Aktualności

Szukasz rodzinnej restauracji we Wrocławiu? Wstąp do Okrasy!

Szukasz rodzinnej restauracji we Wrocławiu? Wstąp do Okrasy!

Rodzinne restauracje zarówno we Wrocławiu, jak i w innych miastach cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to nie tylko z rosnącej świadomości tego, jak ważne w budowaniu więzi są wspólne posiłki, ale też z kontrowersji, jakie wyrosły w ostatnim czasie wokół kwestii zabierania dzieci do tego typu lokali. W Okrasie zawsze panuje serdeczna atmosfera sprzyjająca rodzinnym spotkaniom, dlatego dziś opowiemy o tym, dlaczego warto celebrować wspólne posiłki i jak znaleźć odpowiednie do tego miejsce. Zapraszamy!

Spis treści
Znaczenie rodzinnych posiłków
Jak zorganizować wspólny posiłek?
Jak znaleźć odpowiednie miejsce?

Dlaczego rodzinne posiłki są tak ważne? Przekonaj się o tym z wrocławską restauracją Okrasa

Znaczenie rodzinnych posiłków podkreśla wielu specjalistów zajmujących się między innymi psychologią i pedagogiką. Stanowią one nie tylko przedmiot badań naukowych, ale przede wszystkim ważny element naszej tradycji, który warto kultywować zarówno w domowym zaciszu, jak i organizując wspólne wyjścia do restauracji. Jeśli szukasz we Wrocławiu miejsca otwartego na takie spotkania, zapraszamy do Okrasy. Doskonale rozumiemy znaczenie więzi międzyludzkich – i tych bliższych, i tych dalszych – dlatego chętnie przyjmujemy u siebie nawet najmłodszych gości. Mamy doświadczenie nie tylko w serwowaniu niedzielnych obiadów, ale także w organizacji rodzinnych przyjęć, takich jak komunie, chrzciny, urodziny, imieniny czy przyjęcia ślubne. Kultywujemy rodzime tradycje, ponieważ udział w tej części życia społecznego nadaje wyjątkowy sens naszej codziennej pracy. Dziś chcielibyśmy przekonać również Was do tego, abyście możliwie jak najczęściej zasiadali wspólnie do stołu. Dlaczego warto?

Rodzina podczas obiadu

Poczucie przynależności i akceptacji

Rodzina jako podstawowa komórka społeczna powinna zaspokajać wiele istotnych potrzeb, które mają szczególny wpływ na kształtowanie się tożsamości młodych ludzi. Jedną z nich jest zapewnienie dorastającemu dziecku poczucia przynależności do grupy, która w pełni je akceptuje i oferuje wsparcie we wszystkich trudnościach. Właśnie taką relację możecie budować podczas wspólnych posiłków. Aby tak było, powinniście jednak zadbać o odpowiednią, przyjazną atmosferę i stworzyć warunki, które całkowicie pozwolą Wam się skupić nie tylko na tym, co jest na stole, ale przede wszystkim na sobie. Jeśli wspólny obiad ma dla wszystkich stanowić chwilę wytchnienia, należy zadbać o wspólne poczucie komfortu. Zapomnijcie zatem o drobnych nieporozumieniach, pracy czy innych obowiązkach. Zatroszczcie się o siebie nawzajem i zainteresujcie się tym, co się dzieje u poszczególnych członków rodziny. Pozytywne nastawienie to pierwszy krok do miłej rozmowy i udanego rodzinnego posiłku. Wzmacniając w ten sposób łączące Was więzi, z dnia na dzień będziecie się czuć spokojniej i pewniej również w innych życiowych sytuacjach.

