Aktualności

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Poznaj historię i atrakcje z restauracją Okrasa

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu - poznaj historię i atrakcje z Restauracją Okrasa

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy już od 10 lat wypełnia Rynek i pobliskie ulice magiczną atmosferą, która przyciąga zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów przybywających tu z myślą o świątecznym spacerze. To doskonały sposób aby oderwać się od codziennych obowiązków i wprawić w radosny nastrój, który może nam towarzyszyć podczas oczekiwania na spotkania w gronie przyjaciół i rodziny. Jakie atrakcje zaplanowano na 11 edycję wydarzenia i jakie smakołyki można znaleźć w tym roku na licznych stoiskach? Kiedy szczególnie warto odwiedzić kiermasz i gdzie się udać, gdy poczujemy się zmęczeni spacerem po Rynku? Restauracja Okrasa odpowiada na wszystkie pytania.

Spis treści
Historia
Program atrakcji na 2018 rok
Wydarzenia specjalne
Występy artystyczne i warsztaty
Świąteczne stoiska
Galeria Mikołaja
Kulinaria
Wrocław Społecznie i Lokalnie
Prezenty
Bajkowy Lasek
Do kiedy potrwa kiermasz i w jakich godzinach czynne są stoiska?

Restauracja Okrasa opowiada historię jarmarków bożonarodzeniowych nie tylko we Wrocławiu

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy we współczesnej odsłonie organizowany jest od 10 lat. Oznacza to, że ma on stosunkowo krótką historię, zwłaszcza w zestawieniu z tradycyjnymi „Weihnachtsmarktsami”, czyli jarmarkami organizowanymi już od XIII wieku w Austrii oraz od końca XIV wieku w Niemczech. Nie oznacza to jednak, że dawni mieszkańcy obecnej stolicy województwa dolnośląskiego nie znali takiego zwyczaju. Jak kształtowała się tradycja świątecznych kiermaszów na przestrzeni lat?

Tradycja niemiecka

Aby opowiedzieć o wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, warto się odwołać do historii naszych sąsiadów, od których przejęliśmy ten zwyczaj. Pierwsze kramy nawiązujące do obchodzonych w grudniu świąt rozstawiano na rynkach niemieckich miast i miasteczek już w XIV wieku. Początkowo kiermasze trwały tylko jeden dzień. Z roku na roku cieszyły się jednak coraz większym zainteresowaniem, co spowodowało, że sprzedawcy chętnie zostawali na dłużej. I tak miejscowa ludność mogła się zaopatrywać w świąteczne przysmaki i wyroby rękodzielnicze przez kilka dni, a nawet tygodni przed nadejściem świąt. W ciągu kilku stuleci tradycja ta rozwinęła się na tyle mocno, że dziś w Niemczech organizuje się ponad 100 świątecznych jarmarków, z których najstarszy – drezdeński Streizelmarkt – niedługo będzie obchodził swoje 600-lecie. A jak wyglądało to we Wrocławiu?

Pierwsze świąteczne kramy w Mieście Stu Mostów

Zgodnie ze znanymi dziś źródłami świąteczne kramy rozkładano we Wrocławiu już w XVI wieku. Pierwotnie jarmark organizowany był na Rynku, jednak z czasem przeniesiono go na teren obecnego pl. Nowy Targ. Nie był on tak rozległy i olśniewający jak dziś, mimo to cieszył się zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych, którzy mogli tu znaleźć przysmaki na świąteczne stoły oferowane przez okolicznych gospodarzy i rzemieślników. I choć ze względu na niekorzystne okoliczności wynikające z zawirowań gospodarczych i politycznych, w tym także konfliktów zbrojnych, organizacja wrocławskiego jarmarku była wielokrotnie zawieszana, czasem nawet na wiele lat, tradycja przetrwała do dziś, rozkwitając w pełni 2008 roku. To właśnie wtedy wystartowała pierwsza edycja wydarzenia znanego nam w obecnej formie. Czego można się spodziewać podczas 11 jarmarku?

Świąteczny grzaniec w czerwonych kubkach

Jakich atrakcji możemy się spodziewać na wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym? Restauracja Okrasa prezentuje program na 2018 rok!

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy sam w sobie stanowi niepowtarzalną zimową atrakcję. Co roku jednak organizatorzy przygotowują program wydarzeń specjalnych, które mają dodatkowo umilić czas mieszkańcom i turystom. Warto się z nim zapoznać przede wszystkim wtedy, gdy planujesz krótką wycieczkę do Miasta Stu Mostów, aby przespacerować się po Rynku wśród licznych stoisk kuszących świątecznymi zapachami. W jakich wydarzeniach można wziąć udział w 2018 roku?

Wydarzenia specjalne

Korowód świątecznych atrakcji na wrocławskim Rynku co roku rozpoczyna się od oficjalnego otwarcia kiermaszu, które w tym roku odbędzie się 23 listopada o godz. 17:00. Jeśli wybierasz się na Rynek z dziećmi, warto zaplanować wyprawę na 2 grudnia (niedziela, godz. 17:00), bo właśnie wtedy odbędzie się Magiczne Widowisko „Święta zaklęte w bajkach” przygotowane z myślą o najmłodszych. Możesz również zapewnić dzieciom i sobie moc wrażeń na 6 grudnia, kiedy to na Świątecznej scenie przy choince odbywa się powitanie Mikołaja i oficjalne rozświetlenie ogromnego drzewka, które w tym roku olśniewa śnieżnobiałym kolorem ze srebrnymi akcentami. Już dwa dni później, 8 grudnia o godz. 16:00, na tej samej scenie odbędą się mikołajowe występy artystyczne. A jeśli dotychczas nie znalazłeś czasu na spacer po Rynku, z pewnością warto tu zajrzeć 9 grudnia o godz. 17:00. Właśnie wtedy startuje świąteczna parada z Mikołajem, która co roku wypełnia serce miasta świąteczną atmosferą. To jednak nie koniec magicznych wrażeń, bo już tydzień później, 16 grudnia o godz. 17:00, rozpocznie się kolejna parada, podczas której będzie okazja, aby przyjrzeć się z bliska elfom! W kolejną niedzielę (23 grudnia), poprzedzającą bezpośrednio wigilię Bożego Narodzenia, na Rynku będzie można dołączyć do Wigilijnego Korowodu Kolędników, który wypełni miasto radosnym śpiewem, przypominając zgromadzonym najpiękniejsze kolędy. Wrocławski jarmark to jednak nie tylko wspaniałe atrakcje, ale też okazja ku temu, aby pomóc potrzebującym. To właśnie z myślą o nich 24 grudnia Miasto Wrocław zaplanowało Wigilię dla Samotnych i Potrzebujących przy akompaniamencie zespołów Gieni Dudki i Servoos.

Występy artystyczne i warsztaty

Osoby, które planując swój wyjazd do Wrocławia, nie zapoznały się z programem atrakcji specjalnych, nie mają powodów do zmartwień, ponieważ na świątecznym kiermaszu nieustannie coś się dzieje. Poza wspomnianymi wyżej wydarzeniami codziennie od 10 do 13 grudnia od godz. 16:00 oraz od 14 do 15 grudnia od godz. 15:00 na Scenie świątecznej będą się odbywały liczne występy artystyczne, które umilą czas podczas spaceru między stoiskami. 15 grudnia odbędzie się też jeszcze jedno wydarzenie specjalne – Wrocławskie Kolędowanie organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Dodatkowo grupy zorganizowane z wrocławskich szkół i przedszkoli mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, które odbędą się w Bajkowym Lasku i w trzypoziomowym Domku na Placu Solnym oraz w Movie Gate – Galerii Sztuki Filmowej zlokalizowanej w podziemnym schronie na Placu Solnym. Indywidualnie lub w grupie można się tez wybrać na pokazy „Pomocników Szalonego Mikołaja” realizowane w Movie Gate. Pokazy zaplanowano na:

  • poniedziałek – czwartek: godz. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00,
  • piątek – niedziela: godz. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00.

Aby wziąć udział w pokazie, należy wcześniej dokonać rezerwacji. Tyle o programie. A co można znaleźć na stoiskach rozstawionych na Rynku i okolicznych ulicach?

Zakochana para na kiermaszu

Restauracja Okrasa zdradza, co można znaleźć na stoiskach wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy warto odwiedzić nie tylko ze względu na wydarzenia specjalne, ale przede wszystkim po to, aby odkryć świąteczne skarby dostępne na stoiskach przybywających tu licznie wystawców. Można tam znaleźć zarówno regionalne przysmaki, jak i tradycyjne dania kuchni z różnych stron świata, a także wiele rękodzielniczych dzieł sztuki użytkowej i nie tylko, które mogą zainspirować osoby szukające pomysłów na gwiazdkowe prezenty. Czego dokładnie można się spodziewać i na co warto zwrócić uwagę?

Galeria Mikołaja na pl. Solnym

Jedną z nowości świątecznego kiermaszu jest to, co można znaleźć na sąsiadującym z Rynkiem pl. Solnym. Wzniesiono tam trzypoziomowy bajkowy domek z wieżyczką z podświetlonym zegarem oraz tarasem, z którego rozciąga się widok na całą świąteczną krainę. Warto tam zajrzeć, jeśli macie ochotę się ogrzać przy kominku z kubkiem gorącej herbaty lub czekolady. A kiedy już nieco odpoczniecie, możecie szybko wrócić do zabawy. Tuż obok baśniowego domku znajdziecie bowiem niesamowicie kolorową Galerię Mikołaja. A to jeszcze nie koniec atrakcji w tym miejscu. W podziemiach pl. Solnego znajdziecie wspominaną już w programie kiermaszu Galerię Sztuki Filmowej Movie Gate. Poza „Pokazami Pomocników Szalonego Mikołaja” znajdują się tam wystawy z oryginalnymi kostiumami i rekwizytami filmowymi z cieszących się popularnością produkcji światowego kina.

Kulinaria na kiermaszu

Kiermasz przyciąga nie tylko barwnymi atrakcjami, ale też apetycznymi aromatami. Ze spacerem po Rynku w tym okresie nieodłącznie wiąże się grzaniec w charakterystycznym kubeczku, który możemy sobie kupić i zachować na pamiątkę. Trudno także przejść obojętnie obok świątecznych pierników. A to dopiero początek kulinarnej przygody. Wystawcy przybywający tu z różnych stron świata przywożą ze sobą wiele regionalnych specjałów, wśród których można znaleźć między innymi alzackie podpłomyki flammkuchen, francuskie salami, hiszpańskie churros, indyjskie samosy, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecką baklavę czy portugalskie desery. Stałą częścią jarmarku są także owoce zatopione w czekoladzie, gofry oraz węgierskie kołacze, które naprawdę mocno kuszą słodkim zapachem. Co ciekawe, w tym roku będzie można skosztować kołacza w wytrawnej odsłonie. Nowością jest także stoisko z kuchnią włoską, gdzie warto się wybrać na zapiekane makarony i panuozzo, czyli tradycyjną włoską kanapkę.

Wrocław Społecznie i Lokalnie

Spacerując po Rynku, można też zajrzeć do strefy Wrocław Społecznie i Lokalnie. Została ona utworzona dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. To właśnie tam swoje wyroby zaprezentują certyfikowani wystawcy Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, której celem jest zachowanie i rozwój regionalnych tradycji kulinarnych. Odwiedzając te stoiska, będziecie mogli skosztować między innymi wyrabianych zgodnie z tradycyjnymi przepisami serów i wędlin, a także miodów z wrocławskich pasiek i doskonałych pierników.

Gwiazdkowe prezenty

Wrocławski kiermasz jest też przestrzenią, w której można znaleźć wiele pomysłów na prezenty gwiazdkowe. Na stoiskach wystawiane są unikalne wyroby rękodzielnicze zarówno użytkowe, jak i przynależące do szerokiego zakresu sztuk pięknych. Co ważne, można tu znaleźć upominki wykonywane nie tylko przez polskich rzemieślników i artystów, ale też pochodzące spoza granic naszego kraju. Wśród licznych propozycji warto zwrócić uwagę między innymi na łapacze snów z Peru, marsylskie mydła zapachowe, ręcznie wykonane stroiki i choinki, wyszywane maskotki i kocyki dla najmłodszych, drewniane zabawki dla dzieci, artystyczną biżuterię z bursztynu bałtyckiego oraz wiele wyrobów dekoracyjnych i biżuterii z Zambii, Mozambiku, Tanzanii, Konga oraz Ugandy. Za małe dzieła sztuki można tez uznać nietypowe zegarki, figurki z kryształami Swarovskiego, biżuterię z pereł, miniogrody zamknięte w szkłach czy obrazy z naturalnych roślin. Zwolennicy ekologicznego stylu życia mogą być zachwyceni naturalnymi kosmetykami na bazie piwa wytwarzanymi przez wrocławską pracownię. Doskonałym upominkiem mogą też być ręcznie malowane bombki choinkowe ze specjalną dedykacją.

Bajkowy Lasek dla najmłodszych

Punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy przybyli na kiermasz z dziećmi, jest Bajkowy Lasek. To właśnie tutaj najmłodsi mogą poznać najpiękniejsze opowieści takie jak „Pinokio”, „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku” czy „Królewna Śnieżka”. Nieznana dzieciom oprawa wizualna i muzyczna może stanowić przedsmak teatru lalek i z pewnością będzie ciekawą alternatywą dla bajek znanych z telewizji. Wyprawa na jarmark z dziećmi będzie dla nich doskonałą zabawą, która jednak może je szybko zmęczyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej poświęcić chwilę na odpoczynek w zacisznym i przytulnym wnętrzu naszej restauracji Okrasa, która znajduje się nieopodal wrocławskiego Rynku przy najwęższej w mieście ul. Igielnej!

Świąteczne dekoracje w kształcie gwiazd

Do kiedy trwa świąteczny kiermasz we Wrocławiu i w jakich godzinach otwarte są stoiska? Restauracja Okrasa odpowiada

Tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego jest wyjątkowa, ponieważ stoiska pozostaną na wrocławskim Rynku aż do 31 grudnia! Większość drewnianych domków funkcjonuje w tym czasie w godzinach od 10:00 do 21:00, tylko nieliczne będą otwarte dla ostatnich klientów tak długo, jak będę sobie tego życzyli. Całodzienny pobyt na świątecznym kiermaszu może się jednak okazać dość wyczerpujący, zwłaszcza jeśli wybraliście się na taką wyprawę z dziećmi, a na zewnątrz utrzymuje się niska temperatura. Co więcej, świąteczne przyjemności bywają bardzo kosztowne. Właśnie dlatego warto od razu zaplanować sobie przerwę na pożywny i niedrogi obiad w miejscu, w którym można się ogrzać i odetchnąć po licznych wrażeniach. Taki komfort znajdziecie w naszej restauracji, od której dzieli was zaledwie kilkadziesiąt metrów, jeśli wybraliście się na świąteczny spacer po Rynku. Chętnie gościmy u siebie rodziny z dziećmi, dla których mamy przygotowane wygodne krzesełka dostosowane do ich wzrostu oraz umilające czas kolorowanki i bajki. Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy także specjalne menu z baśniowymi daniami, których porcje zostały dopasowane do potrzeb i możliwości młodych ludzi. W Okrasie mogą się rozsmakować zarówno osoby z rozrzewnieniem wspominające smak tradycyjnej kuchni swoich mam i babć, jak i turyści nieznający jeszcze polskich przysmaków. Wszystkich ugościmy profesjonalnie i z prawdziwą przyjemnością. Co ważne, mamy doświadczenie w przyjmowaniu licznych grup turystycznych. Wystarczy odpowiednio wcześniej ustalić szczegóły obiadu grupowego z zarządcą restauracji. Wcześniejszą rezerwację stolika polecamy też grupom przyjaciół, rodzinom czy nawet parom. Dzięki temu, będziecie mieli pewność, że w tym gorącym okresie nie zabraknie wolnych stolików. Zapraszamy zatem na wyśmienity obiad w serdecznej atmosferze!