Aktualności

Atrakcje Wrocławia dla dzieci i dorosłych. Restauracja Okrasa podpowiada, gdzie warto się wybrać w Mieście Stu Mostów!

Atrakcje Wrocławia

Atrakcje Wrocławia to temat, który naprawdę trudno wyczerpać. Dla wszystkich tych, którzy chcą nieco lepiej poznać Miasto Stu Mostów, restauracja Okrasa przygotowała kilka słów o miejscach, które warto odwiedzić, aby w pełni docenić urok miasta. Zależy nam bowiem na tym, aby nasi goście – zarówno miejscowi, jak i przybywający z różnych stron świata i Polski – mogli miło spędzić czas nie tylko w naszej restauracji, ale też w innych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Poznawanie nowych miejsc może być naprawdę inspirować i nieść wiele radości!

Spis treści
Poznaj atrakcje Wrocławia z restauracją Okrasa
Wrocławskie atrakcje dla dzieci
Jakie wrocławskie atrakcje warto zwiedzić w weekend?
Atrakcje turystyczne we Wrocławiu
Restauracja Okrasa na mapie atrakcji Wrocławia

Szukasz atrakcji we Wrocławiu? Skorzystaj z podpowiedzi restauracji Okrasa!

Wrocław, dzięki swoim licznym atrakcjom, stanowi miasto, w którym naprawdę nie sposób się nudzić. Bez względu na to, czy mieszkamy tu od lat, czy przyjechaliśmy na weekend lub wakacje, w nieustannie rozwijającej się stolicy Dolnego Śląska zawsze znajdziemy coś, co uprzyjemni nam wolny czas. Doskonale odnajdują się tu zatem nie tylko wrocławianie i studenci, ale też liczni turyści z kraju i zagranicy. Właśnie z myślą o tych wszystkich, którzy chcą odkryć Wrocław po raz pierwszy lub zrobić to na nowo, restauracja Okrasa przygotowała kilka słów o najciekawszych wrocławskich atrakcjach – zarówno tych dobrze znanych, jak i nieco zapomnianych czy też jeszcze nieodkrytych. Od lat gościmy u siebie nie tylko wrocławian rozsmakowanych w lokalnej kuchni polskiej, ale też przybyszów z różnych zakątków świata, ciekawych nowych smaków. Zależy nam na tym, aby wszyscy nasi goście mogli u nas nie tylko odpocząć i się posilić, ale też znaleźć inspiracje na kolejne dni spędzone we Wrocławiu. Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Mieście Stu Mostów podczas weekendu oraz jakie atrakcje zachwycą najmłodszych turystów, zachęcamy do lektury.

Restauracja Okrasa podpowiada, jakie atrakcje we Wrocławiu warto odwiedzić z dziećmi

Największym wyzwaniem dla wszystkich rodziców odwiedzających Wrocław z dziećmi, jest znalezienie atrakcji, które będą wystarczająco absorbujące dla młodych turystów, a jednocześnie pozwolą miło spędzić czas samym rodzicom. Często zwraca się uwagę także na to, aby wyjazd był nie tylko przyjemny i relaksujący, ale też posiadał pewne walory edukacyjne. I choć każdy z nas słyszał o tym, że podróże kształcą, aby rzeczywiście tak było, warto wcześniej odpowiednio je zaplanować, poznając nieco lepiej cel podróży.

Jedną z ciekawszych atrakcji Wrocławia, z której miasto słynie zarówno w kraju, jak i za granicą, jest ogród zoologiczny – miejsce, które z pewnością zaciekawi zarówno dzieci, jak i dorosłych, dostarczając całej rodzinie mnóstwo fantastycznej zabawy i sporą dawkę wiedzy na temat fauny dalekich zakątków świata. Zoo Wrocław to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce i jeden z dwudziestu najstarszych na świecie. Na zwiedzenie obiektu w całości warto zarezerwować sobie co najmniej pięć godzin wolnego czasu, ponieważ jego powierzchnia wynosi aż 33 hektary! Na tym ogromnym obszarze znajdziemy aż 12 pawilonów tematycznych, które prezentują określone regiony świata lub wybrane grupy zwierząt.

