Aktualności

Rocznica ślubu – jak spędzić ten jeden dzień w roku i jaki prezent będzie odpowiedni? Restauracja Okrasa we Wrocławiu podpowiada!

Rocznica ślubu pozwala przypomnieć szczęśliwy dzień wesela

Rocznica ślubu stanowi doskonałą okazję ku temu, aby każdego roku powracać do dnia, który zapamiętaliśmy jako jedyny taki w życiu. W restauracji Okrasa we Wrocławiu często gościmy pary, które przy romantycznej kolacji świętują właśnie taką okazję. Co jeszcze możemy zrobić, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy? Jaki prezent możemy wręczyć współmałżonkowi i czy naprawdę tylko o prezent w tym wszystkim chodzi? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Prezentujemy niebanalne pomysły na spędzenie rocznicy ślubu oraz piszemy o tym, jak każdego roku tworzyć piękne wspomnienia!

Spis treści
Jak świętować rocznicę ślubu?
Prezenty z okazji rocznicy ślubu
Jak sprawić, aby kolejna rocznica ślubu była naprawdę wyjątkowa?
Życzenia z okazji rocznicy ślubu
Jak wykorzystać nazwę rocznicy ślubu?
Znaczenie nazw rocznic ślubu
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kolacja w restauracji z okazji rocznicy ślubu

Restauracja Okrasa podpowiada, jak świętować rocznicę ślubu

Wiele osób przynajmniej raz w roku zadaje sobie pytanie o to, jak świętować rocznicę ślubu, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy i przypominał o chwili, kiedy powiedzieliśmy sobie: „Tak”. A z każdym kolejnym rokiem wydaje się to coraz trudniejsze. O ile podczas pierwszej rocznicy, zwanej według różnych źródeł papierową lub bawełnianą, mamy głowę pełną pomysłów, wspomnienia o ślubie są jeszcze świeże, a uczucia nadal gorące, o tyle już piąta, dziesiąta czy piętnasta rocznica mogą się stać naprawdę poważnym wyzwaniem. I choć z roku na rok znamy swojego partnera czy partnerkę coraz lepiej, paradoksalnie miewamy większy kłopot z tym, aby przygotować coś wyjątkowego. Nasze uczucia często stają się nieco bardziej dojrzałe, nabierają innego charakteru, bywają też przytłoczone codziennymi obowiązkami. Zdarza się, że wręcz zapominamy o tym, co nas tak naprawdę połączyło. I właśnie to może stanowić dobry punkt wyjścia. Bez względu na to, jak układają się nasze relacje, czy czasem miewamy siebie dość, czy też mimo upływu lat nie możemy się nacieszyć swoim towarzystwem, warto w ten jeden dzień w roku znaleźć czas tylko dla siebie i przypomnieć sobie o tym, dlaczego zdecydowaliśmy się spędzić ze sobą życie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Jaki prezent będzie odpowiedni z okazji rocznicy ślubu?

Wiele osób na jakiś czas przed nadejściem tego symbolicznego dla małżonków dnia zaczyna się zastanawiać nad tym, jaki prezent będzie odpowiedni z okazji kolejnej rocznicy ślubu. Biżuteria, flakonik perfum, a może jakiś luksusowy gadżet? Współczesny świat daje nam mnóstwo możliwości. Pytanie, czy rzeczywiście o to chodzi? W natłoku codziennych spraw coraz trudniej znaleźć chwilę na zastanowienie, dlatego najchętniej sięgamy po najprostsze i najszybsze rozwiązania. W przypadku rocznicowego prezentu często decydujemy się na zamówienie czegoś w jednym z milionów sklepów internetowych. Oczywiście bierzemy przy tym pod uwagę preferencje partnera. Znając jej/jego potrzeby, dobieramy podarunek tak, aby sprawić ukochanej osobie jak najwięcej radości. Następnie po całym dniu pracy wymieniamy się prezentami i… wracamy do codziennych obowiązków. A nasz wyjątkowy dzień niewiele różni się od wszystkich innych dni w roku. Czy można to zrobić inaczej? Oczywiście!

