Aktualności

Przyjęcie komunijne – jak celebrować uroczystość pierwszej komunii we Wrocławiu? W domu czy w restauracji?

Pierwsza komunia to ważne święto, któremu towarzyszy przyjęcie

Przyjęcie komunijne organizowane z okazji pierwszej komunii to niezwykłe przeżycie zarówno dla dziecka będącego głównym bohaterem uroczystości, jak i dla rodziców, którzy zazwyczaj pochłonięci są wówczas organizacją tego niezapomnianego wydarzenia. W wirze związanych z tym obowiązków zdarza się nam zapominać o tym, co najważniejsze, a mianowicie o idei pierwszej komunii oraz o możliwości spędzenia czasu z najbliższymi. Jak zatem zorganizować udane przyjęcie komunijne, poświęcając jednocześnie wystarczająco dużo uwagi dziecku i zaproszonym gościom? I jakie tradycje świętowania Pierwszej Komunii kultywowane są w Polsce? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.

Spis treści
Tradycja świętowania pierwszej komunii
Polskie zwyczaje komunijne
O co powinniśmy zadbać, organizując przyjęcie komunijne?
Co zyskujemy, organizując przyjęcie poza domem?
Jak wybrać restaurację na przyjęcie komunijne?
Przyjęcie komunijne we Wrocławiu w restauracji Okrasa
Dodatkowe atrakcje podczas przyjęcia komunijnego

Tradycja świętowania Pierwszej Komunii. Dlaczego organizujemy przyjęcia komunijne?

Tradycja świętowania pierwszej komunii, stanowiącej dziś okazję do wyprawienia uroczystego przyjęcia komunijnego dla rodziny i przyjaciół, jest stosunkowo młodym zwyczajem. Stoi za nią jednak długa historia sięgająca początków chrześcijaństwa. Współcześnie Kościół Katolicki udziela sakramentu Eucharystii jedynie wiernym, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją znaczenie przemiany dokonującej się podczas mszy świętej. Jednak nie zawsze tak było. W starożytności komunia święta była udzielana po raz pierwszy pod postacią wina już podczas sakramentu chrztu. Zwyczaj ten dotyczył również niemowląt. Z biegiem czasu hierarchowie kościoła ustalili, że Eucharystia powinna być przyjmowana po raz pierwszy w wieku umożliwiającym wiernym zrozumienie podstawowego znaczenia sakramentu. Początkowo o dojrzałości i poziomie świadomości dziecka decydowali wspólnie rodzice i duszpasterz udzielający sakramentu. Oznaczało to, że dzieci podchodziły do pierwszej komunii indywidualnie. Zwyczaj organizowania wspólnej uroczystości wprowadzili w XVII wieku Księża Misjonarze, a na ziemie polskie dotarł on dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Właśnie dlatego możemy uznać znaną nam dziś uroczystość pierwszej komunii za stosunkowo młodą tradycję, która w naszym kraju kształtowała się na przestrzeni ostatnich 150 lat. Jakie zwyczaje wypracowaliśmy w tym czasie?

Stół na przyjęcie komunijne

Jak świętujemy przyjęcia komunijne? Najciekawsze zwyczaje

Zróżnicowanie kulturowe poszczególnych regionów Polski widoczne jest w wielu sferach życia, szczególnie wówczas, gdy celebrujemy ważne dla nas wydarzenia, w tym także przyjęcie komunijne. W różnych częściach naszego kraju wykształciły się specyficzne zwyczaje związane z tym wydarzeniem. Wiele z nich wiąże się ze sposobem zapraszania gości i wzajemnego obdarowywania się drobnymi upominkami. Niektóre kultywowane są nadal, inne powoli odchodzą w zapomnienie, wszystkie jednak pełnią podobną rolę, o której warto pamiętać również współcześnie.

Małopolska

Jeden z ciekawszych zwyczajów związanych z przyjęciem komunijnym kultywowany jest w okolicach Krakowa. W miejscowościach słynących z wypieku chleba corocznie święcone są niewielkie bochenki, którymi podczas przyjęcia komunijnego częstuje się zaproszonych gości.

Mazowsze

Ze stosunkowo nowym zwyczajem można się spotkać w województwie mazowieckim. Tutaj każdy z gości komunijnych w podzięce za spędzony wspólnie czas otrzymuje od głównego bohatera przyjęcia niewielką figurkę aniołka lub pamiątkową kartkę.

Opole

Piękny zwyczaj kultywowany jest w także Opolu i okolicach. Tutaj rodzice dziecka, które przystąpiło do pierwszej komunii, w dniu przyjęcia przynoszą najbliższym sąsiadom pięknie zapakowane ciasto. Ten drobny gest pozwala się podzielić radością z osobami, które spotykamy niemal każdego dnia. Następnie obdarowani ciastem sąsiedzi odwzajemniają serdeczność, przynosząc dziecku drobne podarunki w postaci czekoladek i kilku monet do skarbonki.

Kujawy

Znanym na Kujawach zwyczajem związanym z przyjęciem komunijnym jest zapraszanie do siebie w dniu po pierwszej komunii znajomych, którzy nie mogli wziąć udziału w głównej uroczystości, ale przesłali dziecku kartki z życzeniami. Dzięki temu obchodzimy swego rodzaju poprawiny przyjęcia komunijnego i możemy spędzić nieco czasu z osobami, które są nam bliskie.

Kaszuby i Wielkopolska

Na Kaszubach i w Wielkopolsce znana jest tradycja przynoszenia przez sąsiadów i znajomych, którzy nie zostali zaproszeni na oficjalne przyjęcie komunijne, kartki z życzeniami dla dziecka. Za ten serdeczny gest otrzymują oni tabliczkę czekolady lub inny drobny, słodki podarek.

Śląsk

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów towarzyszących różnym obrzędom na Śląsku jest kołacz. Nie mogło go zatem zabraknąć również podczas przyjęcia komunijnego. Rodzice dziecka przystępującego do pierwszej komunii w tym wyjątkowym dniu odwiedzali sąsiadów, aby poczęstować ich przygotowanym specjalnie na tę okazję kołaczem. W zamian za to dziecko otrzymywało kartkę z życzeniami.

Nietrudno zauważyć, że znane z różnych regionów Polski zwyczaje związane z przyjęciem komunijnym są do siebie bardzo zbliżone. Łączy je przede wszystkim wymiana drobnych podarków, czego celem jest budowanie serdecznych relacji społecznych. Życie w darzącej się sympatią społeczności jest znacznie prostsze i przyjemniejsze, a przyjęcie komunijne stanowi doskonałą okazję do wzajemnego przypominania sobie o tym. Jak zatem przygotować udane przyjęcie komunijne, aby cieszyć się spędzonym wspólnie czasem?

O co powinniśmy zadbać, organizując przyjęcie komunijne?

Organizacja przyjęcia komunijnego wbrew pozorom może się okazać naprawdę sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla rodziców, którzy w tym czasie mają wiele obowiązków związanych z przygotowaniem dziecka do właściwego przeżycia pierwszej komunii. Jeszcze na długo przed tym ważnym dniem rodzice muszą się zaangażować w spotkania, podczas których ustala się szczegóły przebiegu uroczystości odbywającej się w kościele. Czasu wymaga także znalezienie odpowiedniego stroju nie tylko dla głównego bohatera uroczystości, ale również dla siebie. Kolejnym aspektem jest wybranie zaproszeń i wręczenie ich wszystkim gościom, co najczęściej wiąże się z osobistymi odwiedzinami rodziny i znajomych. A to dopiero początek! Organizacja samego przyjęcia to kolejny etap przygotowań wymagający równie dużo czasu i zaangażowania. Opracowanie menu, zrobienie zakupów, zaplanowanie dekoracji, przyrządzenie posiłków, odpowiednie ugoszczenie wszystkich zaproszonych osób, a na koniec posprzątanie po całym przyjęciu. A co jeśli nie mamy w domu wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić najbliższe nam osoby? Wszystko to może skutecznie przysłonić główną ideę uroczystości pierwszej komunii oraz pochłonąć czas i uwagę, którą powinniśmy poświęcić przede wszystkim dziecku przeżywającemu po raz pierwszy w życiu tak poważną uroczystość. Co zrobić, aby nie zagubić się w natłoku obowiązków?

Co zyskujemy, rezygnując z organizacji przyjęcia komunijnego w domu?

Rezygnując z organizacji przyjęcia komunijnego w domu, zyskujemy przede wszystkim cenny czas. Zdejmując ze swoich barków wiele uciążliwych obowiązków, możemy się cieszyć tym, co najważniejsze – wspieraniem w tej ważnej chwili swojego dziecka i spędzaniem czasu z najbliższymi. Nie musimy się również zastanawiać nad tym, czy znajdziemy wystarczająco dużo miejsca, aby zaprosić wszystkie bliskie nam osoby. Wystarczy znaleźć restaurację dysponującą odpowiednio przestronną salą i ustalić szczegóły organizacji przyjęcia. Zyskamy nie tylko czas, ale też olśniewający efekt końcowy. Dobra restauracja, poza ustaleniem menu i przygotowaniem posiłków, pomoże nam także stworzyć piękne dekoracje i zapewni wspaniałą atmosferę. A kiedy już będzie po wszystkim, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy sprzątaniem. Wrócimy do domu, aby w węższym już gronie, pośród najbliższej rodziny utrwalić wspomnienia i jeszcze przez chwilę cieszyć się wszystkimi wspaniałymi chwilami, które mogliśmy przeżyć. Jak zatem znaleźć odpowiednią restaurację na przyjęcie komunijne?

Czym się kierować przy wyborze restauracji na przyjęcie komunijne? Zwróć uwagę na menu, wystrój i dekoracje

Szukając restauracji odpowiedniej do zorganizowania przyjęcia komunijnego, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Rynek gastronomiczny bardzo prężnie się rozwija, oferując niezwykle szeroki wybór zarówno kulinarny, jak i estetyczny. Mamy bowiem możliwość kosztowania dań z całego świata bez konieczności wyjeżdżania poza granice już nie tyle Polski, co nawet rodzimego miasta. Ponadto możemy spędzać czas w lokalach bardzo zróżnicowanych pod kątem wystroju wnętrza. W zależności od naszych upodobań możemy się wybrać do industrialnej knajpki o surowym wnętrzu, lokalu utrzymanego w prostym i klasycznym stylu skandynawskim czy eleganckiej restauracji, która oszałamia niezwykle bogatym, czasem wręcz onieśmielającym wystrojem. Przyjęcie komunijne, podczas którego zależy nam przede wszystkim na rodzinnej atmosferze i dobrym samopoczuciu naszego dziecka, wymaga jednak nieco innego otoczenia, tworzącego nastrój jednocześnie odświętny i swobodny.

Nie sposób również zapomnieć o jednym z ważniejszych elementów udanego przyjęcia, czyli preferencjach kulinarnych naszych gości. Nie każdy z nich może być zwolennikiem egzotycznych dań z różnych zakątków świata. Zdecydowanie częściej sprawdza się to, co dobrze znane, czyli tradycyjna kuchnia polska, która będzie szczególnie smaczna w restauracji specjalizującej się właśnie w takich daniach. Wielu z naszych gości pewnie nie wyobraża sobie rodzinnego obiadu bez pysznego rosołu. Zdecydujmy się zatem na to, co sprawdzone i uniwersalne. Będziemy wówczas mieli pewność, że wszyscy goście wyjdą z przyjęcia naprawdę zadowoleni. Wybór kuchni polskiej stanowi również bezpieczne rozwiązanie w przypadku głównego bohatera przyjęcia i pozostałych małych gości, którzy z pewnością z przyjemnością zjedzą to, co doskonale znają z kuchni swoich mam i babć.

Kolejnym istotnym elementem przyjęcia komunijnego są dekoracje, które będą stanowiły doskonałe uzupełnienie prostego i klasycznego wystroju restauracji, nadając całości odświętnego charakteru. Szukając odpowiedniego lokalu, warto zatem od razu zwrócić uwagę na to, czy obsługa oferuje pomoc w przygotowaniu odpowiedniej oprawy. Oszczędzi nam to bowiem sporo czasu i pozwoli się cieszyć rodzinnym spotkaniem. Gdzie zatem znajdziemy idealną restaurację we Wrocławiu?

Dziecko przed przyjęciem komunijnym

Organizujesz przyjęcie komunijne we Wrocławiu? Sprawdź ofertę restauracji Okrasa

Wśród wielu wrocławskich restauracji, w których można zorganizować przyjęcie komunijne, z pewnością warto zwrócić uwagę na Okrasę. Przytulny lokal nieopodal Rynku we Wrocławiu słynie z doskonałej kuchni polskiej odpowiedniej na każdą okazję, a szczególnie na rodzinne spotkania. Tradycyjne potrawy przyrządzane ze świeżych składników zasmakują zarówno najstarszym, jak i najmłodszym członkom rodziny. Serdeczna atmosfera i przyjemny wystrój będą stanowiły odpowiednią oprawę przyjęcia, a doskonała obsługa zadba o to, aby wszyscy goście czuli się podczas przyjęcia komfortowo i swobodnie. Czego możemy się spodziewać, organizując przyjęcie komunijne w Okrasie?

Menu na przyjęcie komunijne

Wiemy już, że bardzo istotnym elementem każdego rodzinnego spotkania jest odpowiednio dobrane menu, najlepiej na tyle uniwersalne, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W restauracji Okrasa nie musimy się o to troszczyć. Znajdziemy tu bowiem cztery zróżnicowane zestawy menu skomponowane specjalnie z myślą o przycięciu komunijnym. Dania serwowane na podgrzewanych półmiskach przez długi czas zachowują świeżość i doskonały smak, a ponadto umożliwiają gościom komponowanie ze sobą poszczególnych elementów wedle uznania. Dla rodziców poszukujących odpowiedniego miejsca na organizację przyjęcia komunijnego nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wydatków. Dobra oferta wyróżnia się bowiem konkurencyjnymi cenami, które również znajdziemy w Okrasie, gdzie główny bohater przyjęcia podejmowany jest nieodpłatnie, podobnie jak wszystkie dzieci do trzeciego roku życia. Dodatkowo za posiłki dla nieco starszych maluchów, czyli dzieci w wieku od trzech do sześciu lat zapłacimy jedynie połowę standardowej ceny.

Dekoracje na przyjęcie komunijne

Wystrój wybranego lokalu jest jednym z głównych elementów budujących nastrój każdego spotkania. Nie inaczej jest w przypadku przyjęcia komunijnego, wokół którego warto zbudować nieco bardziej uroczystą atmosferę. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak osiągnąć odpowiedni efekt, warto zwrócić się o pomoc do zarządcy restauracji. Organizując przyjęcie w Okrasie, możemy w pełni zdać się na doświadczenie obsługi, która najlepiej wie, jak udekorować wybraną przez nas salę na tak wyjątkową okazję. Rozpoczynając przyjęcie w restauracji, zastaniemy tam nie tylko pięknie nakryty stół z obrusami w delikatnym kolorze écru oraz elegancką zastawą, ale też specjalnie przygotowane miejsce dla głównego bohatera uroczystości. To właśnie przystępujące do pierwszej komunii dziecko powinno bowiem tego dnia zasiąść na honorowym miejscu i poczuć się naprawdę wyjątkowo. Możemy również przekazać obsłudze naszą ulubioną muzykę na pendrivie lub poprosić o pokaz rodzinnych zdjęć na zawieszonym w sali telewizorze. Spotkania w gronie najbliższych stanowią przecież doskonałą okazję do przywoływania najpiękniejszych wspomnień. Jeśli podczas przyjęcia komunijnego uda nam się na chwilę zapomnieć o wszystkich troskach i obowiązkach, będzie ono kolejnym dniem, który z przyjemnością wspomnimy przy okazji kolejnego rodzinnego spotkania.

Warto również wspomnieć o tym, że choć okres przyjęć komunijnych powoli dobiega końca, wiele osób już teraz dokonuje wstępnych rezerwacji w restauracji Okrasa. Aby zatem mieć pewność, że będziemy mogli w przyszłym roku zorganizować wymarzone przyjęcie komunijne, warto już dziś sprawdzić dostępne terminy.

Dziewczynka przed przyjęciem komunijnym

O co jeszcze warto zadbać podczas organizacji przyjęcia komunijnego?

Kiedy nie musimy się już troszczyć o najbardziej pracochłonne elementy organizacji przyjęcia komunijnego, warto pomyśleć o kilku dodatkowych drobiazgach, które uświetnią uroczystość. Dzięki temu cała rodzina jeszcze przez długi czas będzie mogła miło wspominać ten wyjątkowy dzień.

Pamiątkowe fotografie rodzinne

Najpiękniejsze momenty zawsze warto uwiecznić na pięknych fotografiach. Kto z nas choć raz nie powrócił do zdjęcia z dziadkami, którzy być może już odeszli? Kto, będąc już dorosłym człowiekiem, nie uśmiechnął się z rozrzewnieniem na widok siebie sprzed lat, spoglądającego z mieszaniną dumy i radości w obiektyw aparatu? Wszystkie te momenty są naprawdę bezcenne, tym bardziej, że dzielimy je z ukochanymi osobami.

Ręcznie wypisane zaproszenia

Pismo ręczne we współczesnej rzeczywistości to coś naprawdę wyjątkowego i coraz rzadziej spotykanego. Warto zatem poświęcić jeden wieczór, aby usiąść z dzieckiem przy stole i ręcznie podpisać zaproszenia na uroczystość pierwszej komunii. Dzięki temu każde zaproszenie nabierze jeszcze bardziej wyjątkowego i indywidualnego charakteru, stanowiąc piękną pamiątkę dla każdego członka rodziny.

Upominki dla gości

Warto również pomyśleć o naprawdę drobnych upominkach dla wszystkich gości, którzy zechcieli tego dnia dzielić z nami radość. Mogą to być drobiazgi wykonane przez nasze dziecko, na przykład pięknie zapakowane, własnoręcznie wypiekane ciasteczka lub proste kwiaty z bibuły. Na taką niewielką pamiątkę znajdzie się miejsce w każdym domu, gdzie będzie ona przypominała o miłym, rodzinnym wydarzeniu.