Aktualności

Dlaczego przyjęcia urodzinowe są tak ważne dla dzieci i dorosłych? Poznaj dawne i współczesne znaczenie święta i zorganizuj wymarzone przyjęcie!

Ozdoby na przyjęciu urodzinowym

Przyjęcie urodzinowe, które w ostatnich latach staje się coraz powszechniejszą formą świętowania rocznicy narodzin, to nie tylko impreza pozwalająca miło spędzić czas, ale coś o wiele ważniejszego. Śledząc historię obchodzenia urodzin, możemy zauważyć, że są one momentem w pewnym sensie magicznym. I choć dziś mamy o nich zupełnie inne wyobrażenie, nadal można dostrzec w tym wyjątkowym dniu elementy, które były niezwykle ważne już w starożytności. Jak świętować urodziny, aby czerpać z nich to, co najlepsze? Jakie znacznie ma współcześnie przyjęcie urodzinowe? I jak zorganizować udaną imprezę z okazji naszego prywatnego święta, aby w pełni się nim cieszyć? Sprawdźcie sami!

Spis treści
Krótka historia daty urodzin
Magiczne znaczenie narodzin
Dlaczego przyjęcia urodzinowe są ważne dla dzieci i dorosłych?
Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?
Przyjęcie urodzinowe w restauracji
Menu na przyjęcie urodzinowe dla dzieci i dorosłych
Urodzinowe dekoracje

Dlaczego organizujemy przyjęcia urodzinowe, czyli kilka słów o dacie urodzin

Organizując przyjęcie urodzinowe lub obchodząc rocznicę swoich narodzin w każdy inny sposób, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, skąd właściwie pochodzi taka tradycja i dlaczego przypisujemy tak duże znaczenie momentowi przyjścia na świat. Coraz częściej natomiast, zwłaszcza wraz z upływem lat i kolejnych rocznic narodzin, nachodzą nas refleksje o sensie istnienia oraz naszym miejscu w zmieniającym się świecie. Dlaczego właśnie ten dzień wprawia nas w taką zadumę? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy się wybrać w podróż do przeszłości, gdzie kształtowały się fundamenty społeczeństw, kultur i religii.

Odwieczny cykl życia

Człowiek, próbując się odnaleźć w odwiecznym cyklu życia, nieustannie dążył do porządkowania otaczającej go rzeczywistości. Różnym zjawiskom przypisywano określone znaczenia, oswajając tym samym to, co początkowo mogło wywoływać strach. Celem takich działań było przede wszystkim zapewnienie sobie bezpieczeństwa, a tym samym możliwości do rozwoju i poprawy warunków bytowych. Jednym z podstawowych efektów nadawania znaczeń zjawiskom naturalnym było mierzenie czasu i stworzenie kalendarza, pozwalające nie tylko na organizację codziennego życia, ale też utrwalanie znaczących wydarzeń.

Historia społeczna

Umiejętność mierzenia czasu oraz odwoływania się do przeszłości i przyszłości w połączeniu z rozwojem kultur i społeczeństw zrodziła potrzebę tworzenia wspólnej historii społecznej. I już tutaj pojawia się wątek urodzin, choć na razie w nieco innym kontekście. Otóż zrodziło się zjawisko liczenia upływającego czasu w odniesieniu do przełomowych wydarzeń oraz okresu trwania dynastii, w którym niebagatelne znaczenie miały kolejne rocznice narodzin panującego władcy. Wzmianki o świętowaniu urodzin członków rodów królewskich można odnaleźć w historii Mezopotamii i starożytnego Egiptu, gdzie organizowano z tej okazji prywatne przyjęcia i publiczne parady.

Organizacja życia społecznego

W końcu przyszedł czas, kiedy znaczenie zaczęła mieć nie tylko data urodzenia władców, ale też ich poddanych. Wraz z rozwojem społeczeństw i wzrostem liczby ludności zrodziła się potrzeba regulowania praw wśród poszczególnych grup społecznych. Zaczęto zatem przeprowadzać spisy ludności, zwierające między innymi datę urodzenia. Odtąd element ten stał się wyznacznikiem kolejnych etapów w życiu. Również dziś wiek nakłada na nas określone prawa, przywileje oraz obowiązki.

Właśnie tego typu podstawowe czynniki spowodowały, że zaczęliśmy zwracać uwagę na datę narodzin. Z pewnością jednak nie były one na tyle istotne, aby nadać temu momentowi i jego kolejnym rocznicom znaczenie przypisywane im przez kolejne lata oraz utrwalić je tak mocno w kulturze społeczeństw zamieszkujących różne zakątki świata. Dlaczego zatem świętujemy dziś urodziny?

Prezent na przyjęcie urodzinowe

Czy magiczne przyjęcie urodzinowe to tylko piękna metafora?

Kiedy mówimy dziś o magicznym przyjęciu urodzinowym, mamy na myśli coś naprawdę wyjątkowego i wprawiającego w zachwyt. Jednak nie zawsze tak było. Przed wieloma laty moment narodzin i jego kolejne rocznice postrzegane były jako cud życia, z którym wiązały się odmienne praktyki magiczne. Mimo znaczących czasem różnic, zwyczaje społeczeństw żyjących w innych kręgach kulturowych i okresach historycznych dotyczące świętowania narodzin mają pewien punkt wspólny. Nowe życie zawsze uważane było za cud, który należy odpowiednio chronić i pielęgnować.

Narodziny w kulturze słowiańskiej

W kulturze słowiańskiej przyjście na świat potomka stanowiło największe rodzinne święto. Samo niemowlę postrzegane było jako istota z pogranicza dwóch światów – materialnego i duchowego. Moment narodzin był czasem przełomowym, w którym otwierały się wrota między tymi sferami. Był to zatem okres szczególnie niebezpieczny, narażający ludzi na kontakt z duchami, których intencje nie zawsze były dobre. Aby uchronić nowo narodzone dziecko i jego najbliższe otoczenie przed działaniem złych mocy, praktykowano różnego typu działania magiczne o charakterze ochronnym i błagalnym. Do kołyski noworodka przywiązywano czerwoną wstążeczkę, która miała go ochronić przed złym działaniem uroków. Co ciekawe, zwyczaj ten możemy dostrzec również dziś. Zdarza się, że młode matki przywiązują czerwoną nitkę do wózków spacerowych. Innym zwyczajem było rozkładnie w domu ostrych przedmiotów. Wśród praktyk o charakterze błagalnym można wspomnieć o prośbach, które ciężarne kobiety tuż przed porodem kierowały do boga Roda i jego pomocnic Rodzanic. Modliły się w ten sposób o zdrowie i życiowe powodzenie dla mającego przyjść na świat dziecka. W innych kulturach również składano ofiary bogom, tworzono talizmany i amulety, proszono o pomoc wyrocznie. Nie bez znaczenia pozostawały też serdeczne życzenia od bliskich, który to zwyczaj praktykujemy do dziś. Życzliwość rodziny i przyjaciół jest nam szczególnie miła właśnie w dniu urodzin.

Jak starożytni Rzymianie świętowali urodziny?

Swoisty sposób świętowania narodzin i ich kolejnych rocznic przyjęli starożytni Rzymianie. Wierzono, że wraz z narodzinami mężczyzny na świat przychodzi jego duch opiekuńczy – geniusz, czyli półboska, śmiertelna istota, obdarzająca swojego podopiecznego płodnością, przynosząca szczęście, kierująca jego losem i odchodząca wraz z nim. Swoją opiekunkę, nazywaną Junoną i spełniającą analogiczne funkcje, miały również kobiety. Świętowanie dnia urodzin polegało wówczas na składaniu darów swojemu bóstwu opiekuńczemu, co miało zapewnić solenizantowi powodzenie i szczęście. Co ciekawe, to właśnie ta praktyka przyczyniła się do tego, że chrześcijanie początkowo nie akceptowali tradycji obchodzenia urodzin. Wyznawcy tej religii potępiali pogański w ich ocenie zwyczaj, uznając świętowanie urodzin za wyraz próżności. Z czasem jednak podejście do świętowania urodzin uległo znacznemu złagodzeniu, na co z pewnością wpływ miała postępująca asymilacja kulturowa, która spowodowała, że świętowanie urodzin straciło znaczenie religijne i magiczne, a zyskało wyraz społeczny. Czym wyróżnia się zatem współczesne świętowanie urodzin?

Współczesne znaczenie przyjęć urodzinowych dla dzieci i dorosłych

Współcześnie przyjęcia urodzinowe zyskują coraz większą popularność. Organizowane są zarówno w formie niespodzianki, która sama w sobie jest doskonałym prezentem dla osoby odchodzącej urodziny, jak i przez samego solenizanta, który chce spędzić swoje prywatne święto z najbliższymi. Powodów, dla których warto obchodzić ten jeden dzień w roku w nieco bardziej uroczysty sposób, jest naprawdę dużo. Świętowanie pozwala się nam oderwać od codziennych rozterek oraz zwolnić nieco tempo życia. Przebywając w gronie najbliższych, możemy się ze spokojem cieszyć radosnym momentem. Kolejne rocznice urodzin często sprzyjają również życiowym podsumowaniom i stanowią doskonałą okazję do ponownego przewartościowania wszystkiego, czym dotychczas się kierowaliśmy w życiu. Taki coroczny, symboliczny nowy początek przeżyty w odpowiedni sposób z pewnością pomoże nam odzyskać zachwiany czasem komfort psychiczny i znowu poczuć się po prostu dobrze. Świętowanie wspólnie z bliskimi nam osobami to także dobra okazja do wzmocnienia więzi społecznych i towarzyskich, które we współczesnym świecie coraz szybciej ulegają rozluźnieniu. Uroczyste obchodzenie urodzin może się okazać szczególnie istotne w przypadku dzieci, które dopiero kształtują w sobie poczucie własnej wartości i umiejętność nawiązywania cennych relacji społecznych. Uczestnictwo w tak niecodziennych wydarzeniach każdemu z nas pozwala bowiem odczuć, że jesteśmy kimś ważnym dla otaczających nas ludzi oraz że zawsze możemy liczyć na ich wsparcie. Jak zatem zorganizować udane przyjęcie urodzinowe?

Wyposażenie na przyjęcie urodzinowe

O czym nie możemy zapomnieć, planując przyjęcie urodzinowe?

Zaplanowanie udanego przyjęcia urodzinowego to nie lada wyzwanie. Bez względu na to, czy przyjęcie ma być niespodzianką dla nieświadomego niczego solenizanta, czy może organizujemy imprezę z okazji własnych urodzin i chcemy, aby zaproszeni goście miło spędzili z nami ten dzień, czeka nas kilka podstawowych wyzwań. Pierwszy krok, bez którego trudno będzie ruszyć dalej, to ustalenie liczby gości. Powinniśmy się zastanowić, z kim chcemy spędzić nasze prywatne święto i ile osób możemy zaprosić, aby wszystko wyszło zgodnie z planem. Czy będzie to uroczystość rodzinna, czy zaprosimy tylko najbliższych znajomych, a może chcemy zgromadzić w jednym miejscu wszystkie bliskie nam osoby? Zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się nie tylko nad tym, kogo chcielibyśmy zobaczyć tego dnia, ale też nad tym, czy zaproszone przez nas osoby będą się dobrze czuły i bawiły w swoim towarzystwie. Kolejną kwestią jest ustalenie terminu, który będzie odpowiadał nie tylko nam, ale przede wszystkim zaproszonym gościom – w końcu bez nich przyjęcie na pewno się nie odbędzie. Znalezienie terminu odpowiadającego kilku czy kilkunastu osobom nie zawsze będzie łatwe i czasem będziemy się musieli pogodzić z czyjąś nieobecnością. Nie powinno nas to jednak zniechęcać. Zawsze myślmy o tych wszystkich, którzy jednak będą mogli tego dnia dzielić z nami radość. Kiedy już uda nam się ustalić te dwie podstawowe kwestie, pora przejść dalej. Powinniśmy się zastanowić nad tym, gdzie chcemy urządzić przyjęć, jakie menu będzie odpowiednie, czy impreza będzie tematyczna i co z dekoracjami?

Szukasz odpowiedniego miejsca na przyjęcie urodzinowe? Zrezygnuj z imprezy w domu i sprawdź ofertę restauracji Okrasa

Organizacja przyjęcia urodzinowego w klasycznej restauracji zazwyczaj traktowana jest jako pomysł odpowiedni na świętowanie tego dnia w gronie najbliższej rodziny. Młodzi ludzie najczęściej wybierają nieco mniej formalne miejsca, decydując się na organizację tzw. domówki lub po prostu rezerwację miejsca w klubie. Czasem warto jednak wyjść poza stereotypy. Przy odrobinie kreatywności może się bowiem okazać, że w restauracji można zorganizować naprawdę niezapomniane urodziny bez względu na wiek solenizanta i zaproszonych gości. Jednym z ciekawszych pomysłów może być impreza tematyczna. Czy znajdziemy lepsze miejsce na przyjęcie w stylu lat 20. lub 30. niż elegancka restauracja, w której panuje serdeczna i przyjazna atmosfera? Właśnie taką przestrzeń oferuje wrocławska restauracja Okrasa, położona nieopodal wrocławskiego Rynku, przy ul. Igielnej 8. Dwie znajdujące się w środku sale pomieszczą łącznie 65 osób. Jeśli nie zapraszamy aż tylu gości możemy zarezerwować nieco mniej miejsc jedynie w Sali Kameralnej, stanowiącej wydzielone pomieszczenie, które doskonale sprawdza się podczas niewielkich przyjęć okolicznościowych. Zapraszając od 20 do 25 osób, będziemy mieli do dyspozycji całą mniejszą salę tylko dla siebie, dzięki czemu nikt nie zakłóci spotkania w gronie znajomych czy rodziny. Trudno będzie nam znaleźć lepsze tło dla przyjęcia w duchu lat 20. czy 30. niż spokojna, cicha uliczka otoczona przedwojennymi kamieniczkami. Co ważne, organizacja przyjęcia dla kilku lub kilkunastu osób w dobrej restauracji zdejmuje z nas wiele czasochłonnych obowiązków. Nie musimy się martwić ani o odpowiednie dekoracje, ani o poczęstunek dla zaproszonych gości. Wszystkim zajmie się obsługa restauracji. Wystarczy skontaktować się z zarządcą lokalu, aby ustalić szczegóły.

Jakie menu na przyjęcie urodzinowe oferuje restauracja Okrasa?

Okrasa to restauracja słynąca z wyśmienitej kuchni polskiej, która doskonale sprawdzi się na każdym przyjęciu urodzinowym. Kucharze, tworząc autorskie przepisy, za podstawę wzięli nasze rodzime tradycje kulinarne, wzbogacając je inspiracjami z nowoczesnych kuchni europejskich. Dzięki temu mamy okazję skosztować znanych nam dań w zupełnie nowej odsłonie. Znajdziemy wśród nich zarówno posiłki wegetariańskie, jak i dania rybne oraz mięsne. Znając preferencje kulinarne gości, będziemy zatem mogli bez problemu ustalić odpowiednie menu. Aromatyczne zupy, wyśmienite makarony, smakowite przystawki oraz pyszne desery to doskonały początek każdej imprezy. A jeśli na planowanym przez nas przyjęciu będą obecne również dzieci, możemy poprosić o specjalne, baśniowe menu, w którym dania mają odpowiednio mniejsze porcje, niższe ceny i pobudzające wyobraźnię najmłodszych gości nazwy, takie jak Cudowna Podróż, Karoca Kopciuszka czy Bolek i Lolek. Jedzenie to jednak nie wszystko. Nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej oprawie muzycznej i pięknych dekoracjach, które pomogą nam stworzyć atmosferę odpowiednią do wspólnego świętowania. Tutaj również warto się zwrócić o pomoc do zarządcy restauracji Okrasa.

Świeczki na przyjęciu urodzinowym

Jak dobrać dekoracje na przyjęcie urodzinowe w restauracji?

Decydując się na organizację przyjęcia urodzinowego w restauracji, warto wybrać lokal, który zapewnia nie tylko przyrządzenie posiłków i obsługę imprezy, ale też odpowiednie dekoracje. Właśnie takim miejscem jest restauracja Okrasa. Nawet jeśli nie mamy sprecyzowanego pomysłu na oprawę przyjęcia, warto zwrócić się o pomoc do zarządcy lokalu, który z pewnością chętnie podzieli się z nami swoim doświadczeniem, pomagając w znalezieniu ciekawej propozycji. Warto wiedzieć, że obie sale restauracji Okrasa – Główna i Kameralna – wyposażone są w telewizory i nagłośnienie, które możemy wykorzystać podczas imprezy. Czym bowiem byłoby przyjęcie urodzinowe bez naszej ulubionej muzyki? Jeśli mamy swoją sprawdzoną listę przebojów, wystarczy przekazać obsłudze restauracji utwory zebrane na nośniku pamięci USB. Dodatkowo imprezę w gronie najbliższych nam osób mogą umilić wspólne wspomnienia, które warto przywołać, organizując pokaz zdjęć na jednym z telewizorów. Taki pomysł może się sprawdzić zarówno w gronie przyjaciół, jak i rodziny. W tak znakomitej atmosferze tworzenie kolejnych wspomnień będzie prawdziwą przyjemnością. A co jeśli zechcemy nieco przedłużyć imprezę i przyjdzie nam ochota na szalone tańce w rytmie klubowej muzyki? Restauracja Okrasa jest położona bardzo blisko wrocławskiego Rynku, gdzie z pewnością znajdziemy miejsce, w którym będziemy mogli się bawić do białego rana.