Kwiaty na rocznicę ślubu

Restauracja Okrasa podpowiada, jak sprawić, aby kolejna rocznica ślubu była naprawdę wyjątkowa

Rocznica ślubu, dzięki swojej specyfice, zapewnia nam naprawdę wiele możliwości zaplanowania dnia tak, aby stał się jedynym takim dniem w naszym życiu. Zamiast zatem kupować kolejny prezent, który po kilku latach lub nawet miesiącach zostanie zapomniany, skupmy się na tworzeniu wspólnych wspomnień. Zacznijmy od wpisania w kalendarzu przypomnienia o rocznicy na miesiąc przed nadchodzącym terminem. W natłoku codziennych spraw nietrudno zapomnieć nawet o najważniejszych kwestiach. Dzięki przypomnieniu zyskamy naprawdę dużo czasu na zaplanowanie kilku wspaniałych chwil dla siebie i współmałżonka. O czym warto wówczas pomyśleć? Przede wszystkim o organizacji czasu. Jeśli rocznica przypada na dzień wolny od pracy, jesteśmy w naprawdę komfortowej sytuacji. W przeciwnym przypadku być może dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie jednego dnia urlopu i poproszenie o to samo partnera. Zrobienie sobie prywatnego święta w środku tygodnia doskonale wpłynie nie tylko na relacje małżeńskie, ale też na nasze samopoczucie. Kiedy już uda się nam wygospodarować jeden wolny dzień, pora rozpocząć planowanie! Jak wykorzystać ten wspólny czas, aby pierwsza i każda kolejna rocznica ślubu przypominała nam o tym, jak bardzo ważni dla siebie jesteśmy?

Życzenia z okazji rocznicy ślubu – nie szukaj ich w Internecie! Restauracja Okrasa podpowiada, jak kreatywnie życzyć sobie nawzajem wszystkiego najlepszego

Nieodłącznym elementem wielu naszych świąt są życzenia. Nie inaczej jest w przypadku rocznicy ślubu. I to właśnie rocznicowe życzenia płynące prosto z serca, a nie znalezione na jednym z wielu portali internetowych, mogą być pierwszym krokiem do tego, aby podczas rocznicy powiedzieć sobie, dlaczego jesteśmy dla siebie tak ważni. Jak to zrobić? Zastanówmy się nad tym, za co cenimy i podziwiamy partnera, dlaczego wspólne spędzanie czasu sprawia nam radość, dlaczego lubimy się obok siebie budzić i zasypiać. Zazwyczaj rzadko dziękujemy sobie właśnie za tak proste elementy naszego codziennego życia. Jednak często to właśnie takie drobnostki sprawiają, że jesteśmy razem szczęśliwi. Jeśli mówienie o tym sprawia nam trudność, możemy wszystko spisać, a następnie rocznicowy poranek rozpocząć od wręczenia partnerowi naszych przemyśleń wraz z pysznym śniadaniem do łóżka. Taki gest z pewnością zostanie doceniony, a ponadto będzie pamiątką na kolejne lata. Możemy także uczynić z tego coroczny rytuał. Dzięki temu stworzymy naprawdę niepowtarzalny kalejdoskop wspomnień ze wspólnego życia. Po tak rozpoczętym dniu pora na kolejne przyjemności!

Kolacja w restauracji to świetny pomysł na spędzenie rocznicy ślubu

Czy wiesz, jaką nazwę nosi wasza rocznica ślubu? Restauracja Okrasa zdradza, jak to wykorzystać

Zgodnie z wieloletnią tradycją każda rocznica ślubu nosi konkretną nazwę. Jeśli chcemy nadać naszemu świętu nieco żartobliwego, wesołego tonu, warto to wykorzystać. Nazwy poszczególnych rocznic ślubu mogą także stanowić dla nas inspirację do wręczenia ukochanej osobie drobnego, symbolicznego prezentu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji!

Przykładowe prezenty z okazji pierwszej rocznicy – papierowej

  • bilety do teatru, opery, filharmonii lub kina – wieczorne wyjście będzie doskonałym zakończeniem spędzonego razem dnia;
  • list – kiedy ostatnio napisaliśmy tradycyjny, odręczny list do ukochanej osoby? Wiele osób zapewne nie przypomina sobie takiej sytuacji. Warto to zmienić i stworzyć wspaniałą pamiątkę!

