Aktualności

Chrzciny – gdzie urządzić przyjęcie z okazji chrztu we Wrocławiu? W domu czy w restauracji?

Chrzciny w restauracji Okrasa

Chrzciny to nic innego jak przyjęcie z okazji chrztu dziecka. Wiele osób się zastanawia, czy lepiej świętować tę uroczystość w restauracji, czy może jednak w zaciszu własnego domu. Wątpliwości budzi w nas także wiele innych kwestii związanych z organizacją tego rodzinnego wydarzenia. Dziś postaramy się krok po kroku przejść przez wszystkie etapy przygotowywania chrzcin, aby ułatwić decyzję wszystkim tym, którzy robią to po raz pierwszy. Zarówno my, jak i nasze dziecko zasługujemy bowiem na to, aby tak wyjątkowy dzień spędzić bez zbędnego stresu, ciesząc się rodzinnym spotkaniem. Zaczynamy!

Spis treści
Krótka historia chrztu
Czy warto organizować chrzciny w domu?
Organizacja chrzcin w restauracji
Jak wybrać restaurację na chrzciny?
Menu na chrzciny
Dania dla najmłodszych gości przyjęcia
Rezerwacja sali w restauracji Okrasa
Pamiątki z okazji chrztu

Restauracja Okrasa prezentuje krótką historię chrztu. Co tak naprawdę świętujemy podczas chrzcin?

Chrzest, który dziś stanowi dla nas okazję do rodzinnego świętowania, czyli chrzcin, jest w chrześcijaństwie obrzędem o bardzo długiej tradycji i historii. O jego początkach w dużej mierze przypomina sama etymologia słowa „chrzest”, które tłumaczy się zazwyczaj jako zanurzenie. Większość osób wychowanych w tradycji chrześcijańskiej zapewne doskonale wie, że rytuał zanurzenia wywodzi się pośrednio z chrztu jordańskiego, którego Jan Chrzciciel udzielił mieszkańcom Jerozolimy, a którego pierwowzorem był chrzest Jezusa w Jordanie. W Kościele Katolickim chrzest oznacza zatem przyjęcie nowo narodzonego człowieka do wspólnoty ludzi wierzących oraz zmazanie z niego skazy grzechu pierworodnego. Od samego początku obrzędowi chrztu towarzyszyły znane nam dziś rytuały pomocnicze, takie jak namaszczenie olejem czy naznaczenie znakiem krzyża. Nowo ochrzczonemu nakładano także białą szatę, a czasem również wieniec z zielonych liści, a następnie podawano do wypicia źródlaną wodę chrzcielną stanowiącą symbol Ducha Świętego. Następnie przeprowadzano katechezę pochrzcielną. Cały obrzęd różnił się nieco od współczesnego przebiegu sakramentu między innymi dlatego, że w pierwszych latach rozwoju chrześcijaństwa chrzczono wiele osób dorosłych, które mogły zrozumieć głoszone przez Kościół nauki. Przyjęcie do zgromadzenia wiernych kolejnego wyznawcy stanowiło źródło radości nie tylko dla niego samego, ale też dla całego zgromadzenia, w tym dla rodziny ochrzczonego. Nie inaczej jest dziś. Dlatego też z czasem zaczęto tę okazję celebrować w gronie najbliższych osób. Jak świętować chrzest współcześnie?

Jak współcześnie organizuje się udane chrzciny? Czy warto robić to w domu?