Pingwin w Zoo we Wrocławiu - świetna atrakcja dla dorosłych i dzieci

Sahara

Sahara jest pierwszym pawilonem na trasie zwiedzania ogrodu zoologicznego. Jak wskazuje nazwa, zobaczymy tu różne gatunki zwierząt żyjących właśnie na terenach pustynnych i półpustynnych. Jednym z ciekawszych jest niewystępująca już w warunkach naturalnych antylopa – oryks szablorogi. Poza tym możemy tu podziwiać lisa pustynnego, czyli fenka, dromadera, znanego powszechnie jako wielbłąd jednogarbny, oraz liczne gryzonie, ptaki i bezkręgowce.
Słoniarnia
Wszystkie dzieci z pewnością będą pod wrażeniem, widząc na żywo największe współcześnie żyjące zwierzęta lądowe, czyli słonie. W tym pawilonie Zoo Wrocław żyją obecnie tapiry, dwie słonice indyjskie i hipopotamy karłowate. Pawilon cieszy się największych zainteresowaniem podczas pokazowej pory karmienia.

Pawilon Madagaskar

Główną atrakcją tego egzotycznego pawilonu są lemury, które wiele dzieci pokochało po obejrzeniu filmu animowanego „Madagaskar”. Mieszkają tu także inne małe ssaki, które reprezentują bioróżnorodność odizolowanej od Afryki Czerwonej Wyspy, bo właśnie tak nazywany jest Madagaskar ze względu na kolor występujących tam powszechnie gleb.

Akwarium

W tym pawilonie znajdziemy liczne zbiorniki morskie i słodkowodne, w których żyją między innymi płaszczki plamiste, piranie oraz niewystępujące w warunkach naturalnych kaczorki celebeskie. Ciekawostką tego pawilonu są również skrzypłocze i prapłaźce, które niewiele się zmieniły od czasów dinozaurów.

Ptaszarnia

W tym pawilonie możemy obserwować bardzo różnorodne gatunki ptaków zarówno wodnych, jak i kuraków. Dzieci z pewnością zachwyca się egzotycznymi papugami, wśród których znajduje się między innymi jedyna w Polsce i zagrożona wyginięciem ara szafirowa.

Krokodylarnia

Krokodylarnia wbrew swojej nazwie jest miejscem, w którym można podziwiać nie gady, lecz różne gatunki ssaków. Wśród nich niemały zachwyt wzbudzają między innymi surykatki, trójbarwne wiewiórki, a także jeżatki afrykańskie.

Pawilon Małp Człekokształtnych

Obserwacja małp człekokształtnych bywa naprawdę fascynująca. Jako gatunek zbliżony do człowieka genetycznie w 98,4% stanowią naszych najbliższych krewnych w świecie zwierząt. Co ciekawe, podobnie jak my nie znoszą nudy, dlatego ich wybieg wypełniony jest zabawkami, którymi urozmaicają sobie czas.

Małpiarnia

Małpiarnia jest bardzo chętnie odwiedzana między innymi ze względu na zagrożone wyginięciem makaki czubate, które są niezwykle towarzyskie i aktywne, co dostarcza odwiedzającym mnóstwo radości. Pawilon zamieszkują także polatuchy, czyli szybujące wiewiórki oraz leniwce.

Ranczo i Dzieciniec

To miejsce we wrocławskim ogrodzie zoologicznym szczególnie przyjazne dzieciom, które mają tu możliwość ku temu, aby przyjrzeć się z bliska zwierzętom gospodarskim i poznać ich rolę w życiu człowieka. Atrakcją dostarczającą szczególnych wrażeń jest tu przejażdżka na kucach szetlandzkich.

Terrarium z Motylarnią i „Smokami Indonezji”

Ten pawilon mieści w swoich murach naprawdę okazałą kolekcję gadów, płazów i bezkręgowców. Wśród jej największych skarbów wymienia się między innymi żółwie słoniowe, które mogą żyć nawet 300 lat, oraz liściołaza straszliwego, czyli niewielką żabę, która jest najbardziej jadowitym płazem na świecie.

Terai

Jest to jeden z nowszych pawilonów Zoo Wrocław stworzony z myślą o nosorożcach indyjskich. Można w nim jednak zaobserwować także gibony czapniki, mundżaki indyjskie oraz jelarangi.

Klimat, Ludzie Zwierzęta

Klimat, Ludzie, Zwierzęta to naprawdę wyjątkowy pawilon, jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie. O jego niepowtarzalności stanowi fakt, że nie ma w nim żadnych zwierząt. Stanowi on przestrzeń edukacyjną, w której można się zapoznać z różnego typu problemami dotykającymi naszą planetę.

Afrykarium

Oceanarium Afrykarium to ogromny kompleks znajdujący się na terenie wrocławskiego zoo, prezentujący ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Znajdziemy tu aż 19 basenów, w których żyje około 200 gatunków ryb. W 2017 roku Afrykarium znalazło się na liście 7 cudów świata zoologicznego.