Przykładowe prezenty z okazji drugiej rocznicy – bawełnianej

  • przyjemny dla skóry, luksusowy szlafrok, który każdego dnia będzie przypominał ukochanej osobie o tym wspaniałym, spędzonym wspólnie rocznicowym poranku;
  • lekki, przytulny kocyk, który doskonale sprawdzi podczas chłodniejszych jesiennych wieczorów.

Przykładowe prezenty z okazji trzeciej rocznicy – skórzanej

  • skórzane rękawiczki to doskonały prezent zarówno dla niej, jak i dla niego, a przy tym naprawdę miły gest wyrażający troskę o bliską nam osobę;
  • notatnik oprawiony w skórę – na niektórych stronach takiego notatnika możemy napisać współmałżonkowi, dlaczego jest dla nas ważny. Każdy dzień, w którym ukochana osoba odkryję taką notatkę, z pewnością od razu stanie się lepszy.

Przykładowe prezenty z okazji czwartej rocznicy – kwiatowej lub owocowej

  • kwiaty to pomysł, który narzuca się od razu, przez co może się wydawać banalny. Jeśli jednak zastanowimy się, kiedy ostatnio wręczyliśmy ukochanej osobie piękny bukiet, może się okazać, że warto to nadrobić;
  • drzewko owocowe – zgadza się! Możecie razem zasadzić drzewko owocowe, nawet jeśli nie macie własnego ogrodu. Codzienne doglądanie roślinki, obserwowanie, jak się rozwija, oraz zbieranie owoców, może być źródłem wielu pięknych chwil.

Przykładowe prezenty z okazji piątej rocznicy – drewnianej

  • piknik na leśnej polanie – jeśli dopisuje nam pogoda, wystarczy zabrać duży koc, przygotować koszyczek z prowiantem i zabrać ukochaną osobę na łono natury. Wyciszamy telefony, zabieramy ze sobą ulubione gry planszowe lub książki i spędzamy czas z dala od codziennego zgiełku. Możemy również wybrać się na długi spacer wśród drzew;
  • wyjazd do drewnianego domku – jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają, wystarczy wynająć drewniany domek i spędzić cały dzień, a nawet weekend we własnym towarzystwie, tak jak najbardziej lubimy.

Pomysłów na prezent związany z nazwą rocznicy może być naprawdę wiele – wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobań. Ważne jest to, aby wykonany przez nas gest płynął prosto z serca, był dobrze przemyślany i kreatywny. A kolejne rocznice dają nam naprawdę duże pole do popisu – cukrowa, wełniana, kości słoniowej, srebrna, perłowa, koralowa, koronkowa, płócienna, kamienna – wystarczy puścić wodze wyobraźni, aby co roku naprawdę świetnie się bawić!

Restauracja Okrasa zdradza, jakie znaczenie mają nazwy rocznic ślubu

Mówiąc o nazwach rocznic ślubu, warto także pamiętać o tym, że nie zostały one wymyślone tylko po to, aby ułatwić nam wybór prezentu. Ich historia sięga bowiem 1922 roku, kiedy to zostały nadane przez Emily Post, która specjalizowała się w różnych zagadnieniach z zakresu szeroko pojmowanej etykiety. Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych autorka wymyśliła nazwy dla ośmiu rocznic, w tym dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 oraz 75. To właśnie te jubileusze mają dla nas zazwyczaj największe symboliczne znaczenie i to o nich warto zawsze pamiętać. Kolejne znane nam dziś nazwy określił związek Jubilerów Amerykańskich. Przyglądając się wszystkim określeniom widzimy, że im dłuższy staż związku, tym szlachetniejsze określenie przypisano rocznicy. Zabieg ten ma obrazować, że uczucia współmałżonków z roku na rok stają się coraz trwalsze i silniejsze. Warto zatem przy każdej takiej okazji szczególnie zadbać o łączące nas relacje.