Organizując chrzciny, często decydujemy się na przyjęcie w domu. Kieruje nami wówczas między innymi chęć minimalizacji kosztów. Wydaje nam się bowiem, że jeżeli sami przyrządzimy wszystkie dania i zaprosimy znajomych oraz rodzinę na niezbyt może wystawny, lecz nadal uroczysty obiad, naprawdę sporo zaoszczędzimy. Zapominamy tu jednak o jednym naprawdę istotnym aspekcie, jakim jest czas, który będziemy musieli poświęcić na samodzielne przygotowanie przyjęcia. Pamiętajmy o tym, że planowanie dań, które znajdą się na naszym stole w dniu przyjęcia trzeba będzie zacząć nawet na kilka tygodni wcześniej. Potem, przynajmniej na kilka dni przed uroczystością, konieczne będzie zrobienie zakupów według przygotowanej listy, a następnie – przez co najmniej dwa dni przed planowanymi chrzcinami – czeka nas bezustanne gotowanie, siekanie, przyprawianie, przyrządzanie, mrożenie, rozmrażanie i przygotowywanie do podania do stołu. Same chrzciny staną się raczej dniem, w którym całą naszą uwagę zaprzątać będzie następujący po uroczystości poczęstunek. Będziemy zajęci przede wszystkim podawaniem kolejnych dań i donoszeniem napojów, przez co stracimy niepowtarzalną okazję do spędzenia czasu z najbliższymi. A na koniec trzeba będzie jeszcze posprzątać. Dwa dni później nadal będziemy odczuwać zmęczenie i zastanawiać się, czy mogliśmy to rozwiązać inaczej. Dlatego też warto już na samym początku rozważyć inną, znacznie mniej czasochłonną możliwość.

Misa wykorzystywana podczas chrzcin

Nie masz czasu na organizację chrzcin w domu? Wrocławska restauracja Okrasa przedstawia alternatywę!

Jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że zabraknie nam czasu na organizację chrzcin w domu, warto od razu zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, czyli zaproszeniem gości na przyjęcie z okazji chrztu do restauracji. Z takiej możliwości w ostatnich latach korzysta naprawdę wielu rodziców. W końcu większość z nich chce spędzić ten dzień w gronie rodziny i przyjaciół, poświęcając przy tym jak najwięcej czasu nowo narodzonemu potomkowi. Szczególnego znaczenia nabiera to dla świeżo upieczonej mamy, która odczuje chyba największą ulgę, kiedy z jej barków zostaną zdjęte wszystkie obowiązki związane z przygotowaniem przyjęcia. To właśnie ona w pierwszych miesiącach życia noworodka jest z nim związana najsilniejszą więzią, dlatego naprawdę trudno znaleźć jej czas i energię na cokolwiek poza opieką nad dzieckiem. Rodzice z radością przyjmą także możliwość spędzenia kilku godzin na swobodnej rozmowie z najbliższymi oraz podzielenia się rodzicielskimi doświadczeniami. Jak zatem wybrać restaurację, w której cała rodzina poczuje się dobrze?

Jak wybrać restaurację na chrzciny we Wrocławiu?

Wybierając restaurację i salę na chrzciny we Wrocławiu, warto wziąć pod uwagę nie tylko cennik i dostępne terminy, ale przede wszystkim własne preferencje i gusta zapraszanych gości. Nie każdy będzie się bowiem dobrze czuł w wyjątkowo ekskluzywnym i eleganckim miejscu, podobnie też nie każdemu będzie odpowiadała atmosfera panująca w nowoczesnych, industrialnych lokalach. Najlepiej zatem wybrać restaurację o neutralnej i klasycznej aranżacji wnętrza, gdzie panuje przyjazna i serdeczna atmosfera. Takim miejscem jest Okrasa, gdzie dzięki uniwersalnemu wystrojowi mamy szerszy wachlarz możliwości dekorowania stołu. To właśnie ten element skupi wokół siebie całą rodzinę. Co ważne, decydując się na organizację przyjęcia w Okrasie, kwestię dekoracji możemy spokojnie powierzyć obsłudze, nakreślając jedynie naszą wizję wystroju sali. Aby chwile spędzone razem były jeszcze przyjemniejsze, możemy zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną. Wystarczy, że dostarczymy obsłudze pendrive z naszą ulubioną, nastrojową muzyką. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Chrzciny organizowane w restauracji

Jak dobrać menu na chrzciny w restauracji? Sprawdź, jakie dania serwowane są w Okrasie

