Aktualności

Romantyczna kolacja dla dwojga – podpowiadamy, jak zorganizować niezapomniany wieczór

Nakrycie do romantycznej kolacji we dwoje

Romantyczna kolacja dla dwojga to doskonała okazja nie tylko do zawierania nowych znajomości, ale też umacniania więzi, które łączą nas od lat. Nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że każdy z nas pod wpływem różnych okoliczności nieustannie się zmienia. Właśnie dlatego warto czasem oderwać się od codziennych obowiązków i poświęcić chwilę na to, aby poznać się na nowo. Jak zatem zaplanować wspólny wieczór, aby był on wyjątkowy i na długo pozostał częścią wspólnych wspomnień? Podpowiadamy, jak pielęgnować to, co najpiękniejsze!

Spis treści:
Krótka historia randek
Współczesne romantyczne spotkania
Romantyczna kolacja dla dwojga – w domu czy w restauracji?
Zalety wspólnego wieczoru w restauracji
Jak wybrać restaurację na romantyczną kolację dla dwojga?
Kolacja przy świecach w restauracji Okrasa
Dodatkowe pomysły na kolację we dwoje

Czy nasi dziadkowie spotykali się na romantycznych kolacjach?

Śledząc historię relacji damsko-męskich, można śmiało stwierdzić, że randki przy romantycznej kolacji dla dwojga to wynalazek XX wieku. Wraz z biegiem lat i zmianami obyczajowości relacje międzyludzkie, a zwłaszcza relacje damsko-męskie bardzo się zmieniły. Jeszcze w XIX wieku decydujący głos w wyborze życiowego partnera miała rodzina, co było szczególnie zauważalne w przypadku zamożnych rodów arystokratycznych. Rozpatrując różnych kandydatów dla młodej panny, brano pod uwagę przede wszystkim ich status społeczny i majątkowy. Zanim zapadła ostateczna decyzja, młodzi ludzie mieli wprawdzie okazję do poznanie się, jednak ich spotkania odbywały się zazwyczaj w domu panny, często w towarzystwie tak zwanej przyzwoitki. Wspólny czas potencjalna para spędzała zazwyczaj na rozmowie, głośnym czytaniu, grze na instrumentach czy spacerach w pobliskim parku. Spotkania zawsze miały bardzo niewinny charakter, aby nie narazić na szwank reputacji panny.

Randki w okresie międzywojennym

Nieco większa swoboda w relacjach damsko-męskich zapanowała w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy to młodzi ludzie zaczęli się spotykać bez obecności rodziców czy przyzwoitek. To właśnie wtedy kształtowały się randki znane nam również współcześnie. Było to spowodowane nie tylko zmianami obyczajowości, ale też rozwojem placówek kulturalno-rozrywkowych. Dzięki coraz szerszej dostępności kin, kawiarni, klubów tanecznych, restauracji czy parków rozrywki młodzi ludzie zyskiwali bezpieczną przestrzeń, która sprzyjała nawiązywaniu niezobowiązujących znajomości towarzyskich, które z czasem mogły się przerodzić w przyjaźń czy nawet stały związek.

Powojenne spotkania towarzyskie

W okresie powojennym nawiązywanie znajomości jeszcze mocniej zaznaczyło się w sferze publicznej. Coraz powszechniejsze stawały się bowiem ogłoszenia matrymonialne zamieszczane w prasie. Zmęczeni wojenną zawieruchą ludzie potrzebowali poczucia bliskości i bezpieczeństwa, które można osiągnąć właśnie w relacji z bliską nam osobą. Popularnością cieszyły się też biura matrymonialne, które pomagały znaleźć idealnego partnera.

Romantyczna kolacja dla dwojga wymaga odpowiednich przygotowań

Romantyczne spotkania w okresie PRL

Wiele osób być może zdziwi fakt, że randki w kawiarniach i restauracjach cieszyły się szczególną popularnością w okresie PRL, postrzeganym przez wielu młodych ludzi jako szary i nieciekawy. Wiele wskazuje jednak na to, że ówczesna młodzież wykazywała się ogromnymi pokładami kreatywności, aby nadać nieco więcej radosnych barw codziennej rzeczywistości. Wiele par być może z rozrzewnieniem wspomina dziś swoje spotkania w kawiarni przy słynnej wuzetce. Warto w tym miejscu zauważyć, że w okresie PRL kawiarnie stały się ogólnodostępne dla młodych ludzi dopiero w latach 60. XX wieku. Było to spowodowane faktem, że do końca lat 50. zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych młodzież nie mogła spędzać czasu w tego typu lokalach. Zakaz spowodował, że po jego zniesieniu kawiarnie zyskały jeszcze większą popularność, przyciągając tych, którzy dotychczas nie mieli do nich dostępu. Inną przestrzenią życia towarzyskiego były wówczas prywatki, zwane dziś popularnie domówkami. Spotkania organizowane w domach przyjaciół i znajomych nadal stanowią doskonałą okazję do zawarcia owocnych znajomości. Jak jeszcze nawiązujemy dziś bliskie relacje i czy romantyczna kolacja dla dwojga nadal jest dobrym pomysłem na randkę?

Jak wyglądają współczesne randki? Dlaczego warto spotykać się na romantycznych kolacjach dla dwojga?

We współczesnej rzeczywistości relacje damsko-męskie mają znacznie bardziej swobodny charakter niż w świecie sprzed kilkudziesięciu lat. Zmianie nie uległ jednak fakt, że każdy z nas tak samo pragnie miłości. Doskonałym sposobem na jej budowanie i pielęgnowanie może być romantyczna kolacja przy świecach, która mimo swojej uroczystej i nieco mniej swobodnej formy nie traci na popularności. I choć znalezienie czasu na wyjście do restauracji dla wielu z nas może stanowić poważne wyzwanie, z pewnością warto je podjąć. W codziennej gonitwie często nie mamy bowiem czasu na to, aby poświęcić sobie wystarczająco dużo uwagi oraz spojrzeć wnikliwie na potrzeby i emocje bliskiej nam osoby. Zdarza nam się również zapominać o tym, że zwyczajnie potrzebujemy chwili tylko dla siebie. Doskonałą okazją, aby sobie o tym przypomnieć, jest właśnie romantyczna kolacja. Siadając naprzeciwko siebie w cichym i przytulnym miejscu, patrząc na bliską nam osobę, po raz kolejny możemy sobie uświadomić, dlaczego jesteśmy dla siebie tak ważni. Jak zatem zorganizować udaną kolację dla dwojga?

Gdzie zorganizować romantyczną kolację dla dwojga? W domu czy w restauracji?

Organizując romantyczną kolację dla dwojga, często stajemy przed pytaniem, czy lepiej wybrać się do restauracji, czy przygotować coś samodzielnie w domu? Osoby decydujące się na kolację w domu często kierują się tym, że samodzielne przygotowanie smacznej kolacji zostanie bardziej docenione przez drugą połówkę jako gest wymagający większego zaangażowania i wysiłku niż wyjście do restauracji. Musimy bowiem zaplanować odpowiednie menu, przygotować posiłek oraz stworzyć odpowiednią atmosferę. Wszystko to wymaga jednak sporo czasu, którego współcześnie coraz bardziej nam brakuje. Ponadto decydując się na podjęcie tego wysiłku, sami możemy czerpać mniejszą przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu. Zmęczenie nie jest bowiem dobrym towarzyszem romantycznych uniesień. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zachować siły na wspólną rozmowę przy kolacji, którą dobrze będzie zakończyć spacerem lub inną aktywnością. Rezygnując z kolacji w domu, zyskujemy również czas, który w przeciwnym razie musielibyśmy poświęcić na przygotowania. Co jeszcze zyskujemy, decydując się na romantyczną kolację w restauracji?

Podczas romantycznej kolacji dla dwojga warto sięgnąć po dobre wino

Dlaczego warto zdecydować się na wieczór z romantyczną kolacją w restauracji?

Wyjście na romantyczną kolację dla dwojga do restauracji zamiast organizowania takiej randki w domu ma jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę. Przestrzeń domowa kojarzy nam się nie tylko z odpoczynkiem, ale też z codziennymi obowiązkami i troskami. Aby się od nich choć na chwilę uwolnić, warto od czasu do czasu, wyjść poza swoje cztery ściany. Zmiana przestrzeni zdecydowanie sprzyja oderwaniu się od tego, co zazwyczaj zaprząta nam myśli i skupieniu się na pielęgnowaniu tego, co nas łączy. Nadanie wspólnemu wyjściu nieco bardziej uroczystego charakteru wprawi nas w zupełnie inny nastrój i pozwoli budować kolejne piękne wspomnienia. Aby to osiągnąć, wcale nie musimy rezerwować stolika w niezwykle ekskluzywnej restauracji, która może być bezlitosna dla domowego budżetu. Najlepiej wybrać lokal, który będzie po prostu odpowiadał naszym upodobaniom. Watro przy tym zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Jak wybrać restaurację na romantyczną kolację dla dwojga?

Wybierając restaurację odpowiednią na romantyczną kolację dla dwojga, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę upodobania naszej drugiej połówki oraz własne. Jednym z najważniejszych elementów zawsze pozostaną kulinaria. Powinniśmy się zastanowić, czy mamy ochotę na przygodę z kuchnią egzotyczną, czy raczej wolimy sprawdzone dania tradycyjnej kuchni polskiej. Ta druga możliwość będzie wyborem szczególnie bezpiecznym dla osób, które dopiero się poznają. W restauracji serwującej znane nam przysmaki zawsze znajdziemy coś dla siebie zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wystrój wybranego przez nas wnętrza. Pamiętajmy, że nie każdy będzie się czuł dobrze w surowym, industrialnym wnętrzu, podobnie jak nie każdemu będzie odpowiadał wyjątkowo elegancki i ekskluzywny wystrój. Atmosfera panująca w tego typu lokalach może być nieco onieśmielająca i spowodować, że całe spotkanie nabierze zbyt formalnego charakteru. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie restauracja wyróżniająca się ciepłymi wnętrzami, budującymi serdeczną i nieco bardziej swobodną atmosferę. Podczas romantycznego spotkania powinniśmy się czuć przede wszystkim komfortowo. Tylko wtedy będziemy się naprawdę dobrze bawić.

Nie bez znaczenia pozostaje też wybór odpowiedniego stolika. Spotkaniu przy świecach powinno bowiem towarzyszyć nie tylko poczucie komfortu, ale też intymności. Siedząc przy stoliku zanadto dostępnym oczom pozostałych gości, trudniej będzie nam podjąć miły flirt czy szczerą rozmowę. Znacznie lepszym wyborem będzie w tym przypadku stolik ukryty we wnęce. Zyskamy dzięki temu nieco prywatności tak ważnej podczas romantycznego spotkania. Gdzie zatem znaleźć idealną restaurację we Wrocławiu?

Przepis na udaną romantyczną kolację dla dwojga przy świecach w kameralnej restauracji Okrasa we Wrocławiu

Doskonałym przepisem na udaną romantyczną kolację dla dwojga może się okazać kameralna restauracja Okrasa we Wrocławiu, czyli miejsce, w którym każdy wielbiciel doskonałej kuchni polskiej poczuje się dobrze. Restauracja zlokalizowana jest nieopodal wrocławskiego Rynku, dzięki czemu po zakończonej kolacji możemy się wybrać na romantyczny spacer choćby po Moście Tumskim, znanym jako Most Zakochanych. Okrasa jest doskonale przygotowana na przyjęcie par, które chciałby poświęcić sobie nieco uwagi i miło spędzić wieczór. Możemy tu zarezerwować stolik ustawiony we wnęce, w odpowiedniej odległości od pozostałych miejsc, dzięki czemu zapewnimy sobie nieco dyskrecji. Podczas kolacji nie zabraknie też świec tworzących romantyczną atmosferę oraz pięknej muzyki. Co więcej, możemy przekazać obsłudze pendrive z ulubionymi utworami naszej drugiej połówki, co z pewnością nie pozostanie jej obojętne. Romantyczna kolacja nie obędzie się również bez wybornego czerwonego wina, najlepiej francuskiego. Jeśli nie mamy pewności, jaki trunek będzie odpowiedni do wybranych przez nas dań, możemy oczywiście poprosić o radę obsługę. Wszystkie te drobne z pozoru elementy sprawią, że wspólna kolacja będzie naprawdę niezapomniana i pozwoli miło spędzić czas zarówno osobom, które dopiero się poznają, jak i parom, które na nowo chcą się do siebie zbliżyć.

Romantyczna kolacja dla dwojga w restauracji

Dodatkowe pomysły na kolację we dwoje – dowiedz się, jak w prosty sposób urozmaicić romantyczny wieczór

Dobry pomysł na romantyczną kolację to podstawa udanego wieczoru. Wizyta w restauracji, pyszne jedzenie, dobre wino, nastrojowe światło i długie rozmowy – to brzmi bardzo dobrze. A co jeszcze można zrobić, aby uczynić randkę w restauracji niezapomnianą? Poznaj kilka prostych trików!

Wybierzcie dania dla siebie nawzajem

Prosta kolacja dla dwojga to dla Was za mało? Wybieranie w restauracji potraw nie dla siebie, a dla drugiej połówki na pewno wzbogaci romantyczny wieczór. Może to być okazja do pokazania sobie nawzajem, że dobrze się znamy i wiemy, jakie są ulubione smaki partnera lub partnerki. Jeżeli z kolei dopiero się poznajemy, wybranie z karty dań dla siebie nawzajem to sposób na pokazanie swojego gustu kulinarnego i chęci dzielenia się z drugą osobą tym, co uważamy za najlepsze.

Wyłączcie wszystkie elektroniczne sprzęty

Nic tak nie psuje romantycznego wieczoru, jak co chwilę dzwoniący telefon. Zarezerwujcie ten jeden wyjątkowy wieczór tylko dla siebie i wyłączcie komórki. Warto raz na jakiś czas oderwać się od codziennych spraw nie tylko ze względu na towarzystwo bliskiej nam osoby, ale też dla własnego komfortu psychicznego. Każdy z nas potrzebuje bowiem czasem odrobiny wytchnienia od niezliczonych bodźców, które odbieramy na co dzień. Dzięki temu nic nie będzie odwracało naszej uwagi od siebie nawzajem. Warto pozwolić sobie cieszyć się tak miłymi chwilami, które przecież nie zdarzają się często.

Postaw na wspólne wspomnienia

Sentyment to wyjątkowa siła. Podczas romantycznej randki warto odwołać się do wspólnych wspomnień. Można na przykład zamówić w restauracji to samo wino, które piliśmy podczas pierwszego spotkania albo włożyć kreację, którą już kiedyś nosiliśmy podczas wyjątkowego wydarzenia. Doskonałym nośnikiem wspomnień jest także muzyka, o której nie bez powodu mówi się, że łagodzi obyczaje. Warto zatem przynieść ze sobą do restauracji ulubiony utwór i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, prosząc drugą połówkę o wspólny taniec. Takie gesty, współcześnie oglądane najczęściej tylko w filmach, robią niezapomniane wrażenie i na długo pozostają w pamięci. Jeżeli jeszcze nie znamy się zbyt dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tego wieczoru stworzyć wspólne wspomnienia. Zwracajmy uwagę na szczegóły, kolory, zapachy, kształty.

Zrób niespodziankę

Aby zaskoczyć partnera lub partnerkę, możemy nic nie wspominać o tym, że planujemy romantyczną kolację dla dwojga. Pamiętajmy jednak, aby dyskretnie sprawdzić, czy druga połówka nie ma już planów na wybrany wieczór. Zarezerwujmy stolik w restauracji, kupmy piękne kwiaty lub inny drobny prezent i wyślijmy tajemniczego SMS-a z prośbą o piękną kreację i informacją o godzinie, o której odbierzemy ukochaną lub ukochanego na randkę. SMS-a warto też zastąpić tradycyjnym, odręcznie wypisanym bilecikiem z niezbędnymi informacjami i zaproszeniem. W przeciwieństwie do wiadomości telefonicznej, bilecik możemy zachować jako pamiątkę, która przetrwa lata. Radość i wzruszenie na pewno będą ogromne!

Zadbaj o dodatkową atrakcję po kolacji przy świecach

Miłym akcentem na urozmaicenie wieczoru będzie zorganizowanie dodatkowej atrakcji już po wizycie w restauracji. Bądźmy pomysłowi – możliwości jest wiele! Jeżeli towarzysz lub towarzyszka wieczoru uwielbia stare filmy, zorganizujmy domowy seans u siebie w domu, wyłóżmy na podłodze koce i poduszki, kupmy przekąski i wino. Nasza wybranka lub wybranek kocha historyczne ciekawostki? Wybierzmy się na romantyczny spacer po mieście śladami historii.

Układając pomysł na kolację przy świecach i wymyślając atrakcję po posiłku, pamiętajmy, że najważniejsze podczas randki jest nasze dobre samopoczucie. Wybierzmy takie aktywności, które sprawią przyjemność obu stronom.