W rocznicę ślubu zorganizuj coś wyjątkowego

O czym jeszcze warto pamiętać podczas rocznicy ślubu? Skorzystaj z podpowiedzi restauracji Okrasa

Podczas rocznicy ślubu warto pomyśleć nie tylko o romantycznych gestach, zaskakujących prezentach i niespodziankach czy wspaniałym dniu spędzonym razem, ale przede wszystkim warto z jednej strony nie przesadzać z oczekiwaniami, a z drugiej – po prostu pamiętać. Wydaje się to może banalne, jednak często zbyt wygórowane oczekiwania rodem z filmów czy książek romantycznych bywają źródłem nieporozumień i niepotrzebnego żalu do partnera o to, że nie obsypał nas bukietem róż, nie zabrał na wyjazd tylko we dwoje czy nie przyniósł śniadania do łóżka. Takie gesty oczywiście są ważne, jednak nie zapominajmy o tym, że w dużym stopniu zależą one od naszej codzienności. W natłoku obowiązków, problemów i trosk nietrudno zapomnieć o romantyzmie. Dlatego czasem warto po prostu pamiętać o tym, że spędziliśmy razem kolejny rok i powiedzieć sobie „Dziękuję, że jesteś”. Jeśli do tego uda się nam znaleźć chwilę dla siebie, możemy stworzyć naprawdę cudowne wspomnienia. Niejednokrotnie wystarczy wspólne wyjście do restauracji, aby zwykły posiłek zamienił się romantyczny moment. Do jakiej restauracji warto się zatem wybrać na wspólny obiad lub kolację?

Romantyczna kolacja z okazji rocznicy ślubu we wrocławskiej restauracji Okrasa

Romantyczna kolacja w restauracji z okazji rocznicy ślubu może być zarówno zakończeniem pełnego wrażeń dnia spędzonego razem, jak i samodzielną niespodzianką, a nawet tradycją, którą będziemy kontynuować przez kolejne lata wspólnego życia. Bez względu na to, jaki wariant wybierzemy, z pewnością warto od czasu do czasu zorganizować sobie właśnie takie wyjście. Nawet dwie godziny spędzone razem z dala od domu, codziennych spraw i telefonów z pracy doskonale wpłyną na nasze samopoczucie i relacje. Jak zatem wybrać restaurację, aby wieczór był naprawdę udany? Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy serwowane w lokalu jedzenie jest smaczne, ale również na to, czy w wybranym miejscu panuje przyjazna atmosfera oraz czy zapewni nam ono przestrzeń do swobodnej rozmowy w cztery oczy. Wszystkie te warunki spełnia właśnie restauracja Okrasa. Umiejscowiona zaledwie kilka kroków od wrocławskiego Rynku, przy zacisznej ulicy Igielnej zapewnia doskonałą kuchnię polską serwowaną w otoczeniu serdecznej atmosfery. Co ważne, w Okrasie mamy możliwość rezerwacji stolika ustawionego we wnęce, ozdobionego pięknymi nakryciami i świecami. Takie kameralne miejsce z pewnością będzie sprzyjało budowaniu romantycznego nastroju. Dodatkowo możemy poprosić obsługę, aby w odpowiednim momencie przyniosła dostarczone przez nas wcześniej kwiaty. Możemy także umilić wspólny wieczór ulubioną muzyką. Wystarczy zabrać ze sobą pendrive z wybranymi utworami i przekazać go obsłudze. Kilka tak prostych gestów sprawi, że nasza rocznicowa kolacja stanie się kolejnym pięknym wspomnieniem. A po kolacji możemy się wybrać na wieczorny spacer po pięknie oświetlonym Rynku. Warto również rozważyć dłuższą przechadzkę w stronę Ostrowa Tumskiego i spędzić chwilę na Moście Tumskim, zwanym również Mostem Zakochanych. A jeśli jeszcze nie zawiesiliśmy na nim swoje kłódki symbolizującej trwałość naszego uczucia, rocznica może być ku temu doskonałą okazją! Właśnie z tego słynie bowiem wrocławski Most Zakochanych. I niech nie zwiedzie nas stereotyp, że takie gesty są tylko dla młodych par. Podobnie jak na miłość nigdy nie jest za późno, również na tak z pozoru błahe gesty nigdy nie będziemy za starzy. Warto zatem już dziś sprawdzić, kiedy wypada kolejna rocznica naszego ślubu i zastanowić się, co możemy zrobić, aby tego dnia sprawić odrobinę przyjemności sobie i partnerowi. A jeśli od rocznicy dzieli nas jeszcze wiele czasu, być może warto wybrać się na romantyczną kolację bez okazji? Wszak taka niespodzianka może nam sprawić jeszcze więcej radości. Zachęcamy zatem do rezerwacji stolika w restauracji Okrasa!