Organizując chrzciny w restauracji, warto także zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego menu. Tutaj również najlepiej będzie postawić na klasykę, czyli w tym przypadku tradycyjną kuchnię polską. Wśród smaków znanych z dzieciństwa wszyscy zaproszeni goście z pewnością znajdą coś dla siebie. Właśnie takie dania w nowoczesnej odsłonie serwowane są w restauracji Okrasa. W menu lokalu znajdziemy szeroki wybór przystawek, zup, sałat, makaronów, a także dań z różnych rodzajów mięsa i ryb. Nie zabraknie też przepysznych tradycyjnych deserów oraz ciepłych i zimnych napojów. Co ważne, Okrasa oferuje przygotowanie specjalnego menu z okazji przyjęcia okolicznościowego. Możemy wybrać tu jedną z gotowych propozycji szefa kuchni, samodzielnie skomponować zestaw dań z menu lub zaproponować coś szczególnego, co chcielibyśmy zjeść właśnie podczas naszego przyjęcia. Tradycyjnie podczas imprez okolicznościowych restauracja serwuje gościom, przystawki, zupę, danie główne z wybranymi dodatkami w postaci ryżu, ziemniaków czy klusek śląskich, a także deser, napoje oraz pieczywo z sosami lub różnymi rodzajami masła. Czy najmłodszym gościom przyjęcia również zasmakują dania serwowane w Okrasie?

Dania dla najmłodszych gości chrzcin w restauracji Okrasa przy wrocławskim Rynku

Restauracja Okrasa proponuje również specjalne dania dla dzieci uczestniczących w chrzcinach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas tak istotnych rodzinnych wydarzeń obecni są liczni młodsi reprezentanci rodu, którzy również potrzebują menu dopasowanego do swoich potrzeb. Dlatego też mamy w swojej ofercie dania przygotowane właśnie dla nich.

Dania z menu dla dzieci noszą u nas nazwy kojarzące się z popularnymi bohaterami bajek dla najmłodszych, co dodatkowo zachęca ich do skosztowania danej potrawy. I tak na przykład pod nazwą „Przysmak Królika Baksa” kryje się po prostu kolorowa sałatka obiadowa (obowiązkowo ze zdrową sałatą!), „Karoca Kopciuszka” to nic innego jak dyniowa zupa-krem, a „Miś Uszatek” to porcja ruskich pierogów ze śmietaną. Znajdziemy tu też dania polecane przez „Bolka i Lolka”, „Jasia i Małgosię” oraz deser „Królewna Śnieżka”, będący po prostu deserkiem lodowym z konfiturą owocową i bitą śmietaną.

Porcje dań z dziecięcego menu zostały dopasowane do potrzeb maluchów i nie są tak duże, jak normalne porcje dań serwowanych przez restaurację Okrasa. Ponadto w obu salach restauracji jest możliwość skorzystania ze specjalnych, wygodnych krzesełek dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Przygotowaliśmy też dla maluchów rozrywki w postaci kredek i kolorowanek, a dla nieco starszych dzieci mamy bajki do czytania, dzięki czemu przyjęcie będzie dla nich świetną okazją do zabawy w gronie rówieśników. Warto również wspomnieć o tym, że w Okrasie wszystkie dzieci do trzeciego roku życia przyjmowane są nieodpłatnie. Dodatkowo za posiłki dla nieco starszych maluchów, czyli dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, zapłacimy jedynie połowę standardowej ceny.

Rezerwacja sali na chrzciny w restauracji Okrasa we Wrocławiu

Jeżeli chcielibyśmy zarezerwować salę na chrzciny w restauracji Okrasa we Wrocławiu, warto poznać kilka szczegółowych informacji. Lokal, znajdujący się w samym sercu miasta, nieopodal Rynku, przy zacisznej ul. Igielnej, proponuje nam możliwość rezerwacji przytulnej i kameralnej sali, w której swobodnie pomieści się do 25 osób. Jest ona idealna właśnie do organizacji zamkniętych imprez okolicznościowych, takich jak choćby chrzciny, ale też przyjęcia urodzinowe, imieninowe oraz spotkania w gronie rodziny lub znajomych z jakiejkolwiek innej okazji. Obsługa restauracji zadba o wszystkie szczegóły związane z przyjęciem, w tym również o dekorację sali odpowiednio do charakteru przyjęcia.

Pamiętajmy o tym, że aby zorganizować przyjęcie w restauracji Okrasa, należy z odpowiednim wyprzedzeniem ustalić szczegóły wydarzenia z zarządcą restauracji. O kontakt można poprosić, zarówno korzystając ze znajdującego się na stronie internetowej restauracji formularza, jak i telefonicznie. Numer kontaktowy znajdziemy na stronie internetowej. Podczas rozmowy z pewnością otrzymamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, a dodatkowo możemy poprosić o rady dotyczące kwestii organizacyjnych. Doświadczenie i profesjonalizm często okazują się nieocenionym wsparciem, zwłaszcza dla osób, które takie przyjęcie organizują po raz pierwszy.