Powyższa prezentacja to zaledwie namiastka tego wszystkiego, co możemy podziwiać we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. A to dopiero początek atrakcji Miasta Stu Mostów! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierasz się do Wrocławia jedynie na weekend? Restauracja Okrasa podpowiada, jakie atrakcje warto zobaczyć w tak krótkim czasie

Poznanie wszystkich atrakcji Wrocławia w jeden weekend jest niemal niemożliwe. Właśnie dlatego warto zrobić przegląd tych najciekawszych jeszcze przed wyjazdem, aby wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Dokonując selekcji, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze upodobania i zainteresowania. Warto również przygotować kilka alternatyw na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na weekend we Wrocławiu.

Hydropolis

Hydropolis to multimedialne muzeum wody we Wrocławiu, gdzie warto wybrać się zarówno z przyjaciółmi, jak i z rodziną – dzieci z pewnością nie będą się tutaj nudzić. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce, wybudowany w miejscu dawnego zbiornika czystej wody o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych. W muzeum skupiono się przede wszystkim na tym, aby ukazać wodę z bardzo odmiennych perspektyw. Wykorzystano w tym celu technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele różnych urządzeń i maszyn oraz bogate w informacje ekrany dotykowe, które same w sobie stanowią nie lada atrakcję.

Fontanna Multimedialna

Wrocławska fontanna multimedialna znajdująca się na Pergoli, przy Hali Stulecia, to największy taki obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie. Olśniewa niezwykłymi efektami audiowizualnymi, przyciągając co roku tysiące turystów, ale też mieszkańców Wrocławia, którzy chętnie spędzają tu wieczory. Fontanna wyposażona jest w 800 punktów świetlnych zsynchronizowanych z 300 dyszami wodnymi, z których woda wydobywa się w postaci gejzerów, wodnych mgiełek, wytrysków palmowych i punktowych oraz wielu innych form. To właśnie dzięki temu możliwe jest prezentowanie magicznych spektakli, które mogą stanowić doskonałe zakończenie romantycznej kolacji.

Aquapark i saunarium we Wrocławiu to atrakcje warte odwiedzenia

Aquapark

Wrocławski park wodny to kolejne ciekawe miejsce, które dostarcza wiele radości o każdej porze roku. Na terenie ogromnego kompleksu znajdziemy baseny rekreacyjne, basen sportowy, saunarium oraz fitness i siłownię. W samej części rekreacyjnej znajdują się liczne zjeżdżalnie, leniwa rzeka, basen z falami, basen zewnętrzny solankowy, basen zewnętrzny rekreacyjny, basen pływacki, jacuzzi, brodzik ze strefą dla najmłodszych oraz Dziecięca Zatoka i liczne zjeżdżalnie odpowiednie dla osób w różnym wieku. Dzięki takiej różnorodności wodnych atrakcji możemy tu spędzić nawet cały dzień, a później zregenerować siły przy doskonałym obiedzie w restauracji Okrasa. Warto odwiedzić również saunarium, gdzie w rewelacyjnej atmosferze można oczyścić ciało i umysł, zapominając o codziennych sprawach. W saunarium znajdziemy bowiem:

 • łaźnię parową vesi,
 • saunę infrared puna,
 • saunę suchą z tężnią solną suolaa,
 • ogród saunowy z basenem,
 • biosaunę setri,
 • saunę fińską ziemną – korsu,
 • saunę fińską zewnętrzną – kelo,
 • pokój relaksu,
 • saunę zewnętrzną – bali,
 • łaźnię kamienną,
 • łaźnię parową aromatyczną,
 • rzymską łaźnię parową,
 • saunę solną dla kobiet,
 • jacuzzi pod gwiazdami,
 • basen thalasso,
 • strefę schładzania i wiele innych.

Najczęściej zwiedzane atrakcje turystyczne Wrocławia – Rynek i Ostrów Tumski. Restauracja Okrasa podpowiada, gdzie warto się wybrać podczas pierwszej wizyty w Mieście Stu Mostów

Wśród najczęściej odwiedzanych turystycznych atrakcji Wrocławia, które stanowią punkt obowiązkowy każdej wycieczki, znajdują się między innymi Ostrów Tumski oraz Rynek. Dlaczego warto się wybrać na spacer właśnie tam? Odpowiadamy!

