Aktualności

Savoir-vivre w biznesie. Restauracja Okrasa we Wrocławiu opowiada o etykiecie

Savoir-vivre w biznesie - restauracja Okrasa we Wrocławiu opowiada o etykiecie

Savoir-vivre w biznesie to zagadnienie naprawdę obszerne i mające niebagatelne znaczenie dla osób, które chcą się piąć po szczeblach kariery zawodowej. Wrocławska restauracja Okrasa opowiada dziś o podstawowych elementach z zakresu etykiety biznesu, pozwalających się poczuć pewnie podczas omawiania strategicznych kwestii z partnerem biznesowym. Odpowiadamy na pytania o to, jakie korzyści płyną z przestrzegania określonych zasad, jaki strój będzie odpowiedni zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, oraz wskazujemy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby osiągnąć zamierzony cel.

Spis treści
Znaczenie etykiety w biznesie
Strój dla kobiety i mężczyzny
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wrocławska restauracja Okrasa wyjaśnia, jakie znaczenie mają zasady savoir-vivre podczas spotkań biznesowych

Zasady savoir-vivre są często niedoceniane, a nawet marginalizowane w codziennym życiu. Jednak zupełnie inne podejście do etykiety mają przedstawiciele tzw. świata biznesu, którzy niejednokrotnie przekonali się o tym, ile korzyści może przynieść umiejętność odpowiedniego zachowania się podczas spotkań z partnerami biznesowymi. Tym światem rządzą bowiem określone reguły i wyłącznie ich perfekcyjna znajomość pozwala nie tylko na przetrwanie, ale przede wszystkim na zdobywanie kolejnych szczebli na drabinie rozwoju zawodowego. Jeśli chcesz dojść na szczyt, musisz jednocześnie być wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie i doskonale opanować reguły tej gry. W świecie biznesu ważne jest bowiem zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i znajomość natury ludzkiej i rządzących nią wzorców, umiejętność przewidywania ruchów konkurencji oraz oczarowywania otoczenia w celu osiągnięcia zamierzonych celów. I właśnie w tym ostatnim aspekcie nieocenionym wsparciem okazują się zasady dobrego zachowania, zwane też sztuką życia lub znajomością życia, co naprawdę wiele mówi o ich zastosowaniu i znaczeniu. Jakie korzyści możemy z nich czerpać?

Pewność siebie

Jedną z największych wartości płynących ze znajomości etykiety biznesowej jest pewność siebie nieoceniona nie tylko w kontaktach biznesowych, ale również w życiu codziennym. Znajomość swoich mocnych i słabych stron oraz niezachwiana wiara we własne możliwości sprawiają, że dużo łatwiej osiągamy zamierzone cele, co wynika z jednej strony z tego, że mamy w sobie więcej determinacji, a z drugiej strony z tego, że robimy odpowiednie wrażenie na towarzyszącej nam osobie. Jeśli nie mamy pewności co do tego, jak zachować się podczas spotkania służbowego w restauracji oraz nie wiemy, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez potencjalnego kontrahenta, powoli tracimy grunt pod nogami, co wprawny gracz z pewnością zauważy i wykorzysta. Właśnie dlatego podstawowe obycie jest tak istotne. W skrajnych sytuacjach może nawet zamaskować niewielkie braki w przygotowaniu merytorycznym czy też służyć pomocą, jeśli zostaniemy zaskoczeni istotnymi dla sprawy faktami.

Dobre wrażenie

Pewność siebie to jednak nie wszystko. Bardzo przydatna okaże się również umiejętność zrobienia dobrego wrażenia na potencjalnym partnerze biznesowym. Pod tym względem spotkania na gruncie zawodowym mogą nieco przypominać randki. Bez względu na to, czy towarzyszy nam mężczyzna, czy kobieta, staramy się tę osobę w pewien sposób oczarować i przekonać do siebie, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie nam nawiązać z rozmówcą nić porozumienia, przekonać go do swoich argumentów i osiągnąć zamierzony cel. Aby jednak uzyskać taki efekt, musimy być dobrze przygotowani nie tylko pod względem merytorycznym. Jeśli pierwsze wrażenie będzie złe – choćby ze względu na to, że nie dobierzemy stroju adekwatnego do sytuacji – argumenty merytoryczne będą musiały przebić się przez mur dyskredytacji. Warto zatem już na początku zadbać o swoją pozycję, a w tym z pewnością pomoże nam przestrzeganie etykiety biznesowej. Pora poznać podstawowe zasady.

Elegancka kobieta podczas pracy

Jaki strój obowiązuje podczas spotkania biznesowego w restauracji? Okrasa we Wrocławiu przedstawia wskazówki dla kobiet i mężczyzn. Wyjaśniamy, dlaczego 7 sekund ma znaczenie

Jednym z ważniejszych elementów savoir-vivre w biznesie jest wybór odpowiedniego stroju na spotkanie w restauracji. Jest to szczególnie istotne w kontekście tego, że na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy zaledwie 7 sekund. Właśnie tyle czasu potrzebuje osoba, która widzi nas po raz pierwszy, aby wyrobić sobie o nas określone zdanie. Potwierdzenie tej zasady znajdziemy nie tylko w badaniach naukowych, ale też w znanym porzekadle – jak cię widzą, tak cię piszą. I na nic zda się mówienie o tym, że nie ocenia się książki po okładce. Działający w naszym mózgu schemat nie zważa na takie obiekcje. Właśnie dlatego warto przed spotkaniem zadbać o każdy element stroju i dostosować go do miejsca i charakteru spotkania. Poniżej przedstawiamy zatem kilka prostych zasad dla kobiet i mężczyzn.

Uniwersalne wskazówki

Zanim przejdziemy do ubioru kobiety i mężczyzny, warto poznać kilka wskazówek, które sprawdzą się niezależnie od płci. Na podstawie analizy stroju można bowiem wyciągnąć wnioski na temat kultury osobistej, szacunku wobec innych, a także tego, jak podchodzimy do swojej pracy. Wprawne oko już po pierwszym spojrzeniu oceni, czy ma do czynienia z osobą godną zaufania i zorganizowaną, czy też rozkojarzoną i niepewną siebie. A ponieważ dziś konkurencja na rynku pracy jest ogromna, warto wiedzieć, w jaki sposób możemy się wyróżnić i przekonać do siebie osoby, których względy chcemy pozyskać. Wybór stroju na spotkanie zawodowe warto poprzedzić zebraniem informacji na temat zasad panujących w firmie, z której przedstawicielem jesteśmy umówieni. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa możemy wyróżnić cztery podstawowe style ubioru:

  • formalny: w przypadku mężczyzn oznacza ciemny garnitur, koszulę (najczęściej białą) i krawat, a dla kobiet elegancki kostium; ten styl obowiązuje zazwyczaj w firmach prawniczych, instytucjach finansowych, branży consultingowej i niektórych korporacjach;
  • biznesowy (koordynowany): jest nieco bardziej swobodny od formalnego, ale nadal schludny i profesjonalny. Nasz strój powinien być na wpół swobodny, na wpół formalny. Garnitur nie jest tu zatem obowiązkowy, ale ubiór powinien się składać z elementów najbliższych mu pod względem klasy. Panowie mogą zatem sięgnąć po eleganckie spodnie, koszulę i sportową marynarkę, a panie po sukienkę o klasycznym wzorze i fasonie czy też spódnicę zestawioną z elegancką koszulą i mniej formalnym kardiganem. Taki styl dominuje w środowisku akademickim, w branży medycznej oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem detalicznym;
  • swobodny: to określenie nie powinno nas zmylić, ponieważ nie oznacza ono, że możemy się ubrać w dowolny sposób. Tu również obowiązują określone zasady, a tą naczelną zawsze pozostaje schludny wygląd. Przyzwolenie na tego typu strój często otrzymują pracownicy korporacji w każdy piątek, kiedy kończy się tydzień pracy. Wówczas ich ubranie wpisuje się w tzw. styl casualowy, który łączy w sobie elementy na wpół eleganckie z nieco bardziej swobodnymi. Przykładowym zestawem mogą być dżinsowe spodnie połączone z granatową, dobrze skrojoną marynarką;
  • swobodny i kreatywny: pozwala na większą różnorodność w zakresie fasonów i kolorów. Dominuje w branżach takich jak media, IT czy architektura, czyli w zawodach kojarzących się przede wszystkim z pracą twórczą.

Znając takie rozróżnienie i mając podstawowe informacje o charakterze pracy osoby, z którą się spotykamy, z pewnością dużo lepiej poradzimy sobie z doborem właściwego stroju.

Na co powinny zwrócić uwagę kobiety?

Bez względu na to, jaki strój wybierzemy na spotkanie z partnerem biznesowym, powinniśmy być świadomi tego, co komunikujemy poprzez poszczególne elementy garderoby. Klasyczny, elegancki kostium sprawdzi się w większości przypadków. Jednak współcześnie występuje on w tylu wariantach, że warto przemyśleć swoją decyzję, zanim wyjdziemy z domu. Jeśli jednym z elementów naszej biznesowej garderoby będzie elegancki żakiet, dajemy do zrozumienia, że jesteśmy osobami opanowanymi i dojrzałymi, konsekwentnie dążącymi do celu. Spory wpływ na charakter ubioru ma też bluzka, dzięki której możemy przełamać całość, nadając jej nieco bardziej swobodnego wyrazu. Panie mogą się również zastanawiać nad tym, czy wybrać spodnie, czy spódnicę. W tym przypadku nasza decyzja również nie pozostanie bez echa. Spodnie podkreślą bowiem pewność siebie oraz praktyczność i nowoczesność. Spódnica może za to być elementem sugerującym tradycjonalizm i zdyscyplinowanie. Dobierając buty do stroju formalnego, należy pamiętać o tym, aby zakrywały całą stopę i nie miały zbyt wysokiego obcasa. Warto również zwrócić uwagę na torebkę, która nie powinna być idealnie dopasowana do stroju, a także ani za duża, ani za mała – krótko mówiąc, musimy odnaleźć złoty środek. Ten dodatek należy także dostosować do rangi spotkania. Droga i elegancka torebka będzie sugerowała siłę i dobrobyt, a model z niższej półki może dać do zrozumienia, że nie wiedzie nam się najlepiej. Zwróćmy także uwagę na kolory i wzory. Jeśli chcemy, aby rozmówca skupił się na tym, co mamy do powiedzenia, zrezygnujmy z jaskrawych i wyrazistych barw. Lepszym wyborem będą ubrania stonowane kolorystycznie, utrzymane w klasycznych odcieniach niebieskiego, brązowego, białego czy écru.

Pewny uścisk dłoni

Na co powinni zwrócić uwagę mężczyźni?

Strojem biznesowym najlepiej sprawdzającym się u mężczyzn jest klasyczny garnitur. Choć wydaje się to dość jednoznaczne, tu również pojawia się wiele niuansów, obok których nie można przejść obojętnie. Pierwsze pytanie, jakie może nam się nasunąć, dotyczy tego, jaki model garnituru będzie najbardziej uniwersalny. Odpowiedź jest dość prosta. Postaw na klasykę! A zatem – ciemny kolor, najlepiej granatowy, który sprawdza się na wiele okazji i o różnych porach roku, jednorzędowa marynarka z klapami średniej wielkości z rozcięciem z tyłu, wykonana z wełny (najlepiej czesankowej). Dobry garnitur powinien też idealnie leżeć – w przeciwnym wypadku osiągniemy efekt odwrotny od spodziewanego. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na strój szyty na miarę, możemy skorzystać z poprawek krawieckich. Marynarka nie może być za szeroka w ramionach, a rękawy i spodnie powinny mieć odpowiednią długość. Ogromne znaczenie będzie też miał wybór koszuli. Zgodnie z badaniami naukowymi najlepiej jest postawić na model w kolorze białym. Mężczyźni noszący koszule w tym podstawowym odcieniu postrzegani są jako szczerzy, uczciwi, bardziej kompetentni i inteligentni. To mówi samo za siebie. Decydując się na krawat, należy pamiętać o tym, aby wszystkie guziki pod szyją były zapięte, a sam krawat po zawiązaniu powinien sięgać do klamry paska, który również jest obowiązkowym elementem eleganckiego stroju biznesowego. Swoją pozycję zawodową warto podkreślić także innymi subtelnymi, lecz znaczącymi drobiazgami, takimi jak dobry zegarek, eleganckie pióro i teczka. Wszystko to składa się na spójny obraz robiący naprawdę dobre pierwsze wrażenie.

Jakie jeszcze zasady savoir-vivre warto znać, aby wykazać się wysoką kulturą osobistą podczas spotkania biznesowego w restauracji? Okrasa we Wrocławiu podpowiada

Wybierając się na spotkanie biznesowe w restauracji czy też w innym miejscu, nie zapominajmy o tym, że kultura osobista nie kończy się na dobraniu stroju zgodnie z zasadami savoir-vivre, a na pierwsze wrażenie i dalszy przebieg relacji składa się szereg innych elementów, o których nie powinniśmy zapominać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci bezpiecznie i swobodnie przejść przez całe spotkanie.

Wybór miejsca

Zapraszając kogoś na spotkanie o charakterze biznesowym, powinniśmy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca – jednocześnie eleganckiego, ale niezbyt ekskluzywnego i przytłaczającego, co mogłoby rozpraszać uwagę rozmówcy. Odpowiednią przestrzeń zapewniamy sobie w restauracji Okrasa. Dzięki lokalizacji nieopodal Rynku we Wrocławiu bez problemu trafią do nas nawet osoby nieznające dobrze miasta. Klasyczny wystrój wnętrza pozwala poczuć się swobodnie, nie pozbawiając wrażenia, że spotkanie będzie dotyczyło istotnych kwestii. Dodatkowym atutem z pewnością będzie doskonała kuchnia polska w europejskiej odsłonie. Solidny posiłek wprawia w dobry nastrój, dzięki czemu zyskasz odpowiedni grunt pod poważną rozmowę. Z kolei wcześniejsza rezerwacja stolika umożliwi zadbanie o wybór miejsca, które zapewni dyskrecję sprzyjającą omawianiu strategicznych kwestii.

Punktualność

Bycie o czasie w umówionym miejscu to cecha pożądana nie tylko podczas spotkań na gruncie zawodowym, ale też w relacjach prywatnych. Spóźnianie się jest zazwyczaj odbierane jako oznaka braku szacunku. I trudno temu zaprzeczyć. Jeśli bowiem ktoś poświęca swój czas, aby się z nami spotkać, należy podejść do tego poważnie. Wymówką nie powinny tu być poranne korki, które przecież widzimy każdego dnia. Punktualność dowodzi również tego, że potrafimy odpowiednio zarządzać swoim czasem, co jest bardzo ważną cechą u potencjalnego partnera biznesowego.

Mowa ciała

Wchodząc w świat biznesu, gdzie znajomość natury ludzkiej często okazuje się bardzo przydatna, warto rozumieć mowę ciała i sprawnie posługiwać się sygnałami niewerbalnymi. Obserwacja postawy, gestykulacji i mimiki potrafi nam wiele powiedzieć o rozmówcy. Nie zapominajmy jednak o tym, że osoba siedząca naprzeciwko może równie sprawnie odczytywać sygnały wysyłane przez nas. Właśnie dlatego dobrze jest ich używać świadomie, dając do zrozumienia, że jesteśmy pewni siebie, zdecydowani i jednocześnie uprzejmi.

Kobieta oczekująca na spotkanie w kawiarni

Hierarchia

Warto być świadomym także tego, że w świecie biznesu nie zawsze zważa się na płeć czy wiek, co jest szczególnie istotne w zasadach savoir-vivre obowiązujących w relacjach o charakterze prywatnym. Hierarchia w etykiecie biznesu ustalana jest na podstawie pozycji zawodowej, co oznacza, że pierwszy kłania się ten, kto zajmuje niższe stanowisko, a gest podania dłoni może wyjść od osoby stojącej na wyższym szczeblu kariery zawodowej. W przypadku, gdy spotykają się osoby, których stanowiska mają podobną rangę, możemy wrócić do zasad obowiązujących na spotkaniach towarzyskich, co oznacza, że starszy poda rękę młodszemu, a kobieta mężczyźnie.

Rozmowa

Umiejętność prowadzenia konwersacji podczas spotkań na gruncie zawodowym często okazuje się na wagę złota. To między innymi dzięki temu możemy zyskać przychylność towarzyszącej nam osoby. Złota zasada głosi, że zanim przejdziemy do konkretów, warto poświęcić chwilę na swobodną pogawędkę, która pozwoli nam przełamać pierwsze lody i poznać nastawienie rozmówcy. Podobnie jak na spotkaniach towarzyskich powinniśmy także wyciszyć telefon i przynajmniej na jakiś czas zapomnieć o jego istnieniu. Dzięki temu nasz rozmówca poczuje, że traktujemy go poważnie, co z pewnością przyniesie dobre rezultaty. Pozostaje życzyć powodzenia!