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych

Liczne badania naukowe wykazały, że wspólne posiłki wspomagają kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zmniejszając przy tym ryzyko nadwagi i innych zaburzeń odżywiania, które stają się coraz bardziej powszechne również u dzieci. Jak to działa? Otóż planując rodzinny posiłek, czujemy się odpowiedzialni za to, aby zapewnić bliskim to, co najlepsze. Dbamy zatem o to, aby wszystkie potrawy były nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Utrwalamy w ten sposób odpowiednie nawyki żywieniowe u najbliższych nam osób, wpływając na ich wybory kulinarne w przyszłości. Uczymy się nie tylko tego, jakie posiłki wybierać, aby czuć się dobrze, ale również tego, jak i ile jeść. Prowadząc jednocześnie miłą rozmowę, jemy wolniej i zjadamy mniej. Czerpiemy także większą przyjemność z aromatu potraw. Wspólny obiad może się także zamienić w kulinarną przygodę, podczas której niejadki zaczną odkrywać nowe smaki, co znacznie ułatwi rodzicom planowanie posiłków. Wystarczy wyłączyć telewizor, odłożyć na chwilę telefony i bieżące sprawy, aby na nowo odkryć przyjemność ze wspólnie spędzonych chwil. A jeśli trudno Wam postawić pierwsze kroki, zapraszamy do Okrasy! Pomożemy Wam na nowo odkryć magię rodzinnych posiłków.

O czym warto pamiętać, organizując rodzinny posiłek? Wrocławska restauracja Okrasa zaprasza do rozmowy przy wspólnym stole

Wiemy już, że rodzinne spotkania przy wspólnym stole to nieodłączony element budowania silnych relacji. We wrocławskiej restauracji Okrasa doskonale to rozumiemy, dlatego zawsze chętnie gościmy u siebie nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Nieobce są nam bowiem słowa światowej sławy pedagoga – Jaspera Juula, który słusznie stwierdził, że „Dobry posiłek to wyważona mieszanka dobrych potraw, troski, zaangażowania, bliskich relacji z ludźmi, estetyki, radości dla zmysłów i nieprzewidywalnych uczuć i nastrojów”. Jak zadbać o wszystkie te elementy i sprawić, aby każdy rodzinny posiłek stanowił wyczekiwane z niecierpliwością spotkanie?

Praktyka

Jeśli zależy Wam na wzmocnieniu rodzinnych więzi i znacie już wszystkie zalety płynące ze wspólnego jedzenia posiłków, zacznijcie od odpowiedzi na pytanie, jak często to robicie i czy w ogóle praktykujecie taki zwyczaj. Badanie przeprowadzone przez firmę IQS w 2015 roku pokazuje, że jedynie co czwarty respondent codziennie spotyka się z rodziną przy stole. Niemal połowa badanych (45%) znajduje czas na wspólny posiłek trzy razy w tygodniu. Biorąc pod uwagę tempo współczesnego życia, być może dojdziemy do wniosku, że sytuacja jest całkiem poprawna. Pamiętajmy jednak o tym, że ważne jest nie tylko to, aby usiąść razem przy stole, ale przede wszystkim to, aby wspólnym posiłkom towarzyszyła rozmowa w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Jeśli rodzinnym obiadom towarzyszy telewizja lub pełne napięcia milczenie, najwyższa pora to zmienić. Od czego zacząć?

Zmiana otoczenia

Jeśli trudno Wam stworzyć przy stole atmosferę, o której zawsze marzyliście, być może warto na nowo uformować rodzinne relacje w nieco innym otoczeniu. Wyjście poza cztery ściany domu pomoże Wam z dystansem spojrzeć na wiele spraw. Jednym z czynników, które mają wpływ na nasze zachowanie jest bowiem otoczenie. Jeśli zatem w domu nie potraficie się oderwać od codziennych trosk czy też nawiązać nici porozumienia z niesfornym nastolatkiem, warto wybrać się razem do restauracji. Jeśli jedzenie poza domem nie jest dla Was czymś codziennym, z pewnością poczujecie się wyjątkowo. Przed wyjściem dobrze jest ustalić jedną podstawową zasadę – zapomnijcie o telefonach komórkowych. Możecie nawet zostawić je w domu. W końcu nic złego się nie stanie, jeśli przez kilka godzin będziecie „poza zasięgiem”. Telefony z dostępem do Internetu skutecznie pochłaniają naszą uwagę, powodując, że najbliższe otoczenie staje się nieciekawe. Pora odkryć je na nowo choćby poprzez rozmowę! Wyjście do restauracji będzie też doskonałą odmianą dla osoby, która w domu odpowiada za przyrządzanie posiłków. Zaspokajanie gustów kulinarnych całej rodziny bywa męczące. Warto zatem od czasu do czasu zrobić sobie prawdziwe święto i w wolne od pracy dni zapomnieć o gotowaniu, skupiając się za to na miłym spędzeniu czasu z rodziną. Jak zatem wybrać odpowiednią restaurację na rodzinne wyjście?

Ludzie dyskutujący przy stole w restauracji

Jak znaleźć we Wrocławiu restaurację na rodzinny obiad z dziećmi?

Szukając we Wrocławiu restauracji na rodzinny obiad, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jedną z najważniejszych będzie oczywiście to, czy lokal jest przyjazny rodzinom z dziećmi, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą kilkuletnie pociechy, dla których być może będzie to pierwsza wizyta w takim miejscu. Zanim zarezerwujecie stolik, warto również poznać menu i sprawdzić, czy każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Nie sposób również pominąć aspektów takich jak lokalizacja czy wystrój wnętrza, który może mieć niemały wpływ na nasze samopoczucie. Wracając zatem do słów Jaspera Juula, wybierzcie miejsce, w którym „Dobry posiłek to wyważona mieszanka dobrych potraw, troski, zaangażowania, bliskich relacji z ludźmi, estetyki, radości dla zmysłów i nieprzewidywalnych uczuć i nastrojów”. Czy w Okrasie znajdziecie właśnie takie dobre posiłki? Sprawdźcie sami!

Dobre potrawy

W Okrasie dobre potrawy to przede wszystkim smaki znane z rodzinnych domów, a zatem tradycyjna kuchnia polska. Wszystkie dania przygotowujemy ze specjalnie wyselekcjonowanych składników, a wyjątkowy smak i aromat podkreślają naturalne przyprawy. Tradycyjne przepisy wzbogacamy o inspiracje z kuchni europejskich, dzięki czemu obiad u nas to coś znajomego i swojskiego, a zarazem intrygującego i zaskakującego. W naszym menu znajdziecie zarówno rosół domowy z makaronem i marchewką oraz lubiane przez wszystkich pierogi ruskie ze śmietaną lub boczkową okrasą, jak i kozi ser na burakach ćwikłowych pieczonych z żurawiną czy szaszłyk z grillowanych krewetek z sosem limetkowym. Dzięki takiemu połączeniu smaków w Okrasie doskonale poczują się zarówno miłośnicy tradycyjnych smaków kuchni polskiej, jak i poszukiwacze kulinarnych przygód.

Troska, zaangażowanie i bliskie relacje z ludźmi

Wszystko to jest ze sobą powiązane. Trudno bowiem nawiązać bliskie relacje z ludźmi bez zaangażowania, w którym przejawia się również troska. Właśnie dlatego tak bardzo dbamy o to, aby w Okresie panowała serdeczna atmosfera i dokładamy wszelkich starań ku temu, aby goście w każdym wieku czuli się u nas komfortowo. Bez względu na to, czy chcesz zorganizować u nas niezapomniane przyjęcie, romantyczną randkę, czy też rodzinny obiad, pomożemy Ci w ustaleniu wszelkich szczegółów i spędzeniu tych kilku chwil w wyjątkowy sposób. Bardzo chętnie gościmy u siebie rodziny z dziećmi w każdym wieku. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy baśniowe menu oraz inne udogodnienia i atrakcje. Pamiętamy bowiem o tym, że jedzenie może być „Cudowną podróżą” (właśnie pod taką nazwą w naszym dziecięcym menu ukrywa się smaczny rosołek z makaronem i warzywami). Wiemy też, jak fascynujący dla kilkulatka jest magiczny świat baśni. Wasze pociechy z pewnością nie oprą się pokusie skosztowania:

  • „Czerwony kapturek” (zupa pomidorowa z ryżem lub makaronem),
  • „Misia Uszatka” (pierożki ruskie, podane z gęstą śmietaną),
  • „Pasibrzuszka” (pierożki z mięsem i polewą maślaną),
  • „Bolka i Lolka” (makaron spaghetti z sosem bolońskim),
  • „Jasia i Małgosi” (paluszki drobiowe z kurczaka, podane z frytkami),
  • „Przysmaka Królika Baksa” (kolorowa sałatka obiadowa),
  • „Królewny Śnieżki” (deserek lodowy z konfiturą owocową i bitą śmietaną).

Pod tak barwnymi nazwami nawet warzywa niepostrzeżenie lądują w małych brzuszkach! No właśnie, pamiętamy również o tym, że wielkość posiłku powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Dlatego też porcje dań serwowanych w ramach dziecięcego menu są w mniejsze w stosunku do porcji serwowanych dorosłym gościom. Wyraz dumy na twarzy dziecka, które zjadło wszystko do ostatniego kęsa jest bezcenny nie tylko dla rodziców, ale też dla nas. W trosce o komfort rodzin z dziećmi dla tych najmłodszych przygotowaliśmy specjalne krzesełka. Dzięki temu zarówno dziecko, jak i rodzic mogą wygodnie usiąść przy stole, ciesząc się ciepłym posiłkiem, przy którym można spokojnie porozmawiać. A co jeśli maluchy zaczną się nudzić? O tym też pomyśleliśmy! Nie musicie się martwić o to, że Wasze pociechy z braku lepszego zajęcia zaczną się wiercić i głośno domagać uwagi. W Okrasie przygotowaliśmy dla nich mnóstwo barwnych kredek, kolorowanek i książeczek, które skutecznie pochłoną ich uwagę, dzięki czemu będziecie mogli spokojnie wypić kawę, delektując się jabłecznikiem podanym na ciepło z gałką lodów waniliowych i bitą śmietaną lub domowym sernikiem z konfiturą owocową i bitą śmietaną. A dla spragnionych smaków lata na deser lody z ciepłą konfiturą wysmażaną przez kucharzy Okrasy.

Czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi

Estetyka i radość dla zmysłów

W restauracji Okrasa wiemy, że jedzenie to nie tylko sposób na zaspokajanie głodu i zapewnienie sobie energii niezbędnej do życia, ale również uczta dla wszystkich zmysłów. Jemy bowiem nie tylko ustami, ale i nosem, oczami oraz uszami. I każdy z nas nieraz mógł się o tym przekonać, kiedy sam widok lub zapach ulubionej potrawy sprawiał, że robiliśmy się głodni. Właśnie takie potrawy staramy się serwować – zachwycające nie tylko kubki smakowe, ale i cieszące wzrok oraz zniewalające aromatem. Dbamy również o estetykę wnętrza, abyście od razu po wejściu do restauracji poczuli się po prostu dobrze. Nasze sale zaprojektowane są tak, aby nie onieśmielały przesadną elegancją, zachowując przy tym elementy szyku właściwe wyjątkowym chwilom, które lubimy świętować w niecodziennych okolicznościach. Klasyczna aranżacja ocieplana za pomocą dodatków i odpowiedniego oświetlenia pozwala się poczuć jednocześnie wyjątkowo i swobodnie, a stanowiąca tło dla przyciszonych rozmów muzyka dodatkowo wprawia w sielski nastrój, pozwalając na chwilę wytchnienia nie tylko w towarzystwie rodziny, ale też przyjaciół czy ukochanej osoby. Doskonale czują się u nas także obcokrajowcy zwiedzający Wrocław. Serwując potrawy kuchni polskiej staramy się pokazać, że to nie tylko sycące posiłki, ale przede wszystkim nieodłączony element naszej tradycji. Opowiadając historie niektórych potraw, ocierając się o związane z nimi legendy, możemy zrozumieć, jakie wydarzenia kształtowały historię i kulturę naszego kraju. Zapraszamy zatem nie tylko na pożywny posiłek, ale przede wszystkim na niezapomnianą przygodę z kuchnią polską!