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski jest najstarszą zabytkową częścią Wrocławia, powstałą w miejscu dawnej wyspy. Właśnie ten szczegół topograficzny tłumaczy pochodzenie nazwy tej części miasta. Słowo „ostrów” w języku staropolskim oznaczało bowiem wyspę lub kępę wśród mokradeł otoczonych wodą. Na Ostrowie Tumskim prawdopodobnie już w X wieku założony został gród pierwszych Piastów. Obecnie najstarszym obiektem na Ostrowie Tumskim jest kościół św. Idziego pochodzący z początku XIII wieku. Spore wrażenie na zwiedzających robi też archikatedra św. Jana Chrzciciela, wzniesiona pierwotnie w stylu gotyckim, wzbogacona w kolejnych latach o elementy barokowe. Popularnym miejscem spotkań jest także Most Tumski łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Jest on powszechnie znany jako Most Zakochanych, ponieważ od wielu lat zakochane pary wieszają na nim kłódki mające symbolizować trwałości ich uczucia.

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Rynek jest jednym z trzech największych dawnych placów targowych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi aż 3,8 hektara. Co więcej, znajdujący się na nim późnogotycki budynek ratusza z 66-metrową wieżą jest najokazalszym tego typu obiektem w kraju. Niezwykły klimat Rynku tworzą między innymi kolorowe kamienice ufundowane niegdyś przez wrocławskich patrycjuszy. Ten ogromny plac to jednak przede wszystkim niezwykłe świadectwo wrocławskiej historii i tutejszych legend, z których zrodziły się między innymi słynne krasnale. Spacerując po Rynku, warto się zatrzymać między innymi przy pręgierzu, pomniku Aleksandra Fredry przeniesionym tu ze Lwowa po II wojnie światowej, a także przy Jasiu i Małgosi, czyli „trzymających się za ręce” kamieniczkach. Kiedy już nasycimy się atmosferą tego miejsca, wejdźmy w labirynt uliczek odchodzących od Rynku. One również mają do opowiedzenia swoje historie, skryte choćby w ich nazwach. Taką uliczką jest między innymi Igielna, przy której znajduje się nasza restauracja Okrasa. Jest to jedna z najwęższych wrocławskich ulic, co często wprowadza w błąd turystów, którzy właśnie z tym faktem wiążą jej nazwę. W rzeczywistości jednak przy ul. Igielnej w okresie średniowiecza zamieszkiwali przedstawiciele cechu igielników. Urok ulicy Igielnej wynika przede wszystkim z tego, że pozwala ona na odpoczynek od panującego na Rynku zgiełku. Chwila wytchnienia w letnim ogródku Okrasy lub w przytulnych wnętrzach restauracji z pewnością będzie doskonałym pomysłem po całym dniu zwiedzania miasta. Czego możemy się spodziewać w Okrasie?

Ostrów Tumski to atrakcja we Wrocławiu, którą trzeba zobaczyć!

Dlaczego warto umieścić restaurację Okrasa na mapie atrakcji Wrocławia i okolic?

Aby poznać prawdziwy klimat Miasta Stu Mostów, warto wyjść poza znane wszystkim szlaki wytarte na mapie wrocławskich atrakcji i oddać się podróżowaniu w pełnym tego słowa znaczeniu. Nigdy nie poznamy w pełni danego miejsca, jeśli nie zasmakujemy tego, co lokalne. To właśnie elementy niedostrzegalne na pierwszy rzut oka w dużym stopniu budują atmosferę danego miejsca, wpływając na nasze wrażenia i emocje. Dlatego też bez względu na to, czy przyjechaliśmy do Wrocławia z drugiego końca Polski, czy może oprowadzamy po mieści znajomych z zagranicy, warto odwiedzić restaurację Okrasa, gdzie serwowana jest lokalna kuchnia polska w nowoczesnej odsłonie. Czerpiąc z miejscowych produktów i tradycji, przyrządzamy autorskie dania, których domowy smak wzbogacany jest o inspiracje z kuchni europejskich. Dzięki temu każdy może znaleźć u nas coś odpowiadającego swoim gustom kulinarnym. Naszymi częstymi gośćmi są zarówno wrocławianie, jak i liczne grupy turystyczne, dla których przygotowaliśmy specjalne zestawy obiadowe. Dzięki sprawnej obsłudze posługującej się językiem angielskim i rosyjskim oraz serdecznej atmosferze, nasi goście zawsze mogą się czuć komfortowo i jeszcze lepiej poznać Miasto Stu Mostów. Chętnie podpowiemy też, co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu.