teatru i muzyki, a także artystów zajmujących się innymi dziedzinami sztuki działa niejako w opozycji do powszechnie znanych wrocławskich teatrów. Scena zaprasza wrocławian i przyjezdnych na wydarzenia artystyczne, których nie znajdziemy w teatrze, operze czy filharmonii. Podczas Rewii sylwestrowej artyści przedstawią najpiękniejsze utwory z oper, operetek, musicali, a także niezwykłe tańce.

Koncert Sylwestrowy w Narodowym Forum Muzyki

Prawdziwi melomani z pewnością nie przejdą obojętnie obok tego wydarzenia. Przywitanie Nowego Roku w otoczeniu najpiękniejszej muzyki w NFM może być przeżyciem, które będziemy wspominali przez długi czas. Przez ten magiczny wieczór przeprowadzą nas muzycy pod batutą Agnieszki Duczmali, która jako pierwsza kobieta wystąpiła w roli dyrygenta na scenie mediolańskiej La Scali. Na skrzypcach usłyszymy Krzysztofa Jakowicza znanego z bardzo aktywnego życia koncertowego. Skrzypek występował bowiem nie tylko na wielu scenach europejskich, ale też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii czy Izraelu. W programie koncertu, który odbędzie się w NFM 30 i 31 grudnia 2018, usłyszymy:

  • Uwerturę do opery Semiramida autorstwa Gioacchimo Rossiniego,
  • Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, którego autorem jest Felix Mendelssohn-Bartholdy – niemiecki kompozytor okresu romantyzmu,
  • Suitę Carmen autorstwa Georgesa Bizeta i Rodiona Szczedrina.

Po tak wyśmienitych doznaniach muzycznych warto zapewnić sobie równie dobre wrażenia kulinarne, a te z pewnością zaserwują nam kucharze restauracji Okrasa.

Gala sylwestrowo-noworoczna w Operze Wrocławskiej

Wyjątkowy sposób na powitanie Nowego Roku zapewnia również Opera Wrocławska. Tutaj będziemy mogli pożegnać rok 2018 w towarzystwie Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego – polskiego dyrygenta i śpiewaka oraz wielu innych artystów. Dzięki nim – jak zapowiada Opera Wrocławska – będziemy mogli wejść w Nowy Rok tanecznym krokiem w towarzystwie najpiękniejszych karnawałowych melodii, walców, polek i wesołych arii. Gala rozpocznie się o godzinie 19:00, a zatem przed jej rozpoczęciem możemy zjeść wyśmienitą kolację w restauracji Okrasa.