Aktualności

Jak wybrać prezent na chrzciny, aby chrzest został na długo zapamiętany? Wrocławska restauracja Okrasa podpowiada

Jak wybrać prezent na chrzciny

Wybór prezentu na chrzciny staje się tym trudniejszy, im więcej mamy możliwości. A we współczesnym świecie jest ich naprawdę sporo. Organizując w naszej restauracji we Wrocławiu liczne przyjęcia z okazji chrztu, widzimy, jakie upominki od wielu lat cieszą się największą popularnością. Właśnie takie ponadczasowe i uniwersalne prezenty zazwyczaj doceniane są najbardziej. Czym się zatem kierować, aby nasz prezent był praktyczny, ale też stanowił piękną pamiątkę, która przetrwa lata? Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości i przedstawiamy niezawodne propozycje.

Spis treści
Czym się kierować?
Dla rodziców czy dla dziecka?
Twoja rola
Chłopiec czy dziewczynka?
Przegląd popularnych upominków
Praktyczne
Pamiątkowe
Prezenty dla gości

Wrocławska restauracja Okrasa podpowiada, czym się kierować przy wyborze prezentu na chrzciny. Porady dla chrzestnej, chrzestnego i pozostałych gości

Wybór prezentu na chrzciny bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza we współczesnym świecie, gdzie wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Może to być szczególnie trudne dla osób, które stają przed tym wyzwaniem po raz pierwszy. Poszukiwania na dużą skalę czekają przede wszystkim rodziców chrzestnych, którzy podczas tej uroczystości pełnią wyjątkową rolę, a w związku z tym czują się także zobowiązani do tego, aby wybrana przez nich pamiątka chrztu była niebanalna i uniwersalna. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i wybrać upominek, który nawet po latach będzie przypominał dorastającemu dziecku o tej uroczystości? Podpowiadamy, czym warto się kierować.

Dla rodziców czy dla dziecka?

Jednym z podstawowych pytań, jakie dobrze jest sobie zadać, wybierając upominek z okazji chrztu, jest to, czy ma on służyć rodzicom, czy raczej kupujemy go tylko z myślą o dziecku? Fakt, że się nad tym zastanawiamy jest zupełnie naturalny, ponieważ wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że początki rodzicielstwa mogą być trudne. Dlatego też myślimy o wsparciu rodziców – czy to finansowym, czy w postaci praktycznego prezentu. I nie ma w tym nic złego, ponieważ wiemy, że ostatecznie chodzi o dobro dziecka. Jeśli stoimy przed takim dylematem, zastanówmy się przede wszystkim, czy wiemy, czego mogą potrzebować rodzice. Kupowanie upominku, który naszym zdaniem jest praktyczny, bez dobrej znajomości sytuacji, może się okazać problematyczne. Uniwersalnym rozwiązaniem bywa w takich sytuacjach upominek w postaci pieniędzy. Jeśli jednak mamy pewność, że rodzice nie potrzebują takiego wsparcia, możemy poszukać czegoś, co będzie po prostu piękną pamiątką dla dziecka. Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, podjęcie decyzji może się okazać prostsze niż początkowo się wydawało.

Twoja rola

Jesteś rodzicem chrzestnym, babcią, dziadkiem, ciocią, przyjacielem rodziny? Wiele osób uzależnia wybór prezentu od tego, jakie relacje łączą je z rodziną i z głównym bohaterem uroczystości. Najbardziej zobowiązani czują się zazwyczaj rodzice chrzestni, którzy zgodnie z wiarą katolicką obejmują nowo narodzone dziecko szczególną troską. Ich zadaniem jest także wspieranie rodziców w tym, aby dziecko zostało wychowane w wierze katolickiej. Właśnie dlatego szukają upominku, który jak najlepiej odda znaczenie pełnionej przez nich roli, a jednocześnie będzie wsparciem dla rodziców w pierwszych miesiącach życia z nowym członkiem rodziny. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji może się okazać kupienie wspólnie nieco bardziej kosztownego prezentu, z którego rodzice na pewno skorzystają, oraz drobiazgu, który będzie stanowił pamiątkę dla dziecka. Bardzo ważne jest także to, aby rodzice chrzestni pamiętali o swoich zwyczajowych obowiązkach. Zgodnie z tradycją zadaniem ojca chrzestnego jest zadbanie o świecę, którą odpala się od paschału w odpowiednim momencie mszy świętej, a matka chrzestna powinna przygotować szatę, w której dziecko zostanie zaniesione do chrztu.

Buty do chrztu

Chłopiec czy dziewczynka?

Kolejnym elementem, którego nie sposób pominąć, jest płeć dziecka. Warto o tym pamiętać bez względu na to, czy zdecydujecie się na bardzo praktyczny prezent, czy też na pamiątkę, której znaczenie będzie rosło z każdym rokiem. Wiele klasycznych prezentów przygotowanych z myślą o uroczystości chrztu występuje w dwóch wariantach różniących się na przykład kolorem. Tradycyjnie przyjęło się, że kolor niebieski przypisywany jest chłopcom, a różowy dziewczynkom. I właśnie w takich odcieniach utrzymywane są zazwyczaj różnego rodzaju akcesoria, pamiątkowe upominki czy ubrania dla niemowląt i małych dzieci. Z jakimi propozycjami upominków na taką okazję najczęściej można się spotkać?

Restauracja Okrasa przedstawia najpopularniejsze pomysły na praktyczne i oryginalne prezenty z okazji chrzcin dla chłopców i dziewczynek

Wiemy już, że szukając pomysłu na prezent z okazji chrzcin dla chłopca lub dziewczynki, warto zwrócić uwagę na kilka wymienionych wyżej elementów. Dodatkową wskazówką może być przegląd najpopularniejszych w danym okresie upominków. Dobrze jest wśród nich odróżnić te cieszące się zainteresowaniem przez lata od nowości będących jedynie przejściowym trendem, który nie przetrwa próby czasu. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd praktycznych i pamiątkowych upominków, które nie stracą na aktualności po kilku miesiącach.

Praktyczne prezenty

Praktyczne prezenty to przede wszystkim ogromne ułatwienie dla rodziców, choć nie da się zaprzeczyć temu, że służą one dobru dziecka. Nie będą wprawdzie stanowiły pamiątki na długie lata, ale mogą znacznie uprzyjemnić niemowlętom pierwsze miesiące życia, wnosząc w nie spokój i poczucie komfortu. Jednak zanim pojedziecie do sklepu po tego typu upominek, koniecznie się upewnijcie, co rzeczywiście może się przydać. Podstawową wyprawkę rodzice zazwyczaj przygotowują nieco wcześniej, dlatego dobrym pomysłem może być pomyślenie o niedalekiej przyszłości i wybranie prezentów, które będą niezbędne nawet po upływie kilku miesięcy od uroczystości. Na jakie propozycje tego typu warto zwrócić uwagę?

Krzesełko do karmienia

Krzesełko do karmienia jest czymś, co staje się przydatne około 6-7 miesiąca życia dziecka, kiedy zaczyna ono samodzielnie siadać, a jego dieta może zostać wzbogacona o produkty inne niż mleko naturalne czy modyfikowane. Często zdarza się, że rodzice nie uwzględniają tego elementu w wyprawce, przypominając sobie o nim, kiedy przychodzi czas na rozszerzenie diety. Z pewnością odczują ulgę, nie musząc sobie tym zaprzątać głowy, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Co ważne, krzesełko do karmienia jest propozycją bezpieczną i przydatną przez kilka lat. Trudno tu mówić o nietrafionym wyborze, ponieważ tego typu meble są tymczasowe, zatem nie musimy się martwić o to, że nie będą pasowały do wystroju wnętrza, a ponadto projektowane są w neutralny sposób z zachowaniem jak największej funkcjonalności.

Kosz na zabawki

Kolejnym praktycznym i popularnym prezentem, który będzie przydatny przez wiele lat, jest kosz na zabawki. Przyjście na świat dziecka to ogromna zmiana nie tylko w życiu rodziców, ale też w otaczającej ich przestrzeni, którą należy dostosować do potrzeb najmłodszego członka rodziny, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Rodziców czeka naprawdę sporo zmian i wyzwań. Aby ułatwić im nieco pierwsze kroki, warto podarować coś, co pomoże im zadbać o porządek i przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Potykanie się o porozrzucane po całym domu zabawki, których z każdym miesiącem przybywa, wbrew pozorom może stanowić realne zagrożenie. Znalezienie na wszystkie drobiazgi jednego miejsca, do którego dziecko będzie miało swobodny dostęp, jest naprawdę dobrym pomysłem.

Złoty krzyżyk na chrzciny

Mata edukacyjna

Kolejną propozycją, z której będą zadowoleni zarówno rodzice, jak i dziecko, jest mata edukacyjna. Ten element okazuje się bardzo przydatny już w pierwszych miesiącach życia dziecka, które dopiero uczy się samodzielnego leżenia na brzuszku. Miękka materiałowa mata rozłożona na podłodze w bezpieczny sposób wspomaga rozwój psychoruchowy dziecka. Jaskrawe kolory, zróżnicowane faktury czy szeleszczące elementy pobudzają aktywność motoryczną. Jeśli chcemy, aby mata służyła rodzicom i dziecku nieco dłużej, możemy wybrać taką wyposażoną w pałąki, do których przyczepione są zabawki lub które obleczone są materiałem, tworząc coś w rodzaju namiotu. Dziecko z pewnością będzie się czuło bezpiecznie w takiej przestrzeni, a rodzicom łatwiej będzie znaleźć chwilę dla siebie.

Pamiątkowe prezenty

Zarówno rodzice, jak i dzieci – kiedy już nieco dorosną – docenią nie tylko praktyczne prezenty, ale też te mające znaczenie sentymentalne, stanowiące pamiątkę na lata. Decydując się na taki upominek, warto jednak nie rezygnować zupełnie z wymiaru czysto pragmatycznego i nie kierować się przejściowymi trendami czy przesądami. Złote czy srebrne smoczki, grzechotki, szkatułki na pierwszy ząbek lub srebrne łyżeczki, dzięki którym nowo narodzone dziecko ma nigdy nie zaznać głodu, mogą się wydawać ekskluzywne i urocze. Zastanówmy się jednak, jaką będą miały wartość, stojąc na półce czy w gablotce lub, co gorsza, spoczywając na dnie szuflady. Bo właśnie taki los często spotyka tego typu przedmioty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się poszukanie upominku, którym nawet po latach dorastający człowiek będzie się mógł rzeczywiście cieszyć. O czym zatem warto pomyśleć?

Biżuteria

Biżuteria stanowi prezent, który można podarować zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. W tym drugim przypadku mamy wprawdzie nieco ograniczone pole wyboru, zawsze jednak możemy się zdecydować na krzyżyk lub medalik zawieszony na delikatnym łańcuszku. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dziewczynek, które są obdarowywane łańcuszkami z zawieszką, bransoletkami czy kolczykami, a nawet pierścionkami. I choć te ostatnie w przyszłości mogą się okazać nieco problematyczne ze względu na to, że możemy nie trafić z rozmiarem, o tyle pozostałe elementy mogą być naprawdę doskonałym prezentem dla dorastającej dziewczynki, która pewnego dnia z pewnością zechce się poczuć jak prawdziwa kobieta. Co ciekawe, kłopotliwe z pozoru pierścionki również mogą stanowić oryginalny pomysł. W przyszłości można je bowiem oddać do jubilera, który po przetopieniu materiału może z niego wykonać na przykład obrączkę ślubną. Dzięki temu otrzymany w dzieciństwie prezent może służyć obdarowanej osobie do końca życia, przypominając o wyjątkowych chwilach i bliskich osobach.

Podaruj wspomnienia

Kolejną uniwersalną propozycją, która pozwoli przez lata powracać do miłych wspomnień, jest sesja fotograficzna. Ten pomysł można zrealizować na różne sposoby – w zależności od tego, jaka forma może bardziej przypaść do gustu rodzicom. Jedną z możliwości jest podarowanie nowo narodzonemu człowiekowi profesjonalnej sesji fotograficznej, na którą wybierze się cała rodzina. Alternatywą, która zdecydowanie wymaga wcześniejszej konsultacji z rodzicami, jest zaproszenie fotografa na przyjęcie, dzięki czemu uwieczniony zostanie dzień chrztu. Dodatkiem do tego prezentu, bez względu na przyjętą formę, może być piękny album albo bon wykupiony u firmy zajmującej się wykonywaniem pięknych fotoksiążek. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zdjęcia nie pozostaną zapomniane na dysku komputera, lecz zawsze będzie można po nie sięgnąć i przypomnieć sobie po latach ten wyjątkowy dzień.

Pobudzaj wyobraźnię

Upominkiem, który może towarzyszyć dorastającemu człowiekowi przez lata, są zawarte w książkach opowieści. Czytane dziecku już w pierwszych miesiącach życia będą pobudzały wyobraźnię i rozwijały kreatywność, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Pełne magii opowieści stanowią nieodłączny element wspomnień z okresu dzieciństwa. Pozwalają poznawać uniwersalne prawdy, uczą najważniejszych wartości i mówią o tym, jak dbać o relacje międzyludzkie. Co więcej, książki w tradycyjnej papierowej formie mogą przetrwać całe lata i cieszyć kolejne pokolenia. Aby prezent miał bardziej personalny charakter, warto opatrzyć książeczkę piękną dedykacją. Jeśli macie trudności z wyborem pomiędzy praktycznym a pamiątkowym prezentem, możecie stworzyć z nich ciekawy zestaw.

Bukiet białych róż

Jak podziękować gościom za piękne prezenty z okazji chrztu? Restauracja Okrasa podpowiada!

Chrzciny to wspaniała okazja to spędzenia czasu z bliskimi, którym warto podziękować za wspólnie spędzony czas drobnymi prezentami. Takie upominki mogą czekać na zaproszonych gości przy nakryciach lub na specjalnym stoliku. Organizując przyjęcie w Okrasie, możecie ustalić takie kwestie z zarządcą i obsługą lokalu. Chętnie podpowiemy, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, a także o czym jeszcze warto pamiętać, planując chrzciny w restauracji. Potrafimy też odpowiednio zadbać o potrzeby zaproszonych gości, serwując doskonałe dania kuchni polskiej i dbając o serdeczną atmosferę. Rodzinnym uroczystościom powinno bowiem towarzyszyć poczucie komfortu i swobody. Jakie upominki mogą zatem sprawić gościom odrobinę radości i przypominać im w przyszłości o tym wyjątkowym dniu? Doskonałym pomysłem może być zdjęcie z głównym bohaterem uroczystości. Jeśli zaprosiliśmy na przyjęcie fotografa, możemy ustalić z nim, aby każdemu z zaproszonych gości zrobił zdjęcie z nowym członkiem rodziny. Po wywołaniu fotografie możemy pięknie zapakować, dołączyć do nich krótki liścik z podziękowaniami i rozesłać tradycyjną pocztą. Uniwersalne i chwytające za serce, a co najważniejsze, przez wiele lat będzie wywoływało uśmiech i miłe wspomnienia. Jeśli jednak chcielibyście obdarować czymś gości jeszcze podczas przyjęcia, możecie przygotować wcześniej niewielkie upominki zakupione w sklepie lub przygotowane samodzielnie. Mogą ta być gipsowe aniołki, do których dołączymy krótkie podziękowanie. A jeśli chrzciny poprzedzają okres świąteczny, nasze upominki mogą nawiązywać do zbliżającej się okazji. W przypadku świąt Bożego Narodzenia możemy przygotować pierniczki do zawieszenia na choinkę, a przed Wielkanocą wręczyć gościom własnoręcznie malowaną pisankę. Możliwości jest naprawdę wiele. Najważniejsze jest jednak to, abyście wszyscy miło spędzili czas w rodzinnym gronie.