Chrzciny małego dziecka

O czym jeszcze warto pamiętać podczas organizacji chrzcin w restauracji? Zadbaj o pamiątki dla dziecka i rodziny

Pamiętajmy, że chrzciny to przede wszystkim okazja do rodzinnego spotkania. Warto zatem skupić się w tym wyjątkowym dniu na tworzeniu wspaniałych wspomnień, które później będziemy mogli przekazać głównemu bohaterowi przyjęcia, czyli naszemu dziecku, nieświadomemu jeszcze doniosłości przeżywanego wydarzenia. Jak to zrobić?

Pamiątki dla głównego bohatera chrzcin

Wiele osób dba o to, aby chrzest został uwieczniony na wspaniałych fotografiach, które następnie są pieczołowicie przechowywane w rodzinnych albumach. Z pewnością jest to świetny pomysł, jednak warto też pójść o krok dalej. We współczesnym świecie, gdzie różnego typu technologie są na wyciągnięcie ręki, warto się pokusić o amatorskie zarejestrowanie rodzinnej uroczystości na nośniku wideo. Wystarczy zwykły telefon! Nie musimy przy tym tworzyć filmu z całego spotkania, bo do takich pamiątek rzadko wracamy. Możemy jednak poprosić każdego z zaproszonych na chrzciny gości o nagarnie życzeń dla dziecka. Kilka słów od serca, wypowiedzianych właśnie tego dnia może być źródłem radości i uśmiechu w przyszłości. Jeśli jesteśmy przywiązani do bardziej tradycyjnych form, warto się zastanowić, jak je wykorzystać w nieco bardziej kreatywny sposób. Jednym z pomysłów może być przygotowanie dla dziecka pudełka życzeń na kolejne lata. O co chodzi? Będziemy potrzebowali ładnego pudełka, które możemy stworzyć samodzielnie lub kupić w wielu sklepach. Plik ozdobnych karteczek i coś do pisania. Poprośmy gości, aby każdy z nich zapisał na karteczce kilka miłych słów skierowanych do dziecka, a następnie wrzucił ten krótki liścik do pudełka. Mogą to być zarówno życzenia, jak i cenne rady na przyszłość. Po upływie kilku lat taki skarbiec życzliwości może być dla dziecka wsparciem w trudniejszych chwilach, które przecież spotykają każdego z nas. Młodzi ludzie nie zawsze mają na tyle śmiałości, aby ze wszystkimi swoimi problemami zwracać się do rodziców czy innych osób dorosłych. Warto pomyśleć o takich sytuacjach, które zapewne kiedyś przeżywaliśmy sami, i stworzyć na ich okoliczność drobną poradę, która może stanowić nieocenione wsparcie, a już na pewno doskonałą pamiątkę.

Pamiątki dla zaproszonych gości

Pozostając w kontekście budowania wspomnień oraz rodzinnych relacji, warto także zadbać o to, aby zaproszeni przez nas goście mogli ten dzień wspominać jeszcze przez długi czas. Jak to zrobić? Sposobów jest naprawdę wiele, a wszystko zależy od naszej kreatywności. Jeśli zdecydowaliśmy się uwiecznić chrzciny na fotografiach, po zakończonym przyjęciu możemy wysłać do każdego z gości pamiątkowe zdjęcie z podziękowaniami za udział w uroczystości i wspólnie spędzone chwile. Chętnie praktykowanym sposobem jest także przygotowywanie drobnych upominków, które wręczymy gościom podczas pożegnania. Wiele gotowych propozycji znajdziemy w sklepach internetowych, a wśród nich między innymi urocze, drewniane aniołki lub serduszka z podziękowaniami w wersji z magnesem lub sznureczkiem do zawieszenia. Jeśli mamy trochę czasu możemy także przygotować coś samodzielnie. Mogą to być na przykład niewielkie, ręcznie wyszywane, spersonalizowane chusteczki. Organizując przyjęcie w restauracji, z pewnością zyskamy kilka wolnych chwil, które można przeznaczyć właśnie na zatroszczenie się o drobiazgi, które w przyszłości mogą komuś przynieść